Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu. Ostatnie spotkanie z Janem Nowickim [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Jan Nowicki w sobotę 3 grudnia podczas uroczystej gali
Jan Nowicki w sobotę 3 grudnia podczas uroczystej gali Wojciech Nawrocki
W sobotę 3 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu odbyła się promocja nowej książki autorstwa dr Zdzisława Jana Zasady pt."120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Królewskiego Miasta Kowala na Kujawach", która jest kontynuacją historii pierwszego wydania z okazji 100-lecia jednostki w 2002 roku.

Dr Zdzisław Zasada jest znaną postacią w środowisku kujawskiego pożarnictwa. To młodszy brygadier Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku w stanie spoczynku, pochodzący z Gołaszewa gm. Kowal, gdzie dorastał w rodzinie o bogatych tradycjach ochotniczego pożarnictwa. Jest wielkim miłośnikiem i pasjonatem historii, Honorowy Obywatel Miasta Kowala. Nowa publikacja liczy 311 stron, zawierających cztery rozdziały, w których opisano dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Polski oraz historii kowalskiej jednostki na przełomie dwóch ostatnich dekad. Autor książki poparł działalność opisową strażaków bogatą ilustracją zdjęć obrazujących historię społecznej działalności.

Gospodarzem promocji był zarząd OSP w Kowalu na czele z jej prezesem Andrzejem Lewandowski oraz samorząd miasta Kowal z burmistrzem Eugeniuszem Gołembiewskim na czele. Swoją obecnością rangi nadali zaproszeni goście, wśród których byli: członkowie honorowi kowalskiej straży – druh Jan Nowicki – Honorowy Obywatel Kowala, dh Mieczysław Piotrowski, dh Zbigniew Zasada, dh starszy brygadier w stanie spoczynku Grzegorz Świątkowski - były komendant KM PSP we Włocławku oraz pułkownik w stanie spoczynku dr Krzysztof Kasprzak – dyrektor 10. Klinicznego Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Ponadto gośćmi byli, komendant KM PSP we Włocławku brygadier Maciej Krzemkowski, dh Marian Mikołajczyk – prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP we Włocławku wraz z delegacjami z zaprzyjaźnionych jednostek OSP w Czerniewicach i Lubrańcu, przedstawiciele kowalskich organizacji społecznych, dyrektorzy szkół, uczniowie, członkowie czynni i wspierający kowalską straż, pracownicy urzędów oraz zaproszeni mieszkańcy Kowala i okolic.

Prezentację książki drZdzisława Zasady poprzedził piękny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej kowalskiej straży, która w tym roku obchodziła 114 rocznicę powstania pod batutą kapelmistrza Roberta Stranca. Po występie głos zabrał autor książki, który przy pomocy multimedialnej prezentacji przybliżył historię kowalskiej straży na przełomie 120 lat popartymi dużą ilością zdjęć. Szczególną uwagę zwrócił na nieocenioną pomoc przy jej wydaniu ze strony samorządu miasta Kowala z jej burmistrzem Eugeniuszem Gołembiewskim oraz Krzysztofem Pasieckiemu- przewodniczącemu Rady Miasta wraz z radnymi.

W sposób doniosły podziękował członkom zarządu kowalskiej straży za okazaną pomoc przy gromadzeniu materiałów źródłowych, zdjęć, notatek czy zapisów, w tym Andrzejowi Lewandowskiemu – prezesowi OSP, Zdzisławowi Szadkowskiemu – wiceprezesowi oraz Piotrowi Markowskiemu – skarbnikowi. Nieocenioną pomoc wnieśli również Arkadiusz Ciechalski, Anna Marcinkowska, Katarzyna Zasada-Bałko, Ewelinie Trafisz i Patrykowi Hanowi oraz jej recenzent, profesor Kujawskiej Szkoły Wyższej dr hab. Stanisław Kunikowski, który wygłosił na tę okoliczność laudację pod adresem autora dr Zdzisława Zasady, odnosząc się w swoim wystąpieniu do dorobku naukowego oraz charakteru publikacji, podkreślając w swojej wypowiedzi o trudzie, jaki wykonał autor w dokumentowaniu historii ochotniczego pożarnictwa na Kujawach, w szczególności kowalskiej jednostki. Profesor Kunikowski przytoczył dorobek naukowych dr Zasady w tej kategorii, podkreślając, że jest to już czternasta publikacja, na której z pewnością nie skończy się dorobek naukowy autora.

Nie omieszkał wymienić kilka tytułów prac naukowych dr. Zasady o strażackiej tematyce na przełomie 20 lat, do których zaliczył m.in. Straż królewskiego miasta. 100 lat OSP w Kowalu wyd. 2002 r.,Bogate dziedzictwo. 100 lat OSP w Radziejowie – 2002 r., Sprostać strażackiej tradycji. Zarys Dziejów OSP w Gminie Baruchowo – 2003 r., Dzieje straży pożarnych Włocławka oraz powiatu włocławskiego na tle historii ochrony przeciwpożarowej Kujaw wschodnich (1874-2004), 80 lat OSP w Gołaszewie (1924-2004), 130 lat ochrony przeciwpożarowej we Włocławku – 2005 r., Grabkowska OSP. W Ochronie przeciwpożarowej na Kujawach (1916-2006), Strażacka orkiestra królewskiego miasta Kowala. 100 lat w służbie miastu i społeczeństwu - 2008 r.,Grochowalska OSP w ochronie przeciwpożarowej na Ziemi Dobrzyńskiej (1904-2009), 140 lat Straży Pożarnej we Włocławku (1874-2014), 100 lat OSP w Kłóbce na Kujawach (1922-2022), Dzieje straży pożarnych miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki (1897-2022). Oprócz wymienionych tytułów, dr Zasada jest autorem licznych artykułów w Zeszytach Historycznych Związku OSP RP, Muzealnym Roczniku Historycznym, Analizach Strategicznych Florian 2050, Roczniku Towarzystwa Naukowego Płockiego, Włocławskim słowniku biograficznym, jest wykładowcą akademickim, przewodniczącym Komitetu Redakcyjnego Zapisek Kazimierzowskich.

Na zakończenie słowa wdzięczności i uznania na ręce autora publikacji w imieniu zarządu i własnym przekazał Marian Mikołajczyk- prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP we Włocławku. Podziękowania również skierował na ręce całego zarządu OSP Kowal z prezesem Andrzejem Lewandowskim oraz burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego za wspieranie kultywowania historii i tradycji ochotniczego pożarnictwa podkreślając, że to wydarzenie przekonuje nasz wszystkich, że warto gromadzić, zbierać dowody historii, które w przyszłości posłużą autorom do napisania kolejnych rozdziałów historii życia jednostek OSP na terenie naszego powiatu.

Sobotnie spotkanie zakończyła druga część koncertu orkiestry dętej. A żeby tradycji stało się zadość, nie zapomniano o wykonaniu kilku pamiątkowych fotografii, które w przyszłości posłużą do ilustracji w nowej książce o dalszych i historii kowalskiej OSP.

Jak się w środę okazało była to ostatnie spotkanie z Janem Nowickim.
7 grudnia 2022 roku w godzinach nocnych w miejscowości Krzewent gm. Kowal zmarł niespełna miesiąc po swoich urodzinach w wieku 83 lat. Honorowy Obywatel Kowala oraz honorowy członek kowalskiej straży. Odszedł bezpowrotnie, tak jak chciał, w swoim domu, wśród najbliższych i przyjaciół. Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, pedagog, pisarz i poeta. Aktorski dorobek artysty jest niezwykle bogaty gdyż obejmuje znakomite role w blisko 200 filmach i spektaklach telewizyjnych i teatralnych.

Prochy Jana Nowickiego nie spoczną w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach lecz w rodzinnym Kowalu na cmentarzu parafialnym, gdzie za życia wybudował rodzinny grobowiec. Zawsze podkreślał w wywiadach prasowych, że tu jest u kresu życie jego miejsce na ziemi. Na płycie nagrobnej wyrył słowa hymnu Kowala, którego był współautorem cyt. „Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom”.

Pogrzeb w środę 14 grudnia w Kowalu rozpocznie się o godzinie 13.

Jan Nowicki w sobotę 3 grudnia podczas uroczystej gali

120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu. Ostatnie spotk...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto