4. FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów Włocławek 2018 w obiektywie Rafała Brzozowskiego [zdjęcie]

Rafał Brzozowski
Zdjęcia Rafała Brzozowskiego z 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018

Balonowe mistrzostwa świata juniorów 2018 Włocławek

4. FAI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2018 przeszły do historii!

Tak wielkiej imprezy balonowej we Włocławku jeszcze nie było. W dniach 11-16 września, Aeroklub Włocławski i miasto Włocławek w ramach 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018 gościł 49 załóg z 17 krajów, które przez tydzień rywalizowały ze sobą na kujawskim niebie. Piloci zmagali się również z pogodą, która spowodowała odwołanie kilku zaplanowanych lotów. W trakcie zawodów, piloci wykonali 4 loty i rozegrali 17 konkurencji. Sytuacja na podium zmieniała się z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję. Wszystko stało się jasne dopiero po ostatnim locie, który odbył się w piątek, 14 września o świcie.

W niedzielę 16 września o godzinie 12.30 na lotnisku Kruszyn odbyła się oficjalna ceremonia zamknięcia 4. FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018. W trakcie jej trwania, oficjalnie ogłoszono zwycięzców. Tytuł Balonowego Mistrza Świata Juniorów, wywalczył Czech, Jan Suchy. Tuż za nim, na drugim miejscu podium i z tytułem Wicemistrza Świata „wylądował” Roy Gommer z Holandii. Natomiast Brytyjczyk, Dominic Bareford – aktualny, ogólny balonowy Mistrz Świata uplasował się na 3 miejscu z tytułem II Balonowego Wicemistrza Świata Juniorów. W zawodach brało udział trzech reprezentantów Polski. Wśród naszych pilotów, najlepszy wynik osiągnął Marek Kalinowski z Aeroklubu Krakowskiego, zajmując 9 miejsce. Kolejny z Polaków, Denis Dawidziuk z Leszczyńskiego Klubu Balonowego uplasował się na miejscu 12. Natomiast Kacper Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ, zajął 29 pozycję w klasyfikacji generalnej Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów 2018. W klasyfikacji krajowej, zwyciężyli reprezentanci Holandii. Drugie miejsce zdobyli Czesi. Trzecie, Rosjanie. Wręczono również specjalny puchar dla najmłodszego zawodnika mistrzostw, którym okazał się być Michael Fink z Niemiec. Pełne wyniki zawodów, znajdą Państwo tutaj: www.flymonitor.ru/en/competition/537/total/