Anwil Włocławek - MSB Sarthe Le Mans 76:64 w 7. kolejce Ligi Mistrzów. Pierwsza wygrana w Hali Mistrzów [relacja, zdjęcia, wideo]

JP/JJ
Bardzo dobra defensywa zapewniła Anwilowi zwycięstwo z mistrzem Francji Le Mans. Włocławianie na półmetku rozgrywek grupowych mają bilans 3-4 i duże szanse na awans do play off.

W 7. kolejce Ligi Mistrzów: Anwil Włocławek pokonał MSB Sarthe Le Mans 76:64 (16:14, 20:15, 23:24, 17:11)

To pierwsza wygrana Anwilu w Lidze Mistrzów przed własną publicznością, który ma bilans 3 zwycięstw i 4 porażki w tym sezonie.

Anwil Włocławek - MSB Sarthe Le Mans 76:64 (16:14, 20:15, 23:24, 17:11)
Anwil Włocławek: Chase Simon 16, Szymon Szewczyk 11, Josip Sobin 10, Nikola Marković 9, Jarosław Zyskowski 9, Michał Michalak 7, Kamil Łączyński 7, Mateusz Kostrzewski 4, Aaron Broussard 3

MSB Sarthe Le Mans: Petr Cornelie 17, Valentin Bigote 14, Wilfried Yeguete 12, Richard Hendrix 8, Michael Thompson 8, Terry Tarpe 5

Relacja

Zastępujący kontuzjowanego Walerija Lichodieja w wyjściowej piątce Nikola Marković zaliczył kilka błędów w obronie, po drugiej stronie efektownymi asystami popisywał się Jonathan Tabu, który rozgrywał dopiero drugi mecz w Lidze Mistrzów (4:10).

Ale Le Mans także zmagało się ze swoimi słabościami. To jedna z najgorzej rzucających z dystansu drużyn w Lidze Mistrzów i to się we Włocławku potwierdziło. Goście także notowali sporo prostych strat, które pozwoliły Anwilowi bardzo szybko odrobić straty (dwie "trójki" Simona). Tuż przed końcem kwarty udało się objąć prowadzenie po wolnych Zyskowskiego (16:14).

W 2. karcie przewaga urosła najpierw do 27:21 (Broussard za 3), potem do 36:29 (tu z kolei z dystansu trafił Simon). Anwil zyskiwał wszechstronnością i większą ilością opcji w ataku. Spod kosza trafiali Sobin, Szewczyk, z dystansu włocławianie mieli bardzo dobre 5/11 do przerwy.

Koszykarze Le Mans z kolei z daleka trafili zaledwie raz na 11 prób do przerwy. Punkty zdobywali praktycznie wyłącznie pod koszem, ale nie tylko w wykonaniu wysokich graczy. Groźny w penetracjach był zwłaszcza obwodowy Valentin Bigote (10 pkt do przerwy).

Drugą połowę kolejnym trafieniem z dystansu powitał Zyskowski (39:29). Wydawało się, że Anwil przejmuje mecz na dobre i będzie powiększał przewagę, ale obie drużyny grały falami. Gospodarze nie wykorzystali kontry, fatalnie spudłował z dystansu Michalak, a goście zaliczyli akurat kilka minut z wysoką skutecznością za 3 (43:40).

To było takie koszykarskie przeciąganie liny. Świetnie grał Simon (16 pkt po 3. kwartach), ale brakowało znowu wsparcia Michalaka (2/10 z gry), słabszy niż zwykle w Lidze Mistrzów był Łączyński.

W ostatniej kwarcie Anwil bardzo dobrze zagrał w defensywie. Le Mans zaliczyło prawie 4 minuty bez punktu. Po dwóch trafieniach Szewczyka z dystansu przewaga urosła do 14 punktów, a potem mistrzowie Polski już kontrowali wydarzenia na parkiecie.

Konferencja prasowa

Szymon Szewczyk: Cieszę się, że wygraliśmy pierwszy mecz w Lidze Mistrzów we Włocławku. To historyczny moment dla nas i dla kibiców. Jeszcze wiele meczów przed nami. Jestem zadowolony z faktu jak graliśmy, że byliśmy zespołowi i dzieliliśmy się piłką. Teraz przygotowujemy się do kolejnych spotkań.

Igor Milicić: Bardzo jestem zadowolony z faktu że wygraliśmy w Lidze Mistrzów w Hali Mistrzów. Wielkie uznanie dla kibiców którzy mieli udział w tym zwycięstwie. Gratulacje dla gości, którzy przyjechali osłabieni do nas i postawili twarde warunki. To pierwszy taki mecz przed którym mieliśmy trzy dni treningów. Widać, że to wykorzystaliśmy.

Eric Bartecheky: Wyrazy uznania dla Anwilu, zagrali agresywnie. Zmieniali obronę w meczu. Nie można wygrać meczu gdy ma się 19 strat. Ciężko wygrać spotkanie gdy nie trafiliśmy tak łatwych pozycji. Mieliśmy tylko trzy rzuty wolne w całym meczu. 9-osobowa rotacja to taka standardowa rotacja naszej drużyny. Ciężko jest wygrać, gdy wypada nam dwóch zawodników.

Terry Tarpey: Myślę, że zabrakło trochę intensywności w grze popełniliśmy zbyt wiele strat. Gdy popełnia się 19 strat nie można wygrać meczu. Nie było dwóch zawodników, ale to nas nie usprawiedliwia.

Konferencja prasowa po meczu Anwil Włocławek - MSB Sarthe Le Mans 76:64 w 7. kolejce Ligi Mistrzów. Igor Milicić i Szymon Szewczyk

Konferencja prasowa po meczu Anwil Włocławek - MSB Sarthe Le Mans 76:64 w 7. kolejce Ligi Mistrzów. Eric Bartecheky i Terry Tarpey