Anwil Włocławek - Spójnia Stargard 80:81 w 5. kolejce EBL. Sensacja - beniaminek ograł mistrza [zdjęcia, wideo]

JP, JJ, MG
Kto się tego spodziewał! Anwil Włocławek trzy dni po wielkim triumfie w Niemczech przegrywa w Hali Mistrzów ze Spójnią Stargard. To trzecia porażka mistrza Polski w tym sezonie i druga we własnej hali!

Igor Milicić i Szymon Szewczyk po meczu Anwil - Spójnia 80:81

Anwil Włocławek (grający bez Kamila Łączyński)) fatalnie rozpoczął spotkanie, przegrywał już 5:23.
Dopiero pod koniec 3, kwarty po akcji 2+1 Igora Wadowskiego (58:57 - 29 minuta) Anwil wyszedł na pierwsze prowadzenie. W emocjonującej końcówce lepszy okazał się beniaminek, który zasłużenie pokonał mistrza Polski.
To 3. przegrana w tym sezonie Anwil Włocławek.

Anwil Włocławek - Spójnia Stargard 80:81 (13:23, 28:23, 18:11, 21:24)
ANWIL: Simon 18 (2), 11 zb., Zyskowski 10 (1), Michalak 6, Sobin 4, Parzeński 2 oraz Kostrzewski 15, Szewczyk 10 (1), 8 zb., Lichodiej 6, 5 as., Wadowski 5, Marković 4, 6 zb., 6 as.
SPÓJNIA: Hickey 25 (6), 8 zb, 7 as., Pamuła 23 (4), Wilczek 13 (2), 13 zb., Dymała 10, Madray 5 oraz Bręk 3, Fraś 2, Raczyński 0.

Relacja

Włocławianie zaczęli bardzo źle w ofensywie, być może z powodu braku Kamila Łączyńskiego, ale wyraźnie też brakowało gospodarzom koncentracji. Włocławianie w 1. kwarcie pudłowali w banalnych sytuacjach (5/19 z gry) a goście z łatwością budowali przewagę (5:23!). W defensywie też nie było się czym chwalić: w 4 minuty Anwil stracił 18 punktów i Igor Milicić musiał przerwać mecz.

Nic nie pomogło. Spójnia w poprzedniej kolejce wygrała pierwszy mecz w sezonie i nie przestraszyła się mistrza Polski. Goście z pierwszych dziesięciu rzutów z gry trafili 7, błyszczał zwłaszcza Marcel Wilczek.

Anwil ogarnął się jeszcze w końcówce inauguracyjnej kwarty. Przed przerwą mozolnie odrabiał straty, w pewnym momencie stopniały do 3 punktów, ale przed przerwą Spójnia znowu odjechała.

Wydawało się, że po przerwie coraz więcej będzie znaczyć przewaga liczebna Anwilu. Trener gości Krzysztof Koziorowicz niewielką pociechę miał z ławki, a jeszcze brakowało mu kluczowego strzelca Byrona Wesleya. Włocławianie długo nie mogli jednak narzucić swoich warunków gry, znowu szwankowały rzuty z dystansu (zaledwie 4/17). Gdzie jest zespół z Ludwigsburga? - pytali kibice.

W samej końcówce 3. tercji Anwil wreszcie przejął prowadzenie po akcji 2+1 Wadowskiego (58:57). W ostatniej kwarcie powoli przewaga zaczęła rosnąć (64:59). Spójnia się nie poddawała, a bohaterem tych minut był Hickey. Amerykanin trzy razy trafił z dystansu i na 2 minuty przed końcem było 71:75.

Końcówka to wreszcie lepsza obrona i dwie kolejne punktowe akcje Anwilu, ale znowu za 3 przymierzył Pamuła, a potem były gracz włocławskiej drużyny trafił dwa kluczowe wolne (77:81). W ostatniej akcji gospodarze przechwycili piłkę, trzy razy pudłowali, wreszcie faulowany był Simon, ale trafił tylko jeden rzut wolny. Zostało 6 sekund, których Spójnia już nie roztrwoniła.

SEZON 2018/19. RELACJE Z MECZÓW ANWILU WŁOCŁAWEK W SEZONIE 2018/19, ZDJĘCIA, WIDEO

Konferencja prasowa

Krzysztof Koziorowicz: Przede wszystkim chciałbym pogratulować zespołowi postawy. Wiemy, jak ciężko jest wygrać we Włocławku. Bardzo potrzebujemy tych zwycięstw w pierwszym sezonie.

Marcel Wilczek: Ciężko mi coś powiedzieć. Dla nas to duża rzecz, Włocławek ma napięty terminarz Weszliśmy w terminarz i na szczęście jeden punkt więcej niż Anwilu Włocławek.

Igor Milicić: Pierwszy raz podczas 4 lat mojej pracy naprawdę się wstydzę za swoją pracę i moich zawodników. Wstydzę się. Gratulację dla zespołu ze Spójni. Dziś zawiedli wszyscy i ja i zespół.

Czemu Kuba Parzeński tak mało gra? Każdy zawodnik musi zasłużyć na na minuty. A dziś wielu z zawodników nie zasłużyło.

Czemu nie zagrał Kamil Łączyński? Kamil grał z kontuzję brał silne środki przeciwbólowe. Po meczu w Niemczech jego stan się pogorszył i nie mógł zagrać. Potrzebny nam jest rozgrywający, ale takie decyzje do mnie nie należą.

Szymon Szewczyk: Po takim meczu, gdy przegrywa się jednym punktem z beniaminkiem ciężko jest coś powiedzieć. Ale gdy tak zaczynamy mecz to wiesz, że możesz mieć pretensje do siebie. I mam pretensje do siebie. Każdy z nas musi spojrzeć w lustro.