Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biały Pałac Kultury i Nauki. Zobaczcie, jak wygląda wyczyszczony taras widokowy najwyższego budynku w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewelina Żółkowska
Pierwszy etap prac związanych z czyszczeniem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powoli dobiega końca. Prace rozpoczęły się 26 czerwca i na pierwszy ogień poszedł Taras Widokowy. Po miesiącu widać już pierwsze efekty. O wszystkich szczegółach opowiedział nam Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zobaczcie w artykule i filmie poniżej, jak wygląda taras PKiN w nowej odsłonie!
Pierwszy etap prac związanych z czyszczeniem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powoli dobiega końca. Prace rozpoczęły się 26 czerwca i na pierwszy ogień poszedł Taras Widokowy. Po miesiącu widać już pierwsze efekty. O wszystkich szczegółach opowiedział nam Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zobaczcie w artykule i filmie poniżej, jak wygląda taras PKiN w nowej odsłonie! Szymon Starnawski
Pierwszy etap prac związanych z czyszczeniem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powoli dobiega końca. Prace rozpoczęły się 26 czerwca i na pierwszy ogień poszedł taras widokowy. Po miesiącu widać już pierwsze efekty. O wszystkich szczegółach opowiedział nam Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zobaczcie w artykule i filmie poniżej, jak wygląda taras PKiN w nowej odsłonie!

Pałac Kultury i Nauki to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Symbol Warszawy został wybudowany w latach 1952-1955. Początkowo budynek miał bardzo jasną fasadę, która z czasem zszarzała.

Mycie Pałacu Kultury i Nauki

W lutym 2018 roku pojawiły się pierwsze zapowiedzi zmian w wyglądzie Pałacu Kultury i Nauki. Po kilku miesiącach plany się ziściły i pierwszy etap prac ruszył 26 czerwca. Teraz powoli dobiega końca. Zmieniła się nie tylko barwa - Jest wiele nowych elementów, zaakceptowanych przez konserwatora zabytków, które powodują, że efekt po remoncie będzie lepszy niż wcześniej. Dużą zmianą są parapety, które wcześniej były wykonane z blachy, a dziś są zrobione z piaskowca - mówi Rafał Krzemień.

Docelowo wyczyszczony ma zostać cały budynek. Jak mówi Rafał Krzemień, czyszczenie tarasu widokowego jest również testem, dzięki któremu można dokładnie oszacować koszty, wybrać odpowiednią metodę i ocenić, czy odnowienie elewacji całego obiektu ma sens

- Po odnowieniu tarasu, przeprowadzimy prace związane z kosztorysowaniem czyszczenia całego Pałacu Kultury. Zobaczymy ile to będzie kosztować, a później postaramy się przekonać inwestora, żeby kontynuować pracę i wyczyścić cały budynek - dodaje prezes PKiN. Czyszczenie elewacji odbywa się metodą hydrodynamiczną, przy której używa się gorącej pary.

Ile kosztuje czyszczenie PKiN?

- Ściany są czyszczone pod ochroną konserwatora zabytków, z zachowaniem bezpieczeństwa środowiskowego. Najpierw używamy chemii, żeby zmyć napisy ze ścian. Później czyścimy go gorącą parą. To pozwala nam uzyskać efekt, jaki był w 55. roku - mówi Krzemień.

Czyszczenie tarasu widokowego to koszt 680 tysięcy złotych. Prace przeprowadzone przy czyszczeniu całego budynku kosztować będą wielokrotnie więcej. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że byłby to koszt rzędu nawet 30 mln zł.

- Pałac Kultury jest budynkiem stalowym, obłożonym cegłami, na których położone są specjalne pustaki ceramiczne. Z piaskowca wykonanych jest wiele innych elementów, takich jak np. wykończenia - komentuje prezes PKiN.

Całą rozmowę, a tym samym więcej szczegółów, znajdziecie w wideo. Jak Wam się podoba nowy wygląd PKiN?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto