Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieganie podczas zimy. Dlaczego warto?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Bieganie zimą ma, wbrew pozorom, jeszcze więcej korzyści niż podczas cieplejszych pór roku. Musisz się jednak odpowiednio przygotować do tego wyzwania. Tak, wyzwania. Bo gdy za oknem panuje mróz, trudniej porzucić swoją strefę komfortu i pójść się zmęczyć na chłodnym powietrzu.

Ale jeśli poczynisz ten krok i ruszysz biegać, masz zaliczoną pierwszą korzyść z joggingu zimą – udowodniłeś bardzo silną wolę. A to jest przekraczanie własnych granic - zatem zyskujesz już w momencie zakładania butów.

Tak jak w przypadku innych pór roku, bieganie zimą usprawnia nasze krążenie, zwiększa pojemność płuc, poprawia ogólną kondycję ciała i wspomaga spalanie tłuszczu (niestety w tym okresie mamy tendencję do jedzenia i bardziej tłusto i obficie). Dorzuć do tego tzw. „euforię biegacza” (wywołaną mniej więcej w 30 minucie treningu przez endorfiny, które pomagają przesunąć próg bólu oraz zmęczenia). Widzisz, wychylając nos z ciepłego mieszkania, czekają Cię same zyski.

Biegając zimą przygotowujesz się już do sezonu wiosennego. Wejście w bardziej aktywny tryb życia odbędzie się zatem gładko, bo będziesz już wytrenowany i wypracujesz sobie świetną kondycję. Jeśli z kolei uprawiasz jogging nie od dziś, nie pozwolisz na drastyczny spadek formy wypracowanej jesienią. Jeździsz na nartach albo snowboardzie? Bieganie to świetna „rozgrzewka” przed tymi aktywnościami.

Wszystkie te czynniki złożą się na Twoje świetne samopoczucie, które pomoże Ci z uśmiechem na ustach przetrwać długą zimę.

Ale tak jak już wspominaliśmy – musisz się odpowiednio przygotować. Niezbędny będzie komplet bielizny technicznej. W ciężkich warunkach atmosferycznych utrzyma komfort termiczny organizmu i nie dopuści ani do wychłodzenia, ani do przegrzania. Nadmiar potu odprowadzi z powierzchni ciała i nie dopuści wilgoci z powrotem. Najlepiej wybierz bezszwową, wtedy nic nie będzie Cię uwierać. Ważne jest też żeby szybko schła, wtedy nie odczujesz dyskomfortu od nadmiaru cieczy. Bielizna termoaktywna Viking Nevil spełnia te warunki i jest świetnie wykonana. Anatomiczny krój dopasowuje się do ciała, ciasno je otulając. Specjalnie skomponowany skład czyni z niej Twoją drugą skórę.

Najbardziej newralgicznym punktem na naszym ciele jest głowa. To przez nią tracimy aż 40% naszego ciepła. Żeby nadmiernie nie wychłodzić organizmu i nie zachorować, podczas biegania, miej na sobie nakrycie głowy. Nasuń daleko na skronie, wtedy ochronisz zatoki czołowe i uszy. Czapka biegowa firmy Vector cechuje się przede wszystkim wygodą. Materiał, z której ją wykonano jest bardo elastyczny, więc świetnie dopasuje się do głowy. Do tego nie przepuszcza wiatru i odprowadzi pot na zewnątrz.

Ruszając na trening warto zabrać ze sobą smartfona. Wyliczy ilość spalonych kalorii, przebyty dystans oraz podpowie Ci kiedy powinieneś podkręcić tempo biegu. Przydałoby się też spakować klucze do domu, no i kartę płatniczą, gdybyś zgłodniał lub był mocno spragniony. Oczywiście trzymanie tego wszystkiego w kieszeniach spodni to kiepski pomysł, bo rzeczy będą obijać się o uda, co wielokrotnie wytrąci Cię z rytmu. Idealnym rozwiązaniem jest pas biegacza. Model iFitness Basic zrobiono z elastycznej lycry. To pozwoli ciasno dopasować go do ciała, ale będzie również reagował na dynamiczne zmiany w obwodzie pasa. Zmieścisz w nim telefon, batoniki energetyczne, oraz kartę kredytową i klucze.

Przed wyjściem na mróz pamiętaj, żeby dobrze rozgrzać się w domu. Rozciąganie po zakończonym treningu również zrób wewnątrz. Na zewnątrz temperatura momentalnie wychłodzi odpoczywające mięśnie, a gimnastykowanie się w mroźnych warunkach może przynieść negatywne skutki. Jeśli jednak nie do końca przekonuje Cię jogging zimą, może spróbujesz innej formy biegu – na nartach. Rozpropagowany przez Justynę Kowalczyk sport zyskiwał w ostatnich latach na zainteresowaniu. To spowodowało, że sprzętu do uprawiania tej aktywności jest coraz więcej, zatem masz duży wybór. Nieistotne który sport wybierzesz, ważne, żebyś nie zapadł w sen zimowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto