Firmy będą miały dostęp do naszych kont. Przestaniemy sami robić przelewy Firmy będą miały dostęp do naszych kont. Przestaniemy sami robić przelewy

Firmy będą miały dostęp do naszych kont. Przestaniemy sami robić przelewy (© pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne)

Sklep internetowy sam sobie zrobi przelew z naszego rachunku, starając się o kredyt bank sam sprawdzi wyciągi z naszego konta nawet jeżeli to konto mamy w innym banku, a rachunki z naszego konta opłacą firmy, które je wystawiły – to jedne z większych zmian jakie czekają nas już w przyszłym roku. Wtedy wchodzi unijna Dyrektywa PSD2.

- Od połowy stycznia w naszym imieniu operacje na naszych rachunkach będą mogły robić tzw. fintechy. Powinno to skrócić płatności w wielu obszarach i pozwoli na wprowadzenie wielu nowych usług np. meta banki, zarządzanie funduszami z rachunków powiązanych, portfele płatności. Nowa regulacja dotyczy dostępu do naszych rachunków przez kanał elektroniczny – mówi newsrm.tv Dariusz Wojtas, Head of Product Management, IMPAQ.

Jak po zmianach będą wyglądały płatności? Właściciel konta zdecyduje, którym firmom daje dostęp do swojego konta. W momencie dokonywania płatności to my będziemy musieli je potwierdzić.

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie pojawi się wiele zachęt do tego żeby różnym podmiotom udostępnić swój rachunek i możliwość operowania na nim. Klient powinien zachować zdrowy rozsądek i sam zważyć sobie na ile warto taki podmiot upoważnić do tego – radzi Dariusz Wojtas – Internet podatny jest na zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Dotychczas operacje na naszych rachunkach możliwe były za pośrednictwem banków. Instytucji dość bogatych, które stać na zabezpieczenia. Teraz transakcje będą mogły być inicjowane przez zupełnie nowe rodzaje podmiotów, przez małe podmioty co otwiera drogę dla przestępców. Wykorzystując stare schematy będą mogli atakować nowe serwisy usług.

PSD2 wejdzie w życie 13 stycznia 2018 roku. Wcześniej każdy z krajów Unii Europejskiej powinien wydać ustawę dostosowującą dyrektywę do lokalnych przepisów.


Zobaczcie też: Cacofonia Milano. Biznes dwóch sióstr ze sztuką w roli głównej [ZDJĘCIA, WIDEO]


Hallo

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kramer - bankier (gość)

NIGDY w życiu!
Spróbujcie potem odwołać taki dostęp. Lepiej konto zlikwidować.

k (gość) (Podpis)

To chyba raczej rodzaj polecenia zapłaty - wystawca rachunku, np. dostawca prądu nie będzie potrzebował loginu i hasła do konta, bo się nie będzie do niego logował. Za klienta zrobi polecenie zapłaty z jego konta. klient i tak będzie samodzielnie musiał potwierdzić operację.

Piotr (gość) (Podpis)

A kto tu pisze o udostępnianiu danych do konta? Będzie to po prostu dodatkowa opcja wykonywania płatności poprzez umożliwienie tworzenia polecenia przelewu przez sklep, firmę usługową itp, który i tak będziemy musieli potwierdzić. A poza tym banki nię będą mogły sobie rozdawać pozwoleń na lewo i prawo, tylko my będziemy decydować, komu damy pozwolenie.

Podpis (gość)

Podanie osobom trzecim loginu i hasła do konta oznacza złamanie regulaminu prowadzenia konta. Jeżeli takie dane zostaną udostępnione, a z konta znikną pieniądze, bank nie będzie ponosić za to odpowiedzialności.