Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Turniej Strzelecki o Miecz Koronacyjny „Szczerbiec” we Włocławku [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W niedzielę 4 października 2015 roku Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie było organizatorem I Turnieju Strzeleckiego o Miecz Koronacyjny „Szczerbiec”. Turniej został przeprowadzony na terenie strzelnicy Brackiej we Włocławku.

Pogoda w niedzielę dopisała, przez cały dzień świeciło słońce. Każdy kto tylko czuł potrzebę wzięcia udziału w turnieju mógł przyjechać ze swoją rodziną na strzelnicę, gdyż zawody zostały zorganizowanych dla wszystkich mieszkańców Włocławka i powiatu włocławskiego, bez względu na wiek.

Celem turnieju było wypromowanie historii dawnego województwa brzeskokujawskiego poprzez podkreślenie odrodzenia państwowości polskiej po okresie rozbicia dzielnicowego w latach 1138-1320.Wszakże pierwszym koronowanym władcą z dynastii piastowskiej był Przemysław II wypromowany na króla w 1295 roku przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, który był gorącym zwolennikiem zjednoczenia. Jednakże w tym czasie liczyły się bardziej skuteczność i pragmatyzm. Uznawanym jest powszechnie, iż dzieła zjednoczenia dokonał książę pochodzący z mazowieckiej linii Piastów Kujawskich - Władysław zwany Łokietkiem.

Tak, więc w ten sposób Bractwo Kurkowe z Włocławka chciało uczcić 695 rocznicę koronacji księcia brzeskokujawskiego Władysława Łokietka na króla Polski. Z racji tego, że podczas koronacji użyto miecza „Szczerbiec”, organizatorzy postarali się o taką replikę, która była główną nagrodą dla zwycięzcy turnieju. Jak podkreślili starszy bractwa Krzysztof Wietrzycki, z uwagi na swoją wartość nagroda główna „Szczerbiec” będzie nagrodą przejściową. Zwycięzca turnieju przekaże miecz do siedziby urzędu, pod który podlega, gdzie będzie wystawiony w miejscu publicznym ze stosowną informacją o jego zwycięzcy.

Tradycje bractw kurkowych sięgają trzynastego wieku. Włocławskie Bractwo zostało założone w 2002 roku. Większość członków bractwa stanowią mężczyźni, głównie rzemieślnicy. Choć są w szeregach również panie. Miłym akcentem zakończonego turnieju, było złożenie ślubowania przez dwie nowe członkinie bractwa. Siostry przysięgały na sztandar, że „...będą ćwiczyć oko i dłonie w Ojczyzny obronie...”**, ślubowanie odebrał starszy bractwa Krzysztof Wietrzycki.

I Turniej Strzelecki zostały rozegrane w dwóch kategoriach. W pierwszej wykorzystano pistolet maszynowy PM-84 Glauberyt, z którego oddawano 5 strzałów (koszt 50 zł) w pozycji stojącej do tarczy na 25m, natomiast w drugiej uczestnicy oddawali 5 strzałów (koszt 30 zł) z karabinku sportowego Kbks marki Toz i Brno kal 22, w pozycji stojącej do tarczy ustawionej na 50 m. Oprócz nagrody głównej można było wykupić możliwość strzelania do tarcz sponsorów, którymi byli: poseł Łukasz Zbonikowski, senator Andrzej Person, wicestarosta Stanisław Budzyński, Krzysztof Grządziel, Stanisław Pawlak oraz dwaj burmistrzowie Królewskich Miast - Brześcia Kujawskiego – Wojciech Zawidzki i Kowala – Eugeniusz Gołembiewski.

Jak przystało na prawdziwe zawody, wszyscy bracia oraz siostry wystąpili w tradycyjnych strojach zwanych - kontuszami. Jak tradycja karze, turniej poprzedziło odśpiewanie hymnu Bractwa Kurkowego. Głównym sędzią i prowadzącym został czterokrotny Król Kurkowy Bractwa Strzeleckiego – strzelmistrz Stanisław Kowalewski. Pomagali mu sędziowie pawilonowi – Beata Zimecka i Dawid Kamiński oraz sędziwie punktowi – Bronisław Romanow i Maciej Białek. Rozpoczęcie turnieju poprzedził sygnał dobosza na historycznym „kotle”, a następnie oddanie salutu z repliki historycznej armaty burzącej z przełomu XVI – XVII wieku, po którym blisko 50 uczestników przystąpiło na strzelnicy do sportowej rywalizacji. Po kilku godzinach zmagań, podczas których wystrzelono blisko 2.500 sztuk amunicji, wyłoniono zwycięzcę nagrody głównej, którym został Kacper Kolibowski z Włocławka – 47 pkt. Drugie miejsce przypadło Oskarowi Ordońskiem - 41 pkt., natomiast trzecie Wojciechowi Nawrockiemu – 40 pkt. Dla zwycięzców poszczególnych tarcz sponsorskich czekały nagrody w postaci tzw. ryngrafu - tarcze trawione na drewnianym tablo z nazwiskiem sponsora, jego życiowym mottem i ozdobnikiem.

Zwycięzcami tarcz sponsorowanych zostali:
- Tarcza Miasta Brześć Kujawski – Bartosz Zielski – 13 pkt.
- Miasta Kowal – Krystyna Zbonikowska – 27 pkt.
- Łukasza Zbonikowskiego – Krystyna Zbonikowska – 27 pkt.
- Andrzeja Persona – Oskar Ordoński – 38 pkt.
- Stanisława Budzyńskiego – Witold Szafrański – 30 pkt.
- Stanisława Pawlaka – Ireneusz Szafrański – 22 pkt.
Krzysztofa Grządziela – Oskar Ordoński – 34 pkt.

Ponadto, wszyscy zwycięzcy otrzymali upominki książkowe. Bractwo Kurkowe stanęło na wysokości zadania i dla wszystkich uczestników turnieju przygotowało pyszną grochówkę oraz kiełbaski i kaszankę z grilla, nie zapominając o napojach gorących. Turniej zakończyła salwa z repliki historycznej armaty burzącej z przełomu XVI – XVII wieku.
Jak podkreślił pisarz bractwa – Aleksander Zbonikowski, członkowie Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zapowiedzieli, że już na wiosnę 2016 roku będą kontynuowane zawody strzeleckie dla mieszkańców naszego regionu, tym razem ku czci Króla Kazimierza III Wielkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto