Trzy czwarte Polaków spodziewa się otrzymać od bliskich prezent na Gwiazdkę. Wśród najbardziej pożądanych podarków są kosmetyki, odzież i pieniądze – wynika z badania Barometr Providenta. Ale prezenty to tylko część wydatków.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy najczęściej w rodzinnym gronie. Jest to niestety także okres dużych wydatków. Prezenty, potrawy na świąteczny stół, choinka, ozdoby, niekiedy też wyjazdy – to wszystko kosztuje.

Ile dokładnie? O zbadanie tego pokusił się Provident, lider rynku pożyczkowego z 20-letnim stażem działalności w Polsce. Respondenci biorący udział w badaniu zadeklarowali średnio kwotę 720 zł. Co ciekawe, taką samą kwotę przeznaczyliśmy na bożonarodzeniowe wydatki w ubiegłym roku. Ale już na Wielkanoc było to o ponad 300 zł mniej.

Od niespełna 400 zł do ponad 1000 zł

Najmniej na Święta przeznaczą osoby o najskromniejszych dochodach, do 2000 zł na gospodarstwo domowe – będzie to ok. 380 zł. Nieco wyższe kwoty deklarowali najmłodsi respondenci, mający od 15 do 24 lat oraz seniorzy – w obu tych grupach będzie to ok. 500 zł. Do ok. 1000 zł wzrosną one natomiast w tych rodzinach, których dochód przekracza 5000 zł miesięcznie.

Ważną pozycję w tych budżetach będą niewątpliwie stanowić prezenty, bowiem aż 76 proc. Polaków spodziewa się otrzymać upominek. Co chcielibyśmy znaleźć pod choinką? Kobiety najczęściej wymieniają kosmetyki i perfumy oraz odzież, pieniądze, biżuterię, a także książki. Mężczyźni wolą gadżety elektroniczne, odzież, alkohol, pieniądze oraz kosmetyki.

Zachowajmy rozsądek!

Większość rodzin nie będzie miała problemu ze sfinansowaniem świątecznych wydatków – 87 proc. kupi wszystkie niezbędne rzeczy. Trzy czwarte naszych rodaków sfinansuje zakupy z bieżących dochodów, czyli z wynagrodzenia za pracę, emerytury, zasiłku itp. Ponadto, 40 proc. wesprze się dodatkowo oszczędnościami. Rodziny otrzymujące świadczenie 500+ skorzystają także z tych środków, by załatać świąteczny budżet. Ok. 5 proc. Polaków będzie musiało natomiast pożyczyć pieniądze na Święta od rodziny lub z instytucji finansowej.

Święta to dla wielu osób czas spełniania marzeń najbliższych o wyjątkowych prezentach. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Na wszystkie dostępne rozwiązania i możliwości patrzmy długofalowo. Zastanówmy się, czy zaoszczędzone pieniądze nie przydadzą się bardziej na inny cel albo czy zaciągnięta pożyczka nie stanie się w kolejnych miesiącach zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu – radzi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.Czytaj także