Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować psa na noworoczne eksplozje?

Marcin Wierzba, zoopsycholog
Tomasz Hołod
Noworoczne szaleństwo zbliża się nieubłaganie. Jak to zwykle bywa, trening odpalania fajerwerków rozpocznie się już około Bożego Narodzenia, potem będą noworoczne eksplozje, a potem strzały "aż do wyczerpania zapasów". To nie jest łatwy czas dla zwierząt przyzwyczajonych do życia w spokoju, dlatego trening z nimi należy rozpocząć już teraz.

Każdy (w tym również pies) zareaguje podskokiem, gdy usłyszy gwałtowny i niespodziewany dźwięk. Jeśli jednak takie sytuacje powtarzają się w miarę regularnie i nie powodują panicznych reakcji całego otoczenia, to z biegiem czasu reakcje na głośne dźwięki przestają być takie intensywne. Wyobraźmy sobie na przykład własną reakcję na strzał z tłumika samochodowego w dwóch sytuacjach - kiedy się to dzieje sporadycznie oraz kiedy każdy samochód w mieście ma zepsuty tłumik. W pierwszej sytuacji reakcja będzie na pewno nagła i intensywna, w drugiej sytuacji reakcje będą słabe lub w ogóle nie wystąpią, gdyż dojdzie do procesu habituacji (dźwięki, na które reagowaliśmy, z biegiem czasu staną się nieistotnym "szmerem" w tle istotnych wydarzeń).

Z psami jest dokładnie tak samo. Jeżeli więc nie chcemy, by ich reakcje na fajerwerki były przesadzone, musimy z t-kich niespodziewanych odgłosów uczynić "nieistotne szmery". Jak to zrobić? Oto przykłady ćwiczeń:
-Upuszczanie hałasujących przedmiotów - kilka razy dziennie upuszczaj coś, co hałasuje (np. pokrywkę), a potem to podnoś, nie zwracając kompletnie uwagi na psa. Informacja, którą chcesz psu przekazać, brzmi: rzeczy upadają i hałasują, bo taka jest ich natura. Skoro nie boi się twój pan, to znaczy, że jest bezpiecznie.
-Intensywna zabawa z psem z dźwiękami w tle - jeżeli mój pies dawno się nie bawił swoją ulubioną piłką na sznurku, to mogę go porządnie rozbawić i podczas zabawy upuścić jakiś przedmiot, poprosić kogoś, by strzelił z torebki papierowej lub włączył nagranie odgłosów fajerwerków lub grzmotów (trzeba poczekać, aż zabawa zaabsorbuje cały umysł zwierzaka, czyli stanie się naprawdę intensywna, oraz zacząć od słabych bodźców i stopniowo przechodzić do bardziej intensywnych).
-"Nagły dźwięk - zapowiada same przyjemności" - ktoś, kogo pies nie widzi, upuszcza "pokrywkę", a ja w tym samym czasie wyciągam piłkę z kieszeni i zaczynam szaloną zabawę. Chcę, by mój pies skojarzył, że hałas zapowiada przyjemność. Mogę osiągnąć to samo, bawiąc się z psem tylko podczas spaceru koło strzelnicy sportowej.

Najlepsze efekty uzyskuje się podczas pracy ze szczeniakiem, ale reakcje każdego psa na dźwięki da się osłabić odpowiednio zaplanowanym treningiem. Ponieważ pomyłki podczas ćwiczeń mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego (może nastąpić uwrażliwienie psa, czyli sensybilizacja zamiast habituacji), w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować ze specjalistą. Podczas poszukiwań pomocna będzie strona: www.zoopsycholog.pl.

Reakcje niektórych psów są bardzo intensywne i mogą doprowadzić do panicznych ucieczek. Jeżeli takiego właśnie psa mamy, trzeba pamiętać o oznakowaniu zwierzęcia (zawieszka na obroży i czip) oraz o niespuszczaniu go ze smyczy w takie hałaśliwe dni.

Niektóre psy potrzebują w tym okresie pomocy farmakologicznej lub fitoterapeutycznej. Ziołowe środki uspokajające (np. nervomix) przyniosą efekt, jeżeli zaczniemy je podawać w odpowiedniej dawce zależnej od masy psa i intensywności jego zachowań lękowych oraz kilka tygodni przed hałaśliwym okresem. Podobnie jest ze środkami farmakologicznymi, które zawsze przepisywać powinien lekarz weterynarii. Leki uspokajające ludzi mogą być bowiem szkodliwe dla zwierząt, zwłaszcza jeśli są źle dawkowane.

Popyt na kapsułki uspokajające dla zwierząt domowych rośnie wraz ze zbliżającym się sylwestrem, warto jest więc udać się wkrótce do lecznicy i kupić odpowiedni preparat wcześniej. Należy pamiętać, że żaden lek nie zastąpi rozsądnej socjalizacji i szkolenia psa. Leki nie mają bowiem wartości edukacyjnej. Taką moc mają tylko przewidujący właściciele.

Więcej informacji na temat postępowania profilaktycznego oraz terapii psich lęków znajdą Państwo w moich wcześniejszych artykułach (np.: "Psie lęki i niepokoje"), które znajdują się w serwisie ZOOPSYCHOLOG RADZI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto