Kujawiak Lumac Kowal - Orlęta Aleksandrów Kujawski 1:4. Derby dla wicelidera 4. ligi [relacja, zdjęcia]

W miniona niedzielę na stadionie im. Kazimierza Górskiego w Kowalu przy ul. Dobiegniewskiej w derbowym pojedynku 7. kolejki o mistrzostwo IV ligi kujawsko-pomorskiej gospodarze podejmowali wicelidera grupy drużynę Orląt z Aleksandrowa Kujawskiego.

Goście do Kowala przyjechali w roli faworyta, ale gospodarze podbudowani cennym zwycięstwem w Toruniu z Pomorzaninem uwierzyli w siebie, i chcieli za wszelką cenę sprawić swoim kibicom i działaczom miłą niespodziankę. Ale jak już wiadomo, nie było sensacji w Kowalu. Wicelider pewnie pokonał gospodarzy 4:1.

Choć do 74 minuty wynik na boisku był remisowy. Dopiero w końcówce przyjezdni strzelając trzy bramki podkreślili swoją wyższość i aspirację awansu do 3 ligi. W Kujawiaku wystąpił w osłabieniu, z uwagi na kontuzje nie mogli wystąpić, grający trener Dawid Kwiatkowski i Łukasz Grube. Nie miał takiego problemu trener gości Radosław Wróblewski wystawiając najbardziej optymalny skład.

Mecz poprowadziła trójka arbitrów z KS Lipno, jako główny: Adam Kraśnicki, na liniach asystowali: Jarosław Bartczak i Mariusz Pyszorski. Derby w Kowalu były w miarę wyrównane do przerwy. Choć Witucki był bliski zdobycia dwóch goli, w 15, 18 i w 26 minucie, w pierwszym przypadku z przewrotki, a w drugim nie zdołał pokonać z 3 metrów Tomasza Wojnowskiego, który popisał się super obroną, posyłając piłkę na rzut rożny, a w trzecim przypadku strzelił z główki, ale i tym razem piłka prawie, że otarła się o lewy słupek. Trzeba przyznać, że goście grali szybką piłkę, grali przebojowo i agresywnie, jak była taka potrzeba, to po dwóch, trzech atakowali kowalskich piłkarzy, którzy w ostateczności popełniali błędy przy niewprowadzaniu kontrataków.

W 32 minucie po składnej akcji goście wyszli na prowadzenie. Gola z główki strzelił Sebastian Śmieszny po wrzutce piłki z rzutu rożnego przez Adama Młodzieniaka z prawej strony boiska.

Gospodarze odpowiedzieli dwie minuty później. Pięknym strzałem w prawe okienko z narożnika pola karnego popisał się Bartosz Śmigiel, którego dokładnym podaniem obsłużył Witold Jakubowski. W 39 minucie żółtą kartką został ukarany Damian Ratajczyk, który był faulowany, ale sędzia nie odgwizdał rzutu wolnego, co wywołało oburzeniu u pokrzywdzonego, więc za krytykę decyzji sędziego zobaczył żółtą kartkę. Wynik do przerwy nie uległ zmianie mimo doliczenia 1 minuty.

Od początku drugiej polowy trener gości dokonał pierwszej zmiany, Michała Żuchowskiego zmienił Maciej Gawroński. Z pierwszym gwizdkiem drugiej odsłony w dalszym ciągu stroną dominującą byli goście. Choć podopieczni Dawida Kwiatkowskiego nie złożyli broni, od czasu do czasu kontratakując bramkę Migdalskiego. Gra w większości czasu toczyła się z jednej i drugiej strony w środkowej części boiska. Choć w 53 minucie kolejną super obroną popisał się w bramce Kujawiaka Wojnowski, broniąc w sytuacji sam na sam strzał z 8 m Wituckiego. Piłka po sparowaniu wyszła na przedpole, a dobitką chciał zdobyć gola Młodzieniak, ale piłka po rykoszecie od nogi Markowskiego wyszła na rzut rożny. W 58 minucie drugiej zmiany dokonał trener Orląt, Adama Młodzieniaka zastąpił Miłosz Sadowski.

Minutę później soczystym strzałem z 25 m popisał się Śmigiel, ale Migdalski z problemami wybił przed siebie do której dopadł Szymczak, lecz był na pozycji spalonej. W 61 minucie boisko w Kujawiaku opuścił Bartosz Śmigiel, za którego wszedł Maciej Lewandowski. W 65 ' w drużynie gości trener dokonał trzeciej zmiany, za Mariusza Żywicę wszedł Dominik Smołko. W 74' drugiego gola dla gości zdobył w zamieszaniu podbramkowym Patryk Nowicki, który z 2 metrów skierował piłkę do bramki. Ta bramka była pokłosiem wrzutki z prawej strony boiska w wykonaniu Bihusa, ale piłkę przechodzącą na 5 metrze wzdłuż bramki nikt nie opanował. Za to z lewej strony pola karnego doszedł do niej Smołko i ponownie wrzucił ją na długi słupek, gdzie Nowicki skierował ją do bramki. Obrońcy Kujawiak reklamowali, że zdobył ją ręką, ale sędzia był innego zdania, i za krytykę tej decyzji Piotr Szablewski zobaczył żółtą kartkę. Goście poszli za ciosem i zaledwie 2 minuty później składną akcją podwyższyli na 3:1. Szybki Witucki pociągnął lewą stroną kontratak, mijając bez problemu Szablewskiego, następnie wrzucił piłkę w pole karne do zamykającego akcję Nowickiego, który soczystym strzałem w długi róg umieścił piłkę w siatce. W tym przypadku również za krytykę decyzji sędziego Kamil Malinowski w Kujawiaku ukarany został żółtą kartką.

W 77 minucie Kwiatkowski dokonał podwójnej zmiany, Mikołaja Jakubowskiego zmienił młodszy brat Robert, a za Malinowskiego wszedł Mateusz Jakubowski. W 83 minucie trener gości dokonał ostatniej zmiany, za Wituckiego wszedł Radosław Kuzimkowski. Minutę później wynik spotkania po stałym fragmencie gry główką ustalił Miłosz Sadowski, asystę zaliczył Dominik Smokło. Mimo doliczenia 4 minut wynik nie uległ zmianie. Goście zasłużyli na wygraną, grali zdecydowanie mądrzej i przede wszystkim skuteczniej. Derby w Kowalu oglądała liczna grupa kibiców z Aleksandrowa Kujawskiego, którzy w odróżnieniu od miejscowych opuszczali stadion w radosnym nastroju.

Kujawiak Lumac Kowal: Dawid Kwiatkowski - trener
T. Wojnowski, Mikołaj Jakubowski (77' R. Jakubowski), D. Ratajczyk, P. Szablewski, P. Markowski, K. Malinowski (77' Mateusz Jakubowski), A. Czerwiński, W. Shets, B. Śmigiel (61' M. Lewandowski), H. Szymczak, W. Jakubowski.
Rezerowi: M. Bednarski, J. Frank, M. Lewandowski, M. Jakubowski, R. Jakubowski,