Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba bezrobotnych w 2016 roku zmniejszyła się we Włocławku o ponad 2 tysiące osób

Małgorzata Goździalska
Obecnie w szwalni przy ul. Płockiej pracuje 25 osób. Firma zamierza zwiększyć zatrudnienie
Obecnie w szwalni przy ul. Płockiej pracuje 25 osób. Firma zamierza zwiększyć zatrudnienie Wojciech Alabrudziński
Potrzebne krawcowe! We Włocławku otwierają się szwalnie. Pierwszy zakład szwalniczy już uruchomiony - przy ulicy Polnej (po Czerwonej Torebce)

Bezrobocie u nas wciąż wysokie! O ile w województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi 12 procent, to we Włocławku - 15,6 procenta, a w powiecie włocławskim aż 21,1 procenta. Gdzie nam do Bydgoszczy ze stopą bezrobocia 5-procentową!

Ale nie można dostrzec tego, że liczba bezrobotnych, także u nas, spada. - Od stycznia zmniejszyła się o 2 tysiące 350 osób - podkreśla Bożena Stępniewska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Czy ta tendencja się utrzyma? Będzie wiadomo na koniec roku. We wrześniu i październiku są bowiem jeszcze prace sezonowe.

Pocieszające jest także to, że nie jesteśmy na szarym końcu w województwie. Bo większą stopę bezrobocia ma np. Inowrocław - 16,8 procent.

Czy miejsc pracy w najbliższym czasie przybędzie we Włocławku i powiecie włocławskim? Wszystko na to wskazuje, choć tych miejsc nie będzie zatrzęsienie. Obecnie poszukiwane są szwaczki dla dwóch szwalni, które uruchamiają produkcję we Włocławku.

Jedna z tych szwalni ukierunkowana jest na szycie firan, druga - na szycie bielizny. W każdej pracę może znaleźć nawet kilkadziesiąt szwaczek. - Jesteśmy gotowi zorganizować szkolenia - deklaruje dyrektor Stępniewska.

W tym miesiącu w ramach programu „Oddłużanie” PUP zatrudnił też bezrobotnych z długami mieszkaniowymi. Jeśli program się sprawdzi, w przyszłym roku będzie kontynuowany. I wtedy więcej osób zadłużonych zyska szansę na odpracowanie długu wobec AZK.

Na kogo czeka praca? We włocławskim PUP najwięcej ofert, bo 142, dotyczy budownictwa, 115 handlu, 88 gastronomii i 140 przemysłu. Kto ma najmniejsze szanse na zatrudnienie? Jak się okazuje, osoby bez kwalifikacji i długotrwale bezrobotni, nie pracujący przez 5-10 lat.

Mimo wielu obaw, program „Rodzina 500 plus” nie spowodował większych perturbacji na włocławskim rynku pracy. To znaczy, że nie ma częstych niż wcześniej przypadków odmawiania pracy czy porzucania.

Rekordowa rotacja na rynku pracy, ale niepewność pracowników nie spada

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto