Polska - Gruzja 80:71 w ramach Anwil Basketball Challenge Włocławek 2016 [zdjęcia]

Reprezentacja Polskich Koszykarzy w walce o 3. miejsce pokonał Gruzję 80:71 w międzynarodowym turnieju Anwil Basketball Challenge Polska we Włocławku.

W silnie obsadzonym turnieju triumfowali Belgowie, którzy w finale jednym punktem pokonali Szwedów 56:55 (20:15, 15:14, 13:11, 8:15).

Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. Belgia
2. Szwecja
3. Polska
4. Gruzja

W czwartkowym pojedynku z Gruzją można było zauważyć w Hali Mistrzów, że zagrała już inna reprezentacja biało-czerwonych niż w spotkaniu z Belgią. Gra podopiecznych Mike'a Taylora zdecydowanie przypominała od pierwszej do ostatniej syreny tę z poprzednich zawodów i turniejów. To było już ostatnie spotkanie naszej reprezentacji przed pierwszym meczem w ramach eliminacji do EuroBasketu 2017 z Portugalią we Włocławku.

Drużyna Polska od początku zagrała defensywnie, czego efektem były szybko zdobyte punkty i objęciem kilko punktowego prowadzenia, które z minuty na minutę, z kwarty na kwartę się powiększało. Najwyższe prowadzenie 18 punktów kadra osiągnęła pod koniec trzeciej. Podwładni Taylora kontrolowali przebieg spotkania do ostatniej syreny. Co prawda w ostatniej odsłonie pozwolili zbliżyć się Gruzinom na 9 punktów, ale to było wszystko, na co było stać gości. Pocieszającym faktem jest to, ze w końcu w ostatnich sekundach meczu odblokował się nasz lider Maciej Lampe, zdobywając łącznie 4 punkty, za co dostał od włocławskich kibiców owację na stojąco. W dalszym ciągu w naszej reprezentacji szwankują rzuty wolne. Chcąc wygrać eliminacje grupowe do EuroBaskte 2017, ten element gry zdecydowanie musi być poprawiony.

Na pomeczowej konferencji wystąpił Tomasz Gielo oraz trener kadry Polskiej Mike Taylor, którzy powiedzieli:
Tomasz Gielo: „_Zakończyliśmy przygotowania na plusie. Potrzebna nam była taka wygrana. W czwartej kwarcie zabrakło trochę koncentracji, aby utrzymać wysokie prowadzenie. Każdy zostawił serce na parkiecie. Fajnie zakończyć turniej zwycięstwem - to daje nam dodatkową motywację na najbliższy mecz kwalifikacyjny we Włocławku._”

Mike Taylor: „_Zespół dobrze odpowiedział na wyzwania tych dwóch dni turnieju. Zagraliśmy wczoraj dobrze w obronie, a słabiej w ofensywie. Dzisiaj zawodnicy prezentowali się zdecydowanie lepiej. Adam Waczyński i Mateusz Ponitka skorzystali z dobrego ruchu piłki. Jestem zadowolony z tego jak graliśmy w ostatnim meczu przed kwalifikacjami. Nie byliśmy perfekcyjni, ale o to chodzi w procesie rozwoju drużyny. To był pozytywny finisz miesięcznych przygotowań._”

Najlepszym strzelcem biało-czerwonych był Mateusz Ponitka zdobywca 17 punktów oraz kapitan Adam Waczyński 16 pkt. W drużynie gości najlepiej punktowali: Zaza Pachulia – 17 pkt oraz Giorgio Shermadini 15 pkt.
Polska - Gruzja 80:71 (26:18, 21:14, 19:18, 14:21)

Polska: M. Ponitka 17 (2), A. Waczyński 16 (4), P. Zamojski 12, Ł. Koszarek 7 (1), A.J. Slaughter 6, A. Czyż 5, A. Hrycaniuk 5, M. Lampe 4, T. Gielo 3 (1), M. Sokołowski 3, Sz. Szewczyk 2, R. Skibniewski 0

Gruzja: Z. Pachulia 17 (1), G. Shermadini 15, G. Tsintsadze 8 (1), D. Sanadze 8 (1), B. Lezhava 6, B. Burjanadze 5, B. Bekauri 5, V. Sanikidze 4, L. Zakradze 3 (1), A. Boisa 0, K. Jintcharadze 0

W najbliższą środę 31 sierpnia o godz. 20.00 w Hali Mistrzów we Włocławku reprezentacja Polski zagra z Portugalią w swoim pierwszym meczu kwalifikacyjnym do EuroBasketu 2017.

Polska - Belgia 55:58. Zdjęcia, wideo - tutaj.

Po meczu powiedzieli:

Mike Taylor, trener reprezentacji Polski

Zaza Pachulia i Ilias Zouros, trener reprezentacji Gruzji po meczu. Zobacz wideo.