Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezes MPK przyznał rację kierowcy, który wyprosił pasażera z autobusu bo jechał w roboczym stroju

JJ
Dostaliśmy odpowiedź Marka Krygiera, prezesa MPK w sprawie roboczego ubrania pasażera autobusu.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła pasażera linii numer 17, który w czwartek, jak twierdzi w sposób nieuprzejmy, został zmuszony do opuszczenia miejsca siedzącego w autobusie, gdyż miał na sobie ubranie robocze. Pan Mariusz od kilku dni podróżuje autobusem w takim stroju i nigdy wcześniej taka sytuacja mu się nie przydarzyła. Po zajściu wybrał się do siedziby MPK, gdzie jedna z pań powiedziała mu, że nie ma zastrzeżeń co do jego stroju, a kierowca pewnie miał zły dzień. O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy prezesa MPK.

- Stwierdziłem, że kierowca zachował się poprawnie, zwracając uwagę by nie zajmował miejsca siedzącego w autobusie. Przekazałem pasażerowi, że przeprowadzę rozmowę służbową z kierowcą i wyjaśnię, czy w sposób poprawny i taktowny odnosił się do pasażera - wyjaśnia Marek Krygier.

W regulaminie nie ma nic na temat wymogów dotyczących stroju pasażera miejskich środków komunikacji, ani kiedy może zajmować miejsce siedzące. Prezes MPK przytoczył nam jednak obowiązujące artykuły z regulaminu, które uprawniają kierowcę do zwrócenia uwagi pasażerowi: art. 14.1 “przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi”; art. 15.3 “Osoby uciążliwe dla podróżnych lub odmawiające zapłacenia należności za przewóz mogą być usunięte ze środka transportowego, chyba że naruszyłoby to zasady współżycia społecznego”; akt. 12 :„ Kierowca może odmówić przewozu osób, rzeczy lub podjąć czynności zmierzające do usunięcia ich ze środka transportu w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie, w szczególności osób nietrzeźwych i zachowujących się nieodpowiednio, które ze względu na chorobę, albo z innych powodów są niebezpieczne lub uciążliwe dla pasażerów oraz osób mogących zabrudzić innych pasażerów”.

Dlaczego pan Mariusz został poproszony o opuszczenie miejsca siedzącego?

- Ponieważ stan ubioru (pod względem czystości) pasażera wzbudzał wątpliwości, kierowca poprosił pasażera, aby podróżując w ubraniu roboczym nie zajmował miejsca w fotelu - wyjaśnia prezes MPK. - Jeśli chodzi o zajmowanie miejsc siedzących w autobusach przez pasażerów w stroju roboczym to powinno przebierać się w miejscu swojej pracy. Mieliśmy dużo skarg od innych pasażerów, że takie osoby zajmują miejsca siedzące mogąc zabrudzić siedziska fotela, a także ubrania pasażerów siedzących obok i dlaczego kierowca nie zwraca uwagi pasażerowi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto