Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk LOT-u 2018. We wrześniu szykuje się ogólnopolski protest

Tomasz Sznela
Strajk LOT-u 2018. Jak informują związkowcy LOT-u, we wrześniu część samolotów przewoźnika może nie opuścić lotnisk. To kolejny zapowiadany na ten rok protest pracowników tej linii lotniczej - w maju związkowcy w ostatniej chwili zrezygnowali ze strajku i zorganizowali pikietę przed siedzibą narodowego przewoźnika. Dalsza część artykułu poniżej.

Przedstawiciele związków zawodowych, działających w ramach LOT-u, od dłuższego czasu są w konflikcie z kierownictwem przedsiębiorstwa. Jedną z głównych przyczyn sporu jest ustanowiony w 2010 roku regulamin wynagrodzeń, który, w wyniku restrukturyzacji spółki, został wypowiedziany w 2013 roku.

Kolejny strajk pracowników LOT-u w tym roku
W kwietniu 2018 r. związkowcy zapowiedzieli strajk, który miał odbyć się 1 maja, mimo wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie zakazującego podjęcia protestu. Do ostatniej chwili wydawało się bardzo prawdopodobne, że w intensywnym okresie majówkowym lotnisko zostanie sparaliżowane. Ostatecznie zdecydowano się zorganizowanie pikiety przed siedzibą spółki. Wtedy przy budynku LOT-u w okolicach Okęcia zebrało się kilkadziesiąt osób.

Zdjęcia z pikiety znajdziecie w galerii powyżej.

18 maja 2018 r. w oficjalnym komunikacie przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowy PLL LOT S.A. poinformowali o kolejnej formie przeprowadzenia protestu. Polega on na restrykcyjnych kontrolach bezpieczeństwa, które mogą przełożyć się na zmiany w rozkładzie lotów. – Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy PLL LOT, upoważniony przez Nadzwyczajne Walne Zebranie członków dwóch reprezentatywnych związków zawodowych, podjął decyzję o prowadzeniu dalszej akcji protestacyjnej, polegającej na skrupulatnym przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa obowiązujących w przewozie lotniczym. Może to wpłynąć na zwiększenie opóźnień wykonywanych operacji lotniczych – informują związkowcy.

Protest pracowników LOT - czego żądają związkowcy?
Związkowcy domagali się nowego regulaminu wynagradzania i zatrudniania personelu na etatach. Twierdzą też, że są szykanowani przez zarząd - wymieniają m.in. decyzje o kontrolach trzeźwości pilotów i o kontroli bagaży załóg. Jak donosi Business Insider, zarząd PLL LOT wezwał też związkowców, by zapłacili ponad 1,7 mln zł za straty, jakie poniosła spółka w związku z zapowiedziami protestu, mimo że obowiązywało już wówczas sądowe zabezpieczenie zakazujące strajkowania. Wykazane straty dotyczą zysków ze sprzedaży biletów w okresie od popołudnia w piątek 27 kwietnia, kiedy sąd zakazał strajku na podstawie referendum związków zawodowych, do poniedziałku 30 kwietnia, kiedy związki podjęły decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto