Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek w filmie „Niepodległość” już bez błędu. Po reakcji prezydenta Marka Wojtkowskiego

Online
Grzegorz Kuleta/Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego
Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, w reakcji na błąd, jaki został popełniony w grafice użytej w filmie „Niepodległość” stworzonym i wyemitowanym z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 23 listopada 2018 r. wystosował pismo adresowane m.in do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

W filmie pt. „Niepodległośc", stworzonym i wyemitowanym z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znalazł się błędny zapis nazwy Miasta Włocławek. W swoim liście Prezydent Marek Wojtkowski wyraził oczekiwanie, że „ten bulwersujący błąd, który odbił się szerokim echem nie tylko wśród włocławian, zostanie naprawiony”.

- W filmie, który - w założeniu - miał być dokumentem, oczom widzów ukazała się nazwa: ,,Wocławek". Oczekujemy, że ten bulwersujący błąd, który odbił się szerokim echem nie tylko wśród włocławian, zostanie naprawiony - czytamy. Włocławek szczyci się ponadtysiącletnią historią i chlubnym udziałem w walkach o suwerenność narodowych ziem, już od czasów najdawniejszych. Błąd w nazwie, zwłaszcza w kontekście udziału Włocławka w historycznych wydarzeniach przedstawionych w filmie: „Niepodległość", wymaga pilnej korekty. Prawidłowa nazwa Miasta Włocławek powinna być znana filmowcom również z innego, historycznego powodu: to we Włocławku urodził się Józef Tykociński ,,Tykociner" – pionier filmu dźwiękowego. Mamy nadzieję, że kolejne emisje filmu: „Niepodległość" nie powielą błędu dotyczącego Włocławka.

Dziś na ręce Prezydenta Włocławka wpłynęła odpowiedź w tej sprawie, podpisana przez Dariusza Wieromiejczyka Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

W korespondencji czytamy: w imieniu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, koproducenta filmu dokumentalnego pt. „Niepodległość 1918" w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, wyrażam ubolewanie z powodu niefortunnej pomyłki w zapisie nazwy Państwa miasta, która została umieszczona w grafice wspomnianego filmu. Chcielibyśmy zapewnić, że we współpracy z producentem filmu, błąd ów został skorygowany i zarówno kolejne emisje telewizyjne jak i wersja przeznaczona do rozpowszechniania na DVD są go pozbawione.

„Niepodległość” to pełnometrażowy film dokumentalny, który powstał na podstawie nigdy wcześniej nie pokazywanych europejskich archiwaliów, z lat 1914-1923, które zostały starannie zrekonstruowane i pokolorowane.
Film "Niepodległość" przedstawia okoliczności odrodzenia Rzeczypospolitej, kształtowania jej granic i ustroju politycznego.

Reżyserem filmu jest Krzysztof Talczewski, a sugestywną oprawę muzyczną stworzył Krzesimir Dębski.

Start miejskich iluminacji bożonarodzeniowych - Włocławek 2018 wideo

W czwartek o godz. 16 włączono iluminację na pl. Wolności we Włocławku. Ogromny Mikołaj na motocyklu, prezenty i renifery rozbłysły w wielu barwach. Wzbudziło to aplauz szczególnie młodszych uczestników wydarzenia. Na scenie zaśpiewali m.in. chór Canto i Agnieszka Twardowska. 


Plac Wolności we Włocławku - przygotowania do świąt

Start miejskich iluminacji bożonarodzeniowych - Włocławek 2018 [wideo]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto