Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławski park z tygodnia na tydzień coraz bardziej pięknieje. Prace mają się zakończyć wiosną 2019 roku [zdjęcia]

Redakcja
Prace koncentrują się przy amfiteatrze
Prace koncentrują się przy amfiteatrze Andrzej Galczak
Choć na Słodowa nadal pracuje sporo ciężkiego sprzętu i ludzi, to z każdym tygodniem teren tej części parku pięknieje. Obecnie prace koncentrują się w rejonie przyszłego amfiteatru.

- Naszym celem jest stworzenie na Słodowie nowej części parku imienia Henryka Sienkiewicza – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Tuż przy krytej pływali chcemy stworzyć piękne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców naszego miasta. Spełnione też zostaną od dawna zgłaszane postulaty o konieczności budowy amfiteatru. Będzie wkomponowany w obecną architekturę tego terenu. W przyszłości chcemy połączyć ścieżkami rowerowymi Słodowo i Ogród na Pompce ze starą częścią parku i doprowadzić do bulwarów. Chcielibyśmy też przywrócić pełną funkcjonalność obiektowi po dawnej izbie wytrzeźwień, którą obecnie zajmują harcerze.

Z pewnością wszyscy pamiętamy, jak teren Słodowa wyglądał jeszcze w 2017 r. Trudno było zbliżyć się do Zgłowiączki ze względu na rosnące tam chaszcze i walające się śmieci. Nie przynosiło to chluby miastu tym bardziej, że tuż obok stoi licznie odwiedzany międzyosiedlowy, kryty basen.

- Prace na tym terenie prowadzone są w trzyletnim cyklu i mają być zakończone w marcu przyszłego roku – wyjaśnia Magdalena Korpolak-Komorowska, wiceprezydent Włocławka. - Inwestycja jest realizowana z dofinansowaniem funduszami Unii Europejskiej. Elementem, który połączy trzy części parku imienia Henryka Sienkiewicza jest ciąg pieszo – rowerowy zaczynający się przy ulicy Wysokiej i prowadzony jest aż do ulicy Wyszyńskiego. Natomiast na samym Słodowie są korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, a także boiska do piłki plażowej oraz urządzenia zabawowe i do ćwiczeń. Budowany jest amfiteatr ze sceną i zapleczem oraz drogą dojazdową. Naprzeciw siedziby ZHP zorganizowany zostanie drugi plac zabaw. Na całym terenie budowane są ścieżki o zmiennej szerokości. Zainstalowane zostanie także oświetlenie oraz monitoring. Znajdujące się na Słodowie zbiorniki wodne zostały już oczyszczone, a przy jednym z nich powstanie pomost.

Wartość realizacji tego projektu przekracza 14 mln zł, z czego 10,5 mln zł stanowią dotacje unijne, co stanowi 85 proc. kosztów. Warto przypomnieć, że w pierwszej fazie zagospodarowywania tego terenu wycięto ponad tysiąc drzew i krzewów. Mieszkańcy Włocławka mieli wówczas sporo wątpliwości co do racjonalności takich działań, ale zieleń wróci w to miejsce i w tej ilości, ale będą to już szlachetniejsze gatunki roślin.

W dalszych planach władz miasta jest również rewaloryzacja najstarszej, ponad stuletniej, części paku rozciągającej się od ul. Wyszyńskiego do Okrzei. Szczególnie zaniedbane są tam asfaltowe ścieżki, oświetlenie, a także niektóre z drzew. Część z nich jest już uschnięta. Prezydent Wojtkowski zapewnia, że w przyszłości stara, zabytkowa część parku również musi być odrestaurowana.

Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Włocławski park z tygodnia na tydzień coraz bardziej pięknieje. Prace mają się zakończyć wiosną 2019 roku [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto