Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek drogowy z udziałem zwierząt. Co zrobić?!

Justyna Juszczyńska
Wojciech Alabrudziński
Czy mamy szanse na odszkodowanie po zderzeniu się ze zwierzyną łowną?

6 stycznia na drodze dochodzi do nietypowego zdarzenia, pod koła jadącego samochodu wbiega łoś. Na szczęście kierowcy nic się nie stało, uszkodzeniu ulega jedynie pojazd osobowy. Jak powinien się zachować kierowca w takiej sytuacji?

Polskie drogi z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych nie są odgrodzone od pól czy lasów. Na większości dróg zwierzęta mogą swobodnie na jezdnie wejść. Wtedy dochodzi do kolizji. Remont samochodu po takim zdarzeniu bywa bardzo kosztowny. Czy da się uzyskać odszkodowanie za poniesione straty?

Uzyskanie odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez zwierzęta łowne jest w przypadku braku ubezpieczenia autocasco sprawą dość skomplikowaną.

Odszkodowania w przypadku szkody wyrządzonej przez zwierzęta łowne można dochodzić w trzech określonych przepisami sytuacjach. Po pierwsze od podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę łowiecką na danym terenie, do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, bądź właściwego przedstawiciela Skarbu Państwa, jeśli do wypadku doszło z powodu zaniedbań we właściwym oznakowaniu odcinka drogi, poprzez który migrowały zwierzęta łowne. Drugi przypadek od zarządcy drogi w przypadku, gdy odcinek drogi, na którym doszło do zdarzenia z udziałem zwierząt dziko żyjących nie był oznakowany znakiem ostrzegawczym „Uwaga! Dzikie zwierzęta”. Trzecia szansa na uzyskanie odszkodowania od podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę łowiecką na danym terenie, do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego bądź właściwego przedstawiciela Skarbu Państwa – jeśli do zdarzenia doszło przy wykonywaniu polowania, np. na skutek płoszenia zwierzyny przez nagonkę.

Dlatego jeśli na drodze umieszczono stosowny znak ostrzegawczy (znak A-18b – „zwierzęta dzikie", ostrzegający o możliwości napotkania na drodze zwierząt) wraz z tabliczką zawierającą długość odcinka na którym niebezpieczeństwo występuje, szanse na uzyskanie odszkodowania są nikłe.

- We Włocławku takie znaki usytuowane są na ul. Obwodowej - odcinek od ul. Jasnej do ul. Wienieckiej, Toruńskiej na wysokości Anwilu, Kazimierza Wielkiego na odcinkach leśnych, Królowej Jadwigi na całej długości, Jana Pawła od granicy miasta do ronda - informuje MZD.

Jak powinniśmy się zachować jeśli już dojdzie do zderzenia ze zwierzyną łowną?

Jeśli już dojdzie do kolizji bezzwłocznie należy zawiadomić policję. Poświadczenie zdarzenia może być potrzebne podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia. Co natomiast kierowca powinien zrobić ze zwierzęciem? Zgodnie z przepisami kierowca powinien powiadomić np. Straż Miejską lub policję, Lasy Państwowe, koło łowieckie, Straż Graniczną. Pracownicy tych instytucji mają uprawnienia, aby skrócić cierpienie potrąconemu zwierzęciu. W przypadku wypadku we Włocławku nie udało się uratować łosia, wezwany weterynarz uśpił ranne zwierzę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto