Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa koła hafciarskiego w Radziejowie

karmaria2011
Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa prowadzące akcję „Ocalić od zapomnienia” w zakresie haftu kujawskiego prowadzi kursy dla swoich członkiń, promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu.

Ich efekty to zwycięstwa i wyróżnienia na różnych konkursach. Koło działa od 3 lat.

Stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły.. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela. Postanowiły w dniu 26 stycznia 2015 roku w 140 rocznicę urodzin Joanny Chmielewskiej, w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie zorganizować wystawę swoich wyrobów. Joanna Chmielewska żyła w latach (1875 – 1954), i stworzyła podwaliny na początku XX wieku ośrodka hafciarskiego w Radziejowie wraz córkami.

Wierne zasadzie, –„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Zgodnie z tą zasadą w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” - członkinie tego koła kultywują wieloletnie tradycje, z jakich słynie Radziejów.

A oto reportaż z tej wystawy.

Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10206213283551926.1073742378.1259848402&type=3

Slajd. Tutaj:
http://slajdzik.pl/slajd/wystawa-kola-hafciarskiego-w-radziejowie-26-1-2015-102283

Przy tej okazji należy wspomnieć, że sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną Chmielewską, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Wiele tych informacji o rodzinie udzieliła wnuczka Joanny Chmielewskiej Pani Elżbieta Stramowska również członek Towarzystwa Miłośników Kujaw.
Jadwiga Reska prowadzi kursy w każdy poniedziałek w Izbie Regionalnej w celu kontynuacji tradycji haftu kujawskiego współpracując wraz z innymi członkiniami koła z innymi twórcami ludowymi, wymieniając z nimi doświadczenia.
Aby zaszczepić tradycję haftu kujawskiego dla dzieci i młodzieży Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła-"Tańcowała igła z nitka". TMK zaprasza do Izby Regionalnej młodzież, dorosłych pragnących uczestniczyć w tych spotkaniach.

Więcej o hafciarkach radziejowskich. Tutaj:
http://www.kujawy2006.republika.pl

Niech puenta będzie:
„Tyle jesteśmy warci
– ile po nas pozostanie

Słowa niedawno zmarłego nestora TMK Józefa Ryszarda Pernaka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto