XV Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe 2015 przeszły do historii [zdjęcia]

W minioną sobotę 29 sierpnia 2015 roku popołudniowym startem do ostatniej konkurencji zakończyły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe 2015.

Włocławskie zawody mają wśród załóg balonów bardzo wysoką rangę. Stanowią dla pilotów bardzo ważny punkt odniesienia w terminarzu uczestnictwa w zawodach tej rangi. Dzięki uwarunkowaniom terenowym i pogodowym na Kujawach mogą osiągnąć bardzo wysokie wyniki.

Włocławskie zawody są trzecią edycją Pucharu Polski, gdzie na podstawie osiąganych wyników piloci są powoływani do kadry narodowej. Tak, więc zawody balonów na ogrzane powietrze od dłuższego już czasu mają swoją rangę i cieszą się uznaniem władz sportów balonowych Aeroklubu Polskiego jak i FAI. W tym roku pogoda w trakcie zawodów dopisała, umożliwiając pilotom danie z siebie jak najwięcej, a tym samym pozwoliła na rozegranie łącznie 15 zadań w czterech startach. Swój udział w zawodach zgłosiło 29 załóg z Polski i Litwy. Łącznie w zawodach wzięło udział około 90 uczestników, w tym piloci i obsługa naziemna. Sędzią głównym zawodów było Eugenijus Komas z Litwy.

Nasz aeroklub reprezentowało sześciu pilotów: były Mistrz Polski - Arkadiusz Iwański, który zajął wysokie 3 miejsce, jego tata Dariusz Iwański, który ostatecznie uplasował się na 8 miejscu z dorobkiem – 9600 pkt. Kolejnym reprezentantem Aeroklubu Włocławskiego był utalentowany pilot, były Mistrz Polski Bartłomiej Nowakowski, który tym razem zajął 11 miejsce, gromadząc – 9295 pkt. Na 20 miejscu uplasował się Paweł Budziszewski – 6535 pkt, na 22 - Jacek Górzyński z 6125 punktami, a na 24 miejscu Jarosław Górnowicz z 5891 pkt.

Jubileuszową edycję włocławskich zawodów wygrał Litwin**Vytas Kerdokas – 11435 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Filus z Aeroklubu Krakowskiego – 11292 pkt. Natomiast na trzecim miejsce stanął nasz rodak z Kowala, a zarazem reprezentant Aeroklubu Włocławskiego – Arkadiusz Iwański**, na balonie Gaspol Energy, który zdobył – 11268 pkt. Jak podkreślił na przedstartowej odprawie Bartosz Nowakowski, czołowy pilot naszego aeroklubu, jedną z ostatnich konkurencji lotu zawodniczego rozegrano o Memoriał Krzysztofa Trzeciakowskiego – zmarłego przedwcześnie pilota balonowego i członka Aeroklubu Włocławskiego. Konkurencję tę wygrał Adam Jaskólski, reprezentant Aeroklubu Konińskiego, który ostatecznie stanął tuż za podium, czyli zdobył czwarte miejsce, gromadząc – 11209 pkt.

Z racji późnej pory zakończenia ostatniej konkurencji, sędziowie musieli mieć czas na dokonanie ostatnich obliczeń, by móc zaprezentować ostateczną listę z wynikami tegorocznych zawodów. Ponadto musiał upłynąć zgodnie z regulaminem zawodów czas na uprawomocnienie się wyników. Dopiero po tym czasie przed budynkiem portowym Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego w Kruszynie, odbyło się uroczyste zakończenie zawodów. Zwycięzców uhonorowano pucharami, medalami oraz dyplomami. Wręczono również nagrody dodatkowe. Oprawę medialną zawodów zapewniły włocławskie media, w tym: Gazeta Pomorska, portale społecznościowe: q4.pl, Nasze Miasto Włocławek, Kujawy Media.pl, dla których pracuje społecznie moja skromna osoba. W załączeniu fotorelacja z ostatniego dnia zawodów, lot popołudniowy.