Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku [zdjęcia]

Redakcja
Już w najbliższy piątek (20 lipca) w Ciechocinku pod tężniami będziemy mogli na żywo podziwiać i zachwycać się muzyką i kulturą romskich artystów z Polski i Europy.

Punktualnie o godzinie 20: 00 rozpocznie się XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów 2012r. Ostatnie cztery lata tabor cygański w ramach festiwalu Romów prezentował swoją historię, kulturę i folklor w Glinojecku, by znów powrócić do Ciechocinka. Za każdym razem Festiwal przyciąga ludzi z całego świata i jednoczy narody, a przy okazji rozsławia Ciechocinek oraz region Kujaw na cały kraj, europę oraz świat. Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali artyści z Polski i z Europy. Są to wykonawcy znani i lubiani, odnoszący sukcesy w swoich krajach i poza ich granicami, ale także dopiero, co wschodzące gwiazdy romskiej piosenki, niezwykle utalentowani piosenkarze i tancerze, którzy marzą o zaprezentowaniu swojej twórczości przed szerszą publicznością i o zaistnieniu na rynku muzycznym. Wśród artystów tegorocznego Festiwalu są zarówno soliści i solistki jak i całe zespoły, orkiestry, grupy taneczne a nawet aktorzy teatralni. Różnorodność prezentowanych przez nich stylów muzycznych zapewni wymagającej publiczności festiwalowej prawdziwą duchową ucztę dla oka i ucha.
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów to nie tylko muzyczne widowisko. Uzupełnieniem Festiwalu jest szereg imprez i pokazów towarzyszących. Mają one na celu przybliżenie kultury Romów Polakom i nie tylko, zapoznanie z tradycjami i obyczajami romskimi. Służyć będą urozmaiceniu i uprzyjemnieniu pobytu publiczności festiwalowej na terenie Ciechocinka. XVI Festiwal Piosenki i Kultury Romów poprowadzą wspólnie: Anna Popek i Dziani.Imprezy towarzyszące:- targi staroci Targi hotelarsko-sanatoryjne- premierowy pokaz filmu ,,Ostatni Tabor" - wystawy i pokaz- prezentacja kuchni romskiej - korowód uczestników Festiwalu Romów - pokaz fajerwerków na zakończenie festiwalu
Informacje o gwiazdach i zespołach biorących udział w festiwalu.
1. Don Wasyl - Dyrektor artystyczny festiwalu - pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich, na estradzie od 12 roku życia, kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, założyciel zespołu Czarne Perły, był solistą zespołów Terno i Roma. Don Vasyl jest poetą, animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów.
2. Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni - zespół ma w dorobku liczne koncerty w kraju i za granicą, częste występy w telewizji.
3. Vasyl Junior – starszy syn Don Vasyla, autor tekstów, kompozytor, piosenkarz, od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, początkowo występował z ojcem Don Vasylem
4. Elza - żona Vasyla Juniora, kompozytorka i autorka tekstów, razem z mężem występowała w zespole Cygańskie Gwiazdy. Solową karierę rozpoczęła od wydania płyty „Wróżę z talii kart".
5. Dziani - młodszy syn Don Vasyla, od dzieciństwa związany z muzyką. Podobnie jak ojciec i starszy brat Vasyl Junior jest kompozytorem i autorem tekstów. Koncertuje wraz ze swoim zespołem „Dziani & Cygańskie Gwiazdy".
6. Liza – żona Dzianego, pochodząca z Sankt Petersburga, niezwykle utalentowana tancerka i wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
7. Makso - artysta cygański pochodzi ze Szczecina, z muzyką związany od najmłodszych lat, uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie fortepianu, oraz do szkoły aktorsko – wokalnej. Makso jest kierownikiem artystycznym odbywającego się, co roku w Szczecinie Festiwalu Piosenki i Kultury Romskiej.
8. Hitano - zespół pochodzi z Olsztyna, został założony w roku 1984 przez lidera Adama Fedorowicza. Jest romskim zespołem wielopokoleniowym.
9. Romanca - zespół został założony w 1956 roku przez Przewodniczącego Rady Starszyzny Romów Zbigniewa Bilickiego -inicjatora kultury romskiej w Olsztynie. Zespół ma wieloletnią tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wcześniej zespół występował pod nazwą Baro Drom.
10. Bogdan Trojanek & Terne Roma - zespół Terne Roma został utworzony w roku 1999 i wystąpił wówczas po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Jego lider Bogdan Trojanek jest Prezesem Królewskiej Fundacji Romów.
11. Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma – zespół działa pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Romskich "ROMA" z siedzibą we Włocławku. Zespół istnieje od 1984 roku, jego założycielem i liderem jest Cezary Majewski..
12. Traktor - Balkan Ekspress Band – Bułgaria – pięcio osobowy zespół z Bułgarii, preferujący muzykę bałkańskich Cyganów, wirtuozi instrumentów.
13. Gienadij Ischakov – Izrael - wybitny artysta Państwowego Teatru Żydowskiego z Warszawy, śpiewa w jidysz, po polsku i rosyjsku.
14. Gypsy Devils- Cygańskie Diabły – Słowacja – ośmioosobowy zespół ze Słowacji, prawdziwi wirtuozi instrumentów – skrzypiec, klarnetu, cymbałów, wioli, wiolonczeli i kontrabasu.
15. ROMEN – Ukraina - wielopokoleniowy zespół taneczno – wokalny, pochodzący z Kijowa. W jego składzie wybitni artyści – muzycy, tancerze i aktorzy.
16. Romafest – Cygański Teatr Tańca – Rumunia - zespół powstał z połączenia siedmiogrodzkiej cygańskiej piosenki z Festiwalem Tańca organizowanym w Gornesti (Rumunia, Mures region) w 1997 roku. Ich celem jest ochrona i propagowanie siedmiogrodzkiej cygańskiej kultury ludowej.
17. Grażyna Brodzińska - śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa, współpracuje z orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym śpiewając w przedstawieniach operowych, musicalach i widowiskach muzycznych.
18. Teresa Mirga & Kałe Bała - cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy), który założyła w 1992 roku.
19. Fabian & Patryna - Mieczyslaw Markowski "Fabiano" i Bożena Markowska "Patryna" - duet związany z zespołem Romen z Płocka od 1998 roku,są zafascynowani muzyką Cyganów rosyjskich. Ich domeną są romanse rosyjskie i przepiękne dumki Cyganów ukraińskich.
20. Mr President – Niemcy - zespół muzyczny, który powstał w Bremie, pierwotnie nazywał się Satellite One. Zespół zadebiutował w 1995 roku albumem "UP"N Away" i podbił świat tworząc muzykę dance i pop. W 1996 roku zespół zdobył światową publiczność hitem Coco Jamboo.
21. Modern Talking Reloaded – Niemcy - jako jedyny duet mają prawo do noszenia oryginalnej nazwy Modern Talking. Ich koncerty składają się z 60-70 minut największych hitów legendarnego zespołu. Nie tylko są podobni do tych popularnych gwiazd, ale też wspaniale śpiewają. W ich repertuarze znajduje się większość megahitów oryginalnego zespołu.
22. Trubadurzy - to jedna z kilku legend polskiego rocka. Zespół powstał w Łodzi w 1965 roku a jego członkami byli wtedy Sławomir Kowalewski, Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtman, Jerzy Krzemiński i Bogdan Borkowski, zaś wokalistką Sława Mikołajczyk.
23. Gypsy Roma London – Wielka Brytania - zespół powstał w 2009 roku. To rodzinny zespół prezentujący kulturę Romów, nawiązujący w swych występach do starych, taborowych tradycji. To właśnie w tamtych czasach, przy ogniskach, powstały najpiękniejsze romanse i czardasze.
24. Jimmy Boss – Wielka Brytania - przedstawiciel młodego pokolenia artystów. Mieszka i tworzy w Londynie. Ma swój zespół muzyczny, z którym koncertuje na terenie Wielkiej Brytanii, organizuje koncerty i festiwale muzyki cygańskiej.
25. ORDON – Niemcy - niezwykle uzdolniony młody artysta romski. Niesamowity skrzypek, wokalista oraz kompozytor. Wywodzący się ze znamienitego zespołu "KRIST ROMANO", którego kierownikiem artystycznym był jego ojciec. Tworzy muzykę, która zapada głęboko w serca słuchaczy.
Podczas festiwalu wystąpi również orkiestra pod kierownictwem wieloletniego muzyka zespołu "Mazowsze" - Zbigniewa Jasińskiego, balet Defense oraz polsko-romski zespół dziecięcy.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAMXVI MIĘDZYNARODOWEGOFESTIWALU PIOSENKI I KULTURY ROMÓW        (Ciechocinek, 19-21 lipca 2012)
Czwartek – 19 lipca 2012:Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa malarstwa wybitnego artysty romskiego, Van Gotha;Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa o tematyce romskiej [ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie];Kino „Zdrój" (ul. Żelazna), godz. 21.00 – premierowy pokaz filmu „Ostatni tabor" [scenariusz na podstawie opowiadań Królewskiej Rady Starszych];
Piątek – 20 lipca 2012:
Stadion Miejski (ul.Tężniowa), od godz. 11.00- targi staroci,- targi sanatoryjno-hotelowe,- stoiska handlowe,- wesołe miasteczko,- ponadto: możliwość skorzystania z usług najbardziej znanych wróżek cygańskich!;
2. Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa malarstwa wybitnego artysty romskiego, Van Gotha;3. Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa o tematyce romskiej[ze zbiorów Muzeum Etnograficznego wTarnowie];
godz. 12.00 – parada artystów ulicami Ciechocinka (Raczyńskich, Św. Brata Alberta, Zdrojowa, Kościuszki, Plac Gdański, Wołuszewska, Poprzeczna, Tężniowa);Stadion Miejski (ul. Tężniowa), godz. 16.00 – pokaz bielenia patelni oraz sekrety kuchni romskiej;Stadion Miejski (ul Tężniowa), godz. 20.00 – KONCERT (wystąpią: Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni, Gypsy Devils, Hitano, Balkan Ekspress Band, Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma, Romen, Vasyl Junior & Elza, Romafest, Terne Roma, Gienadij Ishakov, Dziani, Gypsy Roma London, Kałe Bała, Makso, Romanca, Ordon, Fabian & Patryna);
gwiazdy wieczoru: TRUBADURZY, MODERN TALKING RELOADED;
Sobota – 21 lipca 2012:
Stadion Miejski (ul.Tężniowa), od godz. 11.00- targi staroci,- targi sanatoryjno-hotelowe,- stoiska handlowe,- wesołe miasteczko,- ponadto: możliwość skorzystania z usług najbardziej znanych wróżek cygańskich!;2. Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa malarstwa wybitnego artysty romskiego, Van Gotha;3. Pałac „Targon" (ul. Raczyńskich 6), godz. 12.00-18.00 – wystawa o tematyce romskiej[ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie];
Stadion Miejski (ul. Tężniowa), godz. 16.00 – pokaz bielenia patelni oraz sekrety kuchni romskiej;Stadion Miejski (ul Tężniowa), godz. 20.00 – KONCERT z transmisją TVP2 „na żywo" (wystąpią: Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni, Gypsy Devils, Hitano, Balkan Ekspress Band, Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma, Romen, Vasyl Junior & Elza, Romafest, Terne Roma, Gienadij Ishakov, Dziani, Gypsy Roma London, Kałe Bała, Makso, Romanca, Ordon, Fabian & Patryna);
gwiazdy wieczoru: GRAŻYNA BRODZIŃSKA, MR PRESIDENT
ok. godz. 23.00 (bezpośrednio po transmisji telewizyjnej) – pokaz fajerwerków oraz dalsza część koncertu;zakończenie festiwalu w późnych godzinach nocnych...
Bilety do nabycia w kasach przy ul. Tężniowej (od środy, 18.07.2012) oraz w biurze festiwalu przy ul. Broniewskiego 17. Koncert sobotni będzie transmitowany na żywo przez telewizyjną Dwójkę.Tekst i foto – na podstawie materiałów reklamowych z biura festiwalu.Wojciech Nawrocki 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku [zdjęcia] - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto