Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalew Włocławski ma być lepiej wykorzystany przez mieszkańców regionu i turystów

Małgorzata Goździalska
Wojciech Alabrudziński
Zalew Włocławski to atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych i relaksu na świeżym powietrzu

Cisza, spokój, niepowtarzalne widoki, kojący szum wody i bezpośredni kontakt z przyrodą - te wszystkie wyznaczniki idealnego wypoczynku znajdziemy nad Zalewem Włocławskim. Walory przyrodnicze, położenie geograficzne oraz miejsca, w których można wypocząć nie tylko w okresie letnim, sprawiają, że Zalew Włocławski i jego okolice są atrakcyjnym miejscem dla uprawiania sportów wodnych, wędkowania, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania, jazdy konnej i relaksu na świeżym powietrzu. Czy te walory są dobrze wykorzystywane? Jak zagospodarować Zalew Włocławski, żeby był jeszcze bardziej atrakcyjny?

Strategia zagospodarowania Zalewu Włocławskiego już jest. Była prezentowana kilka tygodni temu na Weleconomy Forum Toruń. Co w niej? Między innymi plany wybudowania ośrodka sportów wodnych nad zalewem z narciarskimi trasami zjazdowymi, wyciągiem krzesełkowym , trasą do biegów narciarskich. A także skocznią narciarską.

Skocznia narciarska? To Pomysł Nierealny

Koncepcja ta zakłada także budowę szeregu obiektów sportowo-rekreacyjnych z torem kajakarstwa górskiego. Co o tej koncepcji sądzi prezydent Marek Wojtkowski. - Zawiera wiele elementów niepotrzebnych - uważa prezydent. - W sytuacji, gdy prawdziwą zimę mamy pięć dni w roku, nie ma sensu wydawać ogromnych pieniędzy na takie pomysły jak skocznia narciarska, czy wyciąg krzesełkowy. Musimy zejść na ziemię i zaktualizować tę strategię.

W związku z tym prezydent Marek Wojtkowski planuje w ciągu najbliższych kilku miesięcy zwołanie okrągłego stołu z udziałem samorządowców z miast i powiatów położonych nad Zalewem Włocławskim.

Przydałaby się Ścieżka Rowerowa

- Chodzi o wypracowanie ostatecznej koncepcji zagospodarowania tego akwenu, uwzględniającą możliwości samorządów - podkreśla prezydent. I dodaje, że konieczne jest na przykład rozważenie budowy ścieżki rowerowej wokół Zalewu Włocławskiego. - My poprowadziliśmy tę ścieżkę do tamy i dalej do granic miasta - dodaje. - A dalej liczymy na sąsiednie samorządy.

Prezydent zapewnia także, że jest po rozmowie z inwestorem, który zamierza wybudować nad zalewem obiekt o charakterze turystyczno-hotelarskim. - Działka jest już wyznaczona - dodaje.

W poprzedniej kadencji nad Zalewem Włocławskim została oddana do użytku przystań żeglarska. - Tę przystań oddamy w użytkowanie - mówi prezydent. Nie jest wykluczone, że „zewnętrznemu operatorowi” miasto przekaże w użytkowanie także budowaną dla wioślarzy przystań nad Wisłą.

Zalew Włocławski rozciąga się od Płocka do Włocławka, pomiędzy 632 a 675 km biegu Wisły. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, powstałym na skutek przegrodzenia koryta Wisły na wysokości Włocławka (675 km biegu rzeki). Kształtem jezioro odzwierciedla zarys doliny Wisły.

Artykuł ukazał się w darmowym miesięczniku Naszemiasto

Długość zalewu wynosi 48 km, wpływ spiętrzenia dochodzi do 57 km (618 km brzegu rzeki). Średnia szerokość obejmuje około 1,2 km, długość linii brzegowej to ponad 160 km, a całkowita powierzchnia wynosi w przybliżeniu 70,5 km kw. Na wysokości Dobrzynia znajduje się najszersze koryto zalewu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto