Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cosmos Discovery. Niezwykła wystawa o kosmosie. Oryginalny łazik marsjański, kokpit promu Columbia i replika stacji kosmicznej

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Cosmos Discovery. Na Żeraniu trwa wystawa o kosmosie. Do Warszawy sprowadzono setki oryginalnych eksponatów, które wystrzelono z kosmodromów w USA i Rosji (wcześniej ZSRR). Na miejscu można usiąść za sterem promu Columbia, zobaczyć oryginalne silniki rakietowe czy łazik marsjański.

Cosmos Discovery. Niezwykła wystawa o kosmosie

Na Żeraniu, przy Jagiellońskiej 82A, trwa wystawa "Cosmos Discoverey Space Exhibition". Na sporej powierzchni (3 tys. mkw.) możemy zobaczyć ponad dwieście oryginalnych eksponatów, które były używane w kosmosie. Sprowadzono je głównie z USA i Rosji (niektóre pamiętają jeszcze czasu ZSRR), ale znajdziemy także polskie akcenty, przekazane przez Polską Agencję Kosmiczną, które brały udział w misjach NASA.

Największe wrażenie robi replika stacji orbitalnej MIR, która w latach 1986-2001 krążyła wokół ziemi. Ale prawdziwą gratką dla miłośników kosmosu jest marsjański łazik badawczy Opportunity uczestniczący w misji podboju "czerwonej planety". Poza tym możemy obejrzeć kokpit promu Columbia czy statki Apollo 11 czy Mercury.

Cosmos Discovery. Niezwykła wystawa o kosmosie. Oryginalny ł...

Trasa zwiedzania zaczyna się od startu Sputnika 1 w 1957 roku i prowadzi nas przez wszystkie amerykańskie promy kosmiczne, prom rosyjski oraz najnowsze programy NASA, Space X oraz innych agencji, które chcą wyruszyć na misję na Księżyc oraz - w dalszej perspektywie - na Marsa.

- Pięć lat temu postanowiliśmy przygotować wystawę o kosmonautyce, która mogłaby konkurować z największymi stałymi muzeami, które można zwiedzać tylko w Stanach Zjednoczonych, i nie tylko. Chcemy przybliżyć zwiedzającym najciekawsze zagadnienia z dziedziny kosmonautyki. Udało nam się wynegocjować wypożyczenie naprawdę wyjątkowych elementów, jednym z nich jest na przykład dysza silnika rakiety Saturn V, która w związku z wystawą po raz pierwszy opuściła USA – powiedziała w imieniu organizatora spółki JVS Group, Květa Havelková.

Wystawa była pokazywana już we Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach czy także Arabii Saudyjskiej. W Warszawie możemy ją oglądać do 27 lutego 2022 roku. - Na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie. Starsi z nostalgią spojrzą ponownie na te przełomowe wydarzenia kosmiczne, które dane im było śledzić. Natomiast dla młodych ludzi ta wystawa może być inspiracją do pracy w sektorze kosmicznym - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna

Bilety: 50 zł (w tygodniu) / 60 zł (w weekend)
Godziny otwarcia 9:00 - 20:00 (ostatnie wejście o 18:30).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto