karmaria2011

avatarkarmaria2011

Włocławek
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl
Mieszkaniec karmaria2011

karmaria2011

Dodano 2015-08-22 19:01:44

Jarmark Królewski w Radziejowie 2015 rok

W dniu 22 sierpnia 2015 roku na Rynku Radziejowa odbyła się kolejna edycja „Jarmarku Królewskiego”, poprzedzającego XIV Inscenizacje bitwy pod Płowcami.

W tegorocznym Jarmarku Królewskim w Radziejowie wzięły udział bractwa i poczty rycerskie oraz rzemieślnicy i rękodzielnicy. To tu nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego, którego dokonał Marek Pawlak Przewodniczący Rady Miasta w imieniu Burmistrza Miasta Radziejowa Sławomira Bykowskiego. Podczas niego zagrzmiała salwa ze średniowiecznej broni czarnoprochowej. Nastąpiło powitanie i prezentacja przybyłych pocztów i bractw rycerskich.

Po prezentacji i powitaniu przybyłych gości, bractw i pocztów rycerskich na Rynku radziejowskim a także równocześnie w parku za Radziejowskim Domem Kultury, odbyły się przeróżne konkurencje i zabawy plebejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były pokazy fechtunku i pojedynki rycerskie. Ponadto można było posłuchać historii o Zakonie Św. Jana popularnie zwanych joannitach, Kawalerach Maltańskich.

Na Rynku Radziejowa odbył się Turniej „o miecz radziejowskiego fundatora”, czyli turniej bojowy przeznaczony dla rycerzy pieszych.

Na boisku przylegającym do miejskiego przedszkola przy ulicy Polnej odbyło się wiele turniejów i konkurencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konny pokaz kaskaderki w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Herbu Jastrzębiec z Gniezna.

Na Jarmarku Królewskiego były kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzielników. Wśród wystawców : Witold Strzałkowski – znany Radziejowski Płatnerz (Pan Witold wyrabia piękne szable i miecze, wszystko zgodnie z wzorami historycznymi, na ścianie wyglądają niesamowicie a i jak ktoś powalczyć nimi zechciał to myślę, że do tego nadają się wspaniale.), Zbigniew Kiszko – rzeźbiarz ludowy (znany z naszego z Bronisławia w powiecie radziejowskim, który wystawiał swoje działa wraz z córką. Posiada on Pracownię Rzeźby Ludowej. Pracuje w drewnie rzeźbiąc postaci, zwierzęta.), KGW Miasta Radziejowa i inni.

Zainteresowani z Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Kościuszki zwiedzali wieżę obserwacyjną, z której podziwiali panoramę Radziejowa i rozległych okolic.

Punktem kulminacyjnym Jarmarku Królewskiego w Radziejowie o godzinie 20.30 był uroczysty przemarsz uczestników i zaproszonych gości przy świetle pochodni ulicami miasta. O godzinie 21.15 nastąpiło wystąpienie władz miasta i i zaproszonych gości. Leszek Kalicki odczytał rys historyczny wydarzeń roku 1331. Wręczono nagrody zdobyte w całodniowych zmaganiach turniejowych, odśpiewano Bogurodzicę. Ostrzał średniowiecznej artylerii zakończył tegoroczny Jarmark Królewski w Radziejowie.

Slajd tutaj:
http://slajdzik.pl/slajd/radziejow-2015-jarmark-krolewski-110913

Mieszkaniec karmaria2011

karmaria2011

Dodano 2015-08-17 06:38:03

Koronacja Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radziejowie

W dniu 16 sierpnia 2015 roku na Rynku Radziejowa spotkali się mieszkańcy Radziejowa i wielu innych miejscowości na podniosłej uroczystości „Koronacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

Na tę ceremonię przybyło także wielu pielgrzymów, którzy mieli niepowtarzalną okazję, by przez swoją obecność oddać Maryi naszą najwyższą cześć.

Mieszkaniec karmaria2011

karmaria2011

Dodano 2015-08-14 11:11:07

Rynek Radziejowa - koronacja obrazu

Radziejów zachował średniowieczny plan miasta z rynkiem pośrodku, zabudowa pochodzi jednak w większości z XIX wieku. Do ciekawszych zabytków należą: Gotycki Kościół Parafialny fundacji Biskupa Jana Grota z 1331 r., Klasztor i Kościół Franciszkański fundacji Władysława Łokietka z 1331 r. z profilowanym portalem gotyckim. Miasto i sam rynek ciągle się zmieniają swoja estetykę. Przybywa zieleni.

http://slajdzik.pl/slajd/radziejowski-rynek-88626

Mieszkaniec karmaria2011

karmaria2011

Dodano 2015-07-25 10:53:48

Kościół w Kobielicach

Jest 24 lipca 2015 roku, wsiadamy na rowery z w drogę. Przez wieś Bronisław, Michałowo, Sędzin Kolonię, Przybysław, Chlewiska, Wilkostowo, Opoki, Opoczki . Powrót przez Straszewo, Seroczki, Sędzin, Dobre. Po drodze kilka fotek. Licznik wykazał przejechane 86 km. Każda z tych miejscowości ma swoją historie.

Np. Bronisław – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Dobre. Od Radziejowa nie całą milę, od Inowrocławia prawic trzy mile odległa. Na północ ma kanał Bachorzy i wieś Kobielice, na zachód graniczy z wsiami Skotniki i Papros w Wielkim księstwie poznańskim. Kiedy wieś ta założoną została, nie wiadomo. Za czasów Jagiellonów wieś była przedmiotem zamiany klasztornych wsi Kozienice i Wargocin, a także niezidentyfikowanych Gałązek, należących do Zakonu Norbertanek na królewską wieś Bronisław na Kujawach.

Do kościoła w Bronisławiu należały wsie: Koszczały, Skotniki i Papros, z których dwie ostatnie odpadły za linią graniczną do w. ks. poznańskiego, a dotąd pozostała przy nim sama wieś Koszczały. Proboszcza przedstawiały tu i obierały dawniej norbertanki, najczęściej z wikariuszów katedry płockiej lub kanoników pobliskiej kolegiaty kruszwickiej. Ci zaś czasami dojeżdżali, a zwykle trzymali wikariuszów, lub stałych zastępców, zwanych komendarzami.

Tu można odwiedzić artystów: Zbigniewa Kiszko patrz tutaj:
http://wloclawskie24.pl/articles/15208-u-zbigniewa-kiszko-w-bronislawiu

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

 • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
 • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
 • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca