Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Włocławek
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008);

„Zachować tradycje naszego regionu”

2014-12-08 05:50:36

Towarzystwo Miłośników Kujaw w ramach zadań statutowych, przy społecznym zaangażowaniu i Pasji członków Zarządu i członków TMK realizuje działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, pielęgnowania i rozwijania tożsamości regionalnej, zwyczajów i obyczajów, patriotyzmu lokalnego. Zadania te realizuje przy współdziałaniu ze środowiskiem: Przedszkoli, Szkół, Instytucji Kultury i Oświaty, jak i innymi organizacjami. Przez 52.Lata swego istnienia TMK stało się strażnikiem pamięci o tradycjach naszego regionu.

ZYGMUNT GLOGER -„Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, — swoje, obowiązek.”

Za swoja działalność na rzecz ochrony dziedzictwa we wrześniu 2014 roku otrzymało dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na X Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych w Bydgoszczy.

Podstawowa działalność TMK jest prowadzenie Izby Regionalnej, gdzie prowadzone są lekcje muzealne przybliżające dorobek naszego dziedzictwa Radziejowa, Kujaw.
Więcej o Izbie Regionalnej. Tutaj:
http://www.kujawy06.republika.pl/

Przy tej Izbie od 3 lat działa koło hafciarskie pod kierunkiem Jadwigi Reska ( w każdy poniedziałek o godz.14,oo odbywają się zajęcia w nim). Koło to kontynuuje tradycje rękodzieła od zapomnienia ( Radziejów był kolebką haftu Kujawskiego na Kujawach).
Więcej o Kole Hafciarskim. Tutaj:
http://www.kujawy2006.republika.pl/

Pani Ewa Smykowska w soboty prowadzi warsztaty rękodzieła dla dzieci i młodzieży – „ Tańcowała igła z nitką”. Członkinie tego koła otrzymały nagrodę Marszałka Sejmiku za utrwalanie dziedzictwa regionalnego w Żninie podczas corocznego spotkania „Jesień na Pałukach”. Członkinie uczestniczą aktywnie w wystawach, kiermaszach, także w Dniach Radziejowa. Już po raz IV TMK wspólnie z Biblioteką, Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku zorganizowało „ Spotkania z tradycją” w Bibliotece ( były tu: prelekcja o zwyczajach, obyczajach kujawskich, warsztaty malowania pisanek przez znane twórczynie Ludowe : Krystynę Zagrabską, Alinę Leszczyńską, wystawa rękodzieła).

Towarzystwo włączyło się niezwykle aktywnie w obchody Roku O. Kolberga realizując projekt „ Oskard Kolberg – zachować tradycje naszego regionu”. W ramach ogłoszonego konkursu dla organizacji pozarządowych ze Starostwa Powiatowego przy wsparciu Gminy Miasta Radziejów, Gminy Radziejów, sponsorów : Banku Spółdzielczego, KDBS, Stowarzyszenia Rozwoju Powiatu, Lokalnej Grupy Działania „Razem dla powiatu Radziejowskiego” jak i dużym zaangażowaniu TMK w formie woluntariatu i współorganizatorów : Szkoły Muzycznej, SOSW, Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie.

W ramach projektu zrealizowano wspólnie z SOSW w Radziejowie – „ Tydzień z O. Kolbergiem” w Dniach Dziedzictwa Europejskiego – pt. ”Dziedzictwo-Źródło-Tożsamość”. Był to ciekawy program zrealizowany przy wielkim zaangażowaniu nauczycieli i społeczności SOSW w Radziejowie pod kierunkiem koordynatora Celiny Głowackiej, R. Marek, M. Malinowskiej, B. Kozłowskiej, K. Ozdowskiej, A. Mielcarek.

W celu poznania dziedzictwa regionu członkinie Koła Hafciarskiego wraz z dziećmi i młodzieżą w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzili Muzeum Etnograficzne w Toruniu uczestnicząc także w warsztatach wyrobu piernika w Muzeum Piernika. Zwiedzili także Toruń uwieczniając to na zdjęciu.

W ramach tego projektu zrealizowano Powiatowy Konkurs – „Tradycja w moim domu” adresowany dla uczniów szkół w powiecie i osób dorosłych. To dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, którzy na lekcjach j. polskiego przybliżali postać Oskara Kolberga i jego rolę w utrwalaniu etnografii, folkloru – szczególnie Kujaw, jury pod przewodnictwem Aliny Krupińskiej, Małgosi Santysiak, Danuty Wielgosz i Haliny Paczkowskiej oceniło 37 prac ( w tym 15 ze szkół podstawowych : 9 z Radziejowa,3 z Płowiec, 3 z Piotrkowa Kujawskiego; 8 prac z gimnazjum : 1 z Witowa, 7 z Publicznego Gimnazjum im. F.Becińskiego w Radziejowie i 13 prac z ZSR CKU w Przemystce, jak i 1 osoby dorosłej z Dobrego).

Warto odnotować zwycięzców:

W Kategorii – Szkoła Podstawowa
I miejsce – Magdalena Kubicka – SP Radziejów, opiekun A.Grzechowiak
II miejsce-Laura Wilińska-SP Piotrków Kujawski, opiekun Krystyna Waligórska
III miejsce-Mateusz Buszka-SP Radziejów, opiekun Gra zyna Trzmielewska
III miejsce-Karolina Bentkowska-SP Radziejów, opiekun A. Grzechowiak
Wyróżnienia:
Zofia Kostrzewska i Miłosz Olejniczak –SP Płowce, opiekun K. Molińska
Lidia Czerniejewska-SP Radziejów, opiekun G. Trzmielewska

W Kategorii Gimnazjum:
I miejsce-Marta Tomalak-Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun E. Derucka
II miejsce-Aleksandra Kubiak-Gimnazjum w Witowie, opiekun M. Staszak
III miejsce-Aleksandra Ludwiczak- Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun A. Skrzypińska
Wyróżnienia:
Katarzyna Nowakowska-Gimnazjum Publiczne Radziejów, opiekun E. Derucka

W Kategorii szkół ponadgimnazjalnych ZSR CKU Przemystka
I miejsce – Karolina Filipiak , opiekun M. Bandyszewska
II miejsce-Patrycja Pilewska, opiekun M. Bandyszewska
III miejsce-Paulina Kruszyniak, opiekun M. Bandyszewska
Wyróżnienia otrzymali : Dawid Wyborski, Mikołaj Masłowski, Emilia Śliwiak – wszyscy przygotowani przez opiekuna M. Bandyszewską ( cała klasa pisała prace a najlepsze nadesłano na konkurs).

Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni jak i uczestnicy konkursu otrzymali książki o tematyce regionalnej wręczone przez: Jarosława Kołtuniaka, Sławomira Bykowskiego, Dionizego Wojciechowskiego reprezentujących fundatorów. Wręczenie nagród miało miejsce na uroczystym zakończeniu realizacji projektu jak odbył się w Szkole Muzycznej I Stopnia w Radziejowie, gdzie uczestniczyli uczestnicy Konkursu, realizatorzy projektu, zaproszeni goście, członkowie TMK. W części artystycznej wystąpili nauczyciele Szkoły Muzycznej : Kamila Sikorska, W. Gralik, Paweł Centkowski, Łukasz Sylwestrzak oraz Urszula i Bogdan Lisowscy z Towarzystwa Miłośników Kłóbki, którzy przygotowali przedstawienia „Kolberg na Kujawach”. Spotkanie zakończył poczęstunek urodzinowego tortu z okazji – „200 rocznicy urodzin O. Kolberga”.

TMK pragnie podziękować wszystkim instytucjom oraz osobom, którzy włączyli się w realizację projektu w formie woluntariatu, szczególnie społeczności SOSW, Dyrekcji, Nauczycielom, pracownikom Szkoły Muzycznej, Dyrekcji, Nauczycielom, uczniom ZSR CSU w Przemystce (szczególnie za przygotowanie pysznego żurku, oprawę kujawską), M. Błoch z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, Dyrekci, Nauczycielom Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, uczniom LO w Radziejowie, P. Rosińskiemu Prezesowi Lacpolu w Piotrkowie Kujawskim za stałą współpracę , życzliwość , pomoc w przeprowadzaniu zajęć interaktywnych wyrobu masła w Kierzance, Przyjaciołom z Towarzystwa Miłośników Kłóbki, Urszuli i Bogdanowi Lisowskim, członkom TMK za aktywny, wolontariackie prace w realizację projektu ( szczególnie: E. Smykowskiej, E. Szmydt, Jadwidze Reska, W. Waszak, A. Nowak, D.Kacprzak, B. Płaczkowskiej, B. Rolirad, K. Szmagalskiemu, A. Adamczewskiej, E. Jałoszyńskiej).








Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Włocławek. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj