Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powitanie Wiosny i Edukacyjne wagary w Kowalu [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
W miniony poniedziałek 21 marca 2016 roku dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Kowalu, do której należy Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego oraz Gimnazjum witały na edukacyjnych wagarach „Pierwszy Dzień Wiosny” w lesie nad jeziorem Dzilno gm. Kowal.

Ogółem w takiej formie wagarowania wzięło blisko 400 uczniów. Wiosna, to najpiękniejsza pora roku, więc niech nikogo nie dziwi taki sposób witanie wiosny, który stał się niejako tradycją w Zespole Szkół Samorządowych, którym kieruje dyrektor - Jadwiga Śpibida oraz jej zastępca - Jadwiga Wiśniewska.

Przyznać się, czy każdy z nas w czasach pobierania nauki nie chodził na wagary, zwłaszcza w pierwszy dzień wiosny. Na domiar tego, ten poniedziałkowy poranek przywitał wszystkich piękną słoneczną pogodą i budząca się do życia przyrodą. Niby nic w tym odkrywczego, a jednak...zamiast się wałęsać bez celu po ulicach, wysiadywać na skwerkach czy korzystać z używek, lepiej skorzystać z nietypowej edukacji, jak chociażby z edukacyjnych wagarów na świeżym powietrzu w lesie.

Aby mieć kontrole nad dziećmi i młodzieżą nauczyciele coraz częściej organizują w tym dniu kontrolowane wagary w postaci zajęć edukacyjnych, szkoleń, warsztatów doskonalących, olimpiadach, zawodów sportowych czy turniejów. Czy to dziwne, myślę, że nie.

Edukacyjne wagary w Kowalu zostały objęte patronatem Nadleśnictwa Włocławek oraz Rady Rodziców, którzy ufundowali kiełbaski na ognisko i napoje. Od kilku lat taka forma spędzenia wagarów przypadła do gustu uczniom kowalskich szkół. Było to połączenie wypoczynku z relaksem sportowym czy edukacją przyrodniczą, ekologiczną, rolniczą, zdrowego żywienia oraz zagrożeniach jakie czyhają na dzieci i młodzież w postaci różnego rodzaju używek jak np. narkotyki, dopalacze, papierosy, alkohol, a także sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Program edukacyjny w tym dniu był tak ułożony, że nikt na nim nie stracił, a wręcz przeciwnie, zyskał. Dzieci z klas 1-3 w godzinach rannych uczestniczyły zgodnie z planem w zajęciach lekcyjnych, co prawda w dwóch godzinach, a następnie zostały przewiezione autokarami nad jezioro Dzilno. Natomiast dzieci z klas 4-6 oraz uczniowie Gimnazjum dotarli nad jezioro po czterech godzinach lekcyjnych. Program edukacyjno-rekreacyjny był bardzo bogaty, przewidywał m. in. prezentację piosenek przyrodniczo-turystycznych przy ognisku, pieczenie kiełbasek, turnieje sportowe pn. „Bażancie Potyczki”, przeciąganie liny, hula hop, „Podchody”, czyli zabawa polegająca na orientacji w terenie, gra w piłkę siatkową. Były też gry i zabawy przy stoiskach o nazwie „Trzymaj formę” połączona z degustacją zdrowej żywności, „Nie pal przy mnie proszę” czy Koło Fortuny. Przed przybyciem nad jezioro Dzilno każda grupa skorzystał z możliwości zwiedzenia ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Dębniakach gm. Kowal. Dzieci w ośrodku wysłuchały interesującej prelekcji Piotra Twardowskiego, przedstawiciela GWPK na temat życia i niebezpieczeństw, na które narażeni są nasi ptasi sprzymierzeńcy.

Pogoda w tym dniu nad wyraz dopisała, więc edukacyjne wagary na świeżym powietrzu zdały swoje założenie i egzamin. Nad jeziorem Dzilno wśród zaproszonych gości można było spotkać Ryszarda Sudomira – prezesa Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” wraz z członkami koła, Czesławem Ciesiółkom i Maciejem Ignaczakiem, którzy wzbogacili wiedzę uczniów na temat zwierząt dziko żyjących na naszym terenie, w tym bażanta, który był bohaterem VII edycji Ogólnopolskiego Programu Ekologiczno-Przyrodniczego pn. „Ożywić Pola”. Sportowa rywalizacja dzieci klas 4 - 6 w „Bażancich Potyczkach” przewidywała wiele konkurencji, w tym ucieczka przed lisem, tor przeszkód, przenoszenie jaja czy łapanie much. Udział w tej rywalizacji pozwolił dzieciom wzbudzić w sobie ogromne emocje oraz uczył zdrowej rywalizacji, przy której śmiechu i zabawy było co niemiara. Potyczki wygrały „Kury” przed „Kogutami”. Stoiska pn. „Zdrowa żywność”, „Nie pal przy mnie proszę” czy „Jestem wolny od używek” przygotowali nauczyciele wraz z rodzicami dzieci.

Uczestnicy edukacyjnych wagarów mogli skosztować zdrowych surowych owoców, warzyw. Mogli do woli posmakować ciasteczek bezcukrowych upieczonych z mąki gruboziarnistej, otrąb i płatków owsianych. Były też babeczki z owocami i wafle z miodem, który pochodził z pasieki Tomasza Narazińskiego. Uczniowie dzięki edukacyjnym wagarom pogłębili swoją wiedzę na temat niekorzystnego wpływu na organizm człowieka różnego rodzaju używek oraz jak się przed tym uchronić, w tym dopalaczy, narkotyków, papierosów czy alkoholu. Na każdym stoisku były rozdawane ulotki i broszury propagujące zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek czy zagrożenia niesione przez wszelkiego rodzaju używki. Dzięki stoisku, które wystawił Bartłomiej Frydryszewski, dzieci mogły się zapoznać z fauna i florą naszych pól i lasów.

Dzień wagarowicza w takim wydaniu przeszedł do historii. Dzieci i młodzież dziękują sponsorom i darczyńcom za pyszne kiełbaski, które ufundowało Nadleśnictwo Włocławek oraz pyszny świeży chleb, przekazany przez PRS Dubielak z Gostynina jak również Radzie Rodziców za napoje. W trakcie pobytu na świeżym powietrzu dzieci zajadały niezliczoną ilością jabłek. Pobyt w lesie był nad wyraz doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej. Dyrekcja szkoły dziękuje bardzo za „udane wagary” w plenerze wszystkim osobom, które się zaangażowały, poświęciły swój prywatny czas, by dzieci mogły miło spędzić niezwykłą lekcję na łonie natury. W szczególności podziękowania były skierowane do nauczycieli poszczególnych klas, rodziców, leśników, myśliwych, funkcjonariuszy policji, przedstawicieli WCEE i GWPK.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto