Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na II Zlocie poszukiwaczy w Płowcach w 2023 roku. Zdjęcia

Online
Zlot zgromadził blisko trzystu poszukiwaczy z całej Polski. Przeszukane zostało niemal 100 ha w pobliskim Latkowie.
Zlot zgromadził blisko trzystu poszukiwaczy z całej Polski. Przeszukane zostało niemal 100 ha w pobliskim Latkowie. Mirosław Kowalski
W sobotę 26 sierpnia 2023 roku w Płowcach, w gminie Radziejów odbył się II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy, którzy postanowili odszukać autentyczne miejsca legendarnej bitwy armii Władysława Łokietka z Zakonem Krzyżackim. Zobaczcie zdjęcia.

Tegoroczny zlot zorganizowany został przez miejscowe Stowarzyszenie poszukiwawczo - historyczne
„Łokietek”
.

Zlot zgromadził blisko trzystu poszukiwaczy z całej Polski, a wszystko odbyło pod batutą dra Józefa Bednarczyka – poznańskiego archeologa. Przeszukane zostało niemal 100 ha w pobliskim Latkowie.

Sobotnim poszukiwaniom towarzyszyła ekipa Polsatu oraz słynny fotograf - Daniel Pach.

Podczas poszukiwań znaleziono wiele artefaktów, największą ich ilością mógł pochwalić się Sylwester Pepel, poszukiwacz z Iławy, którego uhonorowano pamiątkowym pucharem wójta Osięcin, jak i prezentem.

Dzięki licznym sponsorom, upominkami obdarowano najmłodszych poszukiwaczy oraz dorosłych. Jak przystało na kujawską gościnność, nie obyło się bez poczęstunku - kujawskiego żuru oraz kiełbasek z grilla dla przybyłych gości.

Zobaczcie zdjęcia z Ogólnopolskiego Zlotu Poszukiwaczy "Bitwa pod Płowcami 1331 - Dwa miecze"

Informacja prasowa po zlocie - Sensacyjne odkrycia pod Płowcami na Kujawach

Już po raz drugi zew odkrywcy i poszukiwacza wybrzmiał na kujawskich polach, wzywając blisko 200 pasjonatów historii do Latkowa - wsi położonej nieopodal sławetnych Płowiec. To tutaj właśnie 26.08.2023 roku się II Ogólnopolski Zlot Poszukiwaczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne ŁOKIETEK - grupę lokalnych miłośników i propagatorów historii regionu, których to wysiłkiem już po raz kolejny impreza taka zagościła w okolicach Płowiec. Temat przewodni wydarzenia brzmiał: " Bitwa pod Płowcami 1331r. – DWA MIECZE." Nie bez powodu miecze owe stały się hasłem imprezy.

Odnalezione w okolicach pól zlotowych rozpalały nadzieję poszukiwaczy na powiększenie ilości artefaktów pochodzących z okresu bitwy, którą wojska polskie i krzyżackie stoczyły w 1331 roku. Uczestnicy zlotu spędzili wiele godzin przeszukując latkowskie pola. Owoce tych poszukiwań przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Udało się bowiem odnaleźć znaczną ilość grotów bełtów i strzał pochodzących z okresu bitwy. Jednak tym co najbardziej rozbudziło nadzieję na odnalezienie miejsca drugiej potyczki był przedmiot, który może okazać się głowicą średniowiecznego miecza. Trwają starania mające na celu potwierdzenie tej teorii. Gdyby okazała się prawdziwa, byłby to wielki sukces i przełom w poszukiwaniu miejsca walk drugiej potyczki Płowieckiej. Ciekawą sprawą było również odnalezienie wieku artefaktów pochodzących z okresu wpływów rzymskich czyli mających prawie 2000 lat.

Do szczególnie ważnych należy zaliczyć dwie pięknie zachowane fibule tarczowate - dekoracyjne brosze służące do upinania szat Rzymian. Jest to znaczne odkrycie, gdyż tego typu ozdoby są niezwykłą rzadkością co potwierdził współpracujący z organizatorem zasłużony w swoim rzemiośle archeolog dr. Józef Bednarczyk. Ciekawostką niech będzie fakt, że fibule o tak istotnej wadze historycznej odnalezione zostały także podczas poprzedniego zlotu w Płowcach, który odbył się w 2022r. Widać zatem, że łokietkowe zloty mają szczęście do rzymskich artefaktów. Trzeba zauważyć, iż zlot cieszył się dużym zainteresowaniem pasjonatów z całej Polski. Zawitali goście m.in. z Warszawy, Łodzi, Konina, Torunia, Olsztyna , Wałbrzycha. Wiatru w żagle organizatorom dodało czynne zaangażowanie i wsparcie lokalnych przedsiębiorców, osób prywatnych oraz co bardzo cieszy włodarzy samorządowych.

Można to traktować bowiem jako dowód na to, że impreza organizowana przez Stowarzyszenie Poszukiwawczo Historyczne Łokietek, wpisała się w sposób pozytywny w mapę wydarzeń promujących region i jego historię. Zarząd i członkowie stowarzyszenia Łokietek z wielką satysfakcją i nadzieją oczekują zatem przyszłego roku, aby znowu wyjść w tak zacnym gronie na płowieckie pola i poszukiwać a może nawet odnaleźć miejsce głównej bitwy z 1331 roku

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto