Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne warsztaty rodzinne w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Zdjęcia

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Uczestnicy "Wakacyjnych warsztatów rodzinnych" zorganizowanych przez Muzeum Etnograficznym we Włocławku, dowiedzieli się jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku. 13 lipca 2023 roku.
Uczestnicy "Wakacyjnych warsztatów rodzinnych" zorganizowanych przez Muzeum Etnograficznym we Włocławku, dowiedzieli się jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku. 13 lipca 2023 roku. Katarzyna Renata Brzostowska
W czwartek, 13 lipca 2023 roku, Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku zorganizowane zostały "Wakacyjne warsztaty rodzinne". Zobaczcie, jakie atrakcje czekały na uczestników.

Podczas "Wakacyjnych warsztatów rodzinnych" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku uczestnicy w pierwszej część spotkania, która odbyła się na wystawie czasowej pod nazwą „Dawny świat dziecka”, dowiedzieli się jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku.

O świecie dziecka w XIX i XX wieku, zwyczajach, wierzeniach i przesądach a także o edukacji dzieci oraz zabawkach jakimi się bawiły - podczas warsztatów opowiadała uczestnikom Paulina Kozłowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Następnie dzieci i ich opiekunowie udali się na świeże powietrze i by wspólnie się bawić, wcielając się w role: lisa, przepióreczki, kotka i myszy, a nawet spróbują swoich sił skacząc na skakance, chodząc na szczudłach czy tocząc obręcz. Obowiązkowo należało zabrać wygodne ubranie, coś do picia i dobry humor.

Wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym we Włocławku „Dawny świat dziecka” jest próbą pokazania, jak wyglądało dawne życie dziecka. Przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.).

Wystawie towarzyszy publikacja pt. „Świat dziecka chłopskiego na dawnej wsi polskiej”. Przybliża życie dziecka w 2. poł. XIX w. do okresu międzywojennego. Pokazuje świat, w jakim się urodziło i wzrastało oraz prezentuje — w miarę możliwości — bogactwo wierzeń i przekonań, które je kształtowały.

Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W Muzeum Etnograficznym we Włocławku można ją zobaczyć do 31 października 2023 roku.

Uczestnicy "Wakacyjnych warsztatów rodzinnych" zorganizowanych przez Muzeum Etnograficznym we Włocławku, dowiedzieli się jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku. 13 lipca 2023 roku.

Wakacyjne warsztaty rodzinne w Muzeum Etnograficznym we Włoc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto