Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Włocławka przedstawiły plany dalszego rozwoju miasta. Zdjęcia, wideo

OPRAC.:
Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, Marek Wojtkowski prezydent Włocławka i Domicela Kopaczewska jego zastępczyni przedstawili plany dalszego rozwoju miasta. Jakie nowe inwestycje, projekty społeczne oraz nowe miejsca rekreacji - wchodzące w skład infrastruktury miejskiej - w nadchodzących latach planuje zrealizować miejski ratusz?

Spis treści

Plany dalszego rozwoju Włocławka

Podczas wtorkowej (20 lutego 2024 roku) konferencji zorganizowanej w Urzędzie Miasta przy Zielonym Rynku prezydent Włocławka Marek Wojtkowski i jego zastępczyni Domicela Kopaczewska przedstawili plany dalszego rozwoju miasta.

- Zbliża się kampania wyborcza, dlatego też postanowiliśmy zdradzić kilka istotnych planów z zakresu infrastruktury miejskiej, które chcielibyśmy zrealizować. Niektóre z nich są już realizowane, ale niektóre plany wykraczają poza 2024 rok - mówił podczas konferencji Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Polityka mieszkaniowa, projekty infrastrukturalne i rewitalizacyjne we Włocławku

Jak powiedział Marek Wojtkowski priorytetem jest kontynuowanie polityki mieszkaniowej, projektów infrastrukturalnych i rewitalizacyjnych. Budowa trasy średnicowej Toruńska-Promienna, tunelu pod trakcją kolejową w ul. Wienieckiej, zaprojektowanie kładki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Kaliskiej oraz zagospodarowanie stadionu Przylesie. Ponieważ Włocławek jest miastem zielonym, posiadającym tereny o naturalnych walorach przyrodniczych, cecha ta będzie rozwijana. Powstanie park Grzywno, zielony korytarz Śródmieścia łączący Plac Wolności z Parkiem Łokietka, projektowane będzie przedłużenie nadwiślańskich bulwarów w kierunku osiedla Zazamcze, a wolny teren przy ul. Broniewskiego, który będzie do dyspozycji po zakończeniu budowy biurowca Tertio Ponte, zyskają nową jakość. Samorząd Włocławka chce też zagospodarować część wolnego placu przy ul. Wiejska/Zbiegniewskiej tak, aby stworzyć większe, osiedlowe miejsce rekreacji.

W planach włocławskiego ratusza znalazły się również nowe centra integracji społecznej i kulturalnej

Prezydent Marek Wojtkowski podkreślił, że bardzo potrzebne są miejsca, w których mieszkańcy będą mogli spędzać swój wolny czas. W planach jest m.in. stworzenie centrów integracji społecznej/kulturalnej. Miejsca tego typu mają szansę powstać na kilku osiedlach.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

- Podczas spotkań z mieszkańcami, pojawił się bardzo ciekawy wniosek, sugestia. W niektórych miejscach, na niektórych osiedlach brakuje w naszym mieście tak zwanych centrów integracji społecznej i kulturalnej. Pojawił się pomysł, aby takie centrum powstało na przykład na Zawiślu, w konkretnej lokalizacji w młynie przy ulicy Mostowej. Zastanowimy się nad tym, ale rzeczywiście takie miejsca są potrzebne i dlatego też takie centra chcielibyśmy zbudować na os. Kazimierze Wielkiego i na Południu. To są oczywiście plany, ale będziemy o nich rozmawiać i informować - mówił prezydent Włocławka.

Samorząd Włocławka przedstawił plany bliższego i dalszego rozwoju
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta dotycząca planów dalszego rozwoju miasta. 20 lutego 2024 roku. Katarzyna Renata Brzostowska

Na ulicy 3 Maja we Włocławku ma powstać woonerf, a Plac Wolności zostanie przebudowany

W planach znalazły się równie projekty z zakresu rewitalizacji Włocławka, m.in. 3 Maja woonerfem i przebudowa Placu Wolności. W przyszłości Włocławek zaprosi również mieszkańców oraz turystów do Filharmonii i Małego Centrum Nauki Kopernik.

We Włocławku wybudowane zostaną nowe czternastki

Jednym z priorytetów są projekty społeczne, m.in. budowa kolejnej czternastki, rozszerzenie programu rodzicielstwa zastępczego, rozwój spółdzielni socjalnej i przygotowanie projektu Centrum Geriatrii 70+.

- Otrzymaliśmy pozytywną opinię Rzecznika Praw Dziecka związaną z budową kolejnej czternastki. Do tej pory, przy poprzednim rzeczniku, takich zgód nie było. Pan marszałek zadeklarował publicznie dofinansowanie w wysokości 22 milionów zł do budowanych przez nas czternastek. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które podjęło się takiego zadania, ponieważ w dalszym ciągu brakuje miejsc w 14-stkach dla dzieci, które w swoich rodzinach nie mają poczucia bezpieczeństwa i nie mają opieki. Pracujemy również nad rozszerzeniem programu rodzin zastępczych - mówiła Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.

Projekty jakie znalazły się w planie rozwoju Włocławka na kolejne lata:

  • kontynuacja trasy średnicowej na odcinku Toruńska – Promienna;
  • tunel pod przejazdem w ciągu ulicy Wienieckiej;
  • kładka pieszo-rowerowa nad przejściem w ciągu ulicy Kaliskiej;
  • nowa funkcja dla stadionu Przylesie;
  • Centra Integracji Społecznej i Kulturalnej na Południu, Kazimierza Wielkiego i Zawiślu;
  • zagospodarowanie parku Grzywno;
  • zielony korytarz Śródmieścia łączący park Łokietka z placem Wolności;
  • przedłużenie bulwarów w kierunku Zazamcza;
  • kontynuacja polityki mieszkaniowej, w tym budowa mieszkań przy Cienistej i domków przy Lisku;
  • zagospodarowanie terenu przy Wiejskiej i Zbiegniewskiej;
  • przebudowa placu Wolności;
  • przemiana ulicy 3 Maja w woonerf;
  • budowa Filharmonii Kujawskiej i Centrum Nauki i Edukacji przy współpracy z samorządem województwa;
  • budowa kolejnej tzw. „czternastki”, czyli placówki opiekuńczo-wychowawczej;
  • przygotowanie projektu Centrum Geriatrii 70+.

Zobaczcie zdjęcia

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta dotycząca planów dalszego rozwoju miasta. 20 lutego 2024 roku.

Władze Włocławka przedstawiły plany dalszego rozwoju miasta....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto