MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

150-lecie straży pożarnej we Włocławku - wystawa w Starej Remizie. Zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 7 lat
W Starej Remizie przy ul. Żabiej 8 we Włocławku do 24 maja 2024 roku można oglądać wystawę towarzyszącą obchodom 150. rocznicy utworzenia we Włocławku straży ogniowej. Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda ekspozycja.

Ekspozycję w Starej Remizie we Włocławku tworzą plansze z informacjami pochodzącymi z "Przeglądu pożarniczego", czyli "pisma poświęconego strażom ogniowym, ubezpieczeniu i budownictwu ogniotrwałemu".

Co ciekawe, pomysł wydawania tego periodyku narodził się podczas zjazdu członków straży ogniowej z Królestwa Polskiego, który odbył się w sierpniu 1912 roku. Pierwszy numer "PŻ" ukazał się 15 grudnia tego właśnie roku.

Wystawę, którą można oglądać do 24 maja 2024 r., uzupełnia sprzęt gaśniczy, wykorzystywany w akcjach ratunkowych w minionych latach.

- To wystawa poświęcona historii pożarnictwa włocławskiego i nie tylko - mówi st. bryg. Maciej Krzemkowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. - Kanwą wystawy jest "Przegląd Pożarniczy", pismo, które powstało we Włocławku. Pomysł pisma narodził się właśnie w Starej Remizie. Nie w Krakowie, nie w Warszawie, tylko właśnie we Włocławku, tym się trzeba chwalić. Wstęp na wystawę jest wolny. Możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało wyposażenie strażaków, jakie było możliwości, czym się szczycili warszawscy strażacy. Ta wystawa jest jakby elementem jubileuszu włocławskich strażaków.

- Podkreślić trzeba, że Włocławek jest kolebką związku ochotniczych straży pożarnych, bo pierwsze zjazdy odbywały się właśnie tutaj, w Starej Remizie - dodaje st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik KW PSP w Toruniu. - To właśnie lokalni działacze stworzyli taką atmosferę. Właśnie na wystawie możemy zobaczyć, jak Włocławek się liczył na tym terenie, na ziemiach polskich, choć pod zaborem. Włocławek miał dobre położenie, dobrą komunikację, spławialną Wisłę. Kiedy miasto się rozwijało, to były też dobre warunki do powstania straży pożarnej.

Obecnie jednostka organizacyjna liczy 148 funkcjonariuszy i 4 pracowników cywilnych, co stanowi obsadę kadrową Komendy Miejskiej PSP oraz dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych – przy ul. Rolnej i ul. Płockiej.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 1 jest największą pod względem obsady etatowej w województwie kujawsko-pomorskim, przeznaczoną do bezpośredniej walki z pożarami, miejscowymi zagrożeniami.

Na terenie powiatu włocławskiego działają też 82 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. To największa liczebność w regionie. Wiele z nich posiada równie znaczące rodowody, a 25 z nich stanowi potencjał krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

12 października 2007 r. strażacy otrzymali sztandar, a uroczystość odbyła się razem z oddaniem do użytku nowo wybudowanej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2, przy ul. Płockiej. Obecnie Włocławska Państwowa Straż Pożarna przygotowana jest zarówno w zakresie podstawowym, jak i w specjalistycznym. W jej strukturze funkcjonują pododdziały ratownictwa chemicznego, wodno-nurkowego, ratownictwa technicznego.

Warto dodać, że w ramach obchodów 150-lecia włocławskiej straży ogniowej, w Śródmieściu Włocławka niebawem odbędzie się duże wydarzenie z udziałem strażaków z całego województwa. Uroczysty apel odbędzie się we wtorek, 21 maja na Starym Rynku - w miejscu, w którym przed laty podobne uroczystości organizowali strażacy z Włocławka i okolic.

2024 jest także rokiem jubileuszowym (115. rocznica) dla Starej Remizy i znajdującego się w niej malowidła "Wyjazd do pożaru" Józefa Bergmana, które datowane są na rok 1909. W obiekcie służącym przez wiele lat włocławskim strażakom, od 2003 roku mieści się siedziba klubu "Stara Remiza" Centrum Kultury Browar B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto