Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Spotkanie modlitewne we Włocławku [zdjęcia]

Online
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego
W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku od czwartku do niedzieli (17-20 października) odbywają wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego.

W czwartek (17 października) w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (który jest również sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki) odbył się konkurs recytatorski „O księdzu Jerzym wierszem” organizowany przez Szkołę Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie (powiat włocławski).

W piątek (18 października) pod Krzyżem Pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej zaporze odbyło się spotkanie modlitewne połączone ze składaniem wiązanek kwiatów i procesją z relikwiami do sanktuarium męczeństwa, obok którego odbyła się msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Od lat prowadzimy działania upamiętniającego tą niezwykłą postać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpili Magda Anioł, Robert Ruszczak, Viola Brzezińska, Jacek Dewódzki, Adam Szewczyk. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” czytali aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz. Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie modlitewne. Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o życiu i działalności księdza Jerzego. Obchody 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zakończy niedzielna msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze. Po mszy nastąpi przejście do pomnika ks. Jerzego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Ksiądz Jerzy swoją ostatnią mszę św. sprawował w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To właśnie w tym kościele odbyła się bydgoska część uroczystości. W czwartek (17 października) po mszy św. o godzinie 18 odbył się spektakl „Dobrem zwyciężać” w wykonaniu Jerzego Zelnika (słowo), Roberta Grudnia (organy) i Gieorgija Agratina (fletnia pana, cymbały). Scenariusz ks. prof. Jana Sochonia i Jerzego Zelnika jest oparty na homiliach ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym kościele w sobotę i niedzielę (19-20 października) odbywają się msze św. w intencji kanonizacji błogosławionego księdza pod przewodnictwem bp. Jana Tyrawy. Niedzielna msza o godzinie 13 jest transmitowana na antenie TVP Polonia.

Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (więcej) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życiu kapelana „Solidarności”.

Wideo. Centrum Kultury Browar B. we Włocławku w 2019 roku świętowało 5 lat istnienia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto