Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]

www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA] www.visitkujawsko-pomorskie.pl
Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]. Cisza, spokój, niepowtarzalne widoki, kojący szum wody i bezpośredni kontakt z przyrodą – te wszystkie wyznaczniki idealnego wypoczynku znajdziemy nad Zalewem Włocławskim.

Atrakcje turystyczne regionu kujawsko-pomorskiego: Zalew Włocławski [ZDJĘCIA]

Walory przyrodnicze, położenie geograficzne oraz miejsca, w których można wypocząć nie tylko w okresie letnim sprawiają, że Zalew Włocławski i jego okolice są atrakcyjnym miejscem dla uprawiania sportów wodnych, wędkowania, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania, jazdy konnej i relaksu na świeżym powietrzu.

Zalew Włocławski rozciąga się od Płocka do Włocławka, pomiędzy 632 a 675 km biegu Wisły. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem, powstałym na skutek przegrodzenia koryta Wisły na wysokości Włocławka (675 km biegu rzeki). Kształtem jezioro odzwierciedla zarys doliny Wisły.

Zobacz także: Informator turystyczny regionu kujawsko-pomorskiego [ZDJĘCIA, ATRAKCJE]

Długość Zalewu wynosi 48 km, wpływ spiętrzenia dochodzi do 57 km (618 km brzegu rzeki). Średnia szerokość obejmuje około 1,2 km, długość linii brzegowej to ponad 160 km, a całkowita powierzchnia wynosi w przybliżeniu 70,5 km2.

Na wysokości Dobrzynia znajduje się najszersze koryto Zalewu i wynosi około 3 km, w tym również miejscu na odcinku od Dobrzynia do zapory Zalew jest najgłębszy – 10m.

Zatoki:

Na prawym brzegu Zalewu znajdują się cztery głębokie zatoki:

Cierszewo– 646 km

Zatoka Ciszy – 657 km

Kuzki – 667 km

Zarzeczewo - 672 km

Nisko położone tereny na lewym brzegu na odcinku od Włocławka do Wistki Szlacheckiej (665 km) i od Soczewki (642 km) do Płocka osłonięte są zaporami bocznymi o łącznej długości ok. 30 km.

Wzdłuż lewego brzegu większe zatoki to:

Zatoka Sochaczewska – 642 km

Nowa Wieś – 653 km

Wistka Szlachecka – 664 km

Fauna i Flora Zalewu Włocławskiego

Zalew Włocławski to istny raj dla wędkarzy, którzy realizują swoją pasję łowiąc sandacze, okonie, płocie, sumy, łososie, a w sierpniu – węgorze. Imponująco prezentuje się także liczba ptactwa wodnego. Spośród ponad 200 gatunków łatwo jest zaobserwować chociażby łabędzie, kaczki czy mewy. W rezerwacie przyrody Kulin znajduje się największe w Polsce stanowisko dyptamu jesionolistnego tzw. Gorejącego krzewu Mojżesza.

Oryginalny świat fauny i flory można podziwiać w Gostynińsko – Włocławskim Parku Krajobrazowym, który leży w obrębie Kotliny Płockiej, obejmując część Pojezierza Gostynińskiego. Powierzchnia GWPK wynosi 38 950 ha, z czego 22 200 ha znajduje się w województwie kujawsko – pomorskim (gminy: Baruchowo, Kowal, Włocławek).

Na atrakcyjność terenu mają wpływ przede wszystkim powierzchnie leśne, stanowiące ponad 48% powierzchni gminy oraz sieć wodna. Na terenie GWPK znajduje się ponad 40 jezior, wśród których jest unikatowe w skali światowej jezioro Gościąż, z charakterystycznym uwarstwieniem osadów dennych ( 13 tysięcy par lamin osadów, rejestrujących 13 tysięcy lat historii zbiornika). Jezioro Rakutowskie wraz z otaczającymi podmokłościami wpisano do rejestru międzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych.

Spacerując wyznaczonymi szlakami można zaobserwować owadożerną rosiczkę, storczyki i napotkać ślady zajęcy, saren, borsuka, jenota żeremia bobrów. Wśród fauny najcenniejszą grupę stanowią ptaki, zwłaszcza gatunki wodno-błotne. Występują tu m.in. umieszczone w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”; bocian czarny, bąk, kulik wielki, żuraw, batalion, błotniak łąkowy i zbożowy, krwawodziób i derkacz.

W 1991 roku w GWPK przeprowadzono pierwszą w Europie Środkowo – Wschodniej reintrodukcję sokoła wędrownego.Informacje o aktualnym stanie reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce i problemach występujących przy jego wdrażaniu znajdą Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto