MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Barcin. 70-latka przekazała oszustowi ponad 30 tysięcy złotych. Powiedział jej, że jest policjantem

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Nie można ufać ludziom, którzy dzwonią do nas, przedstawiają się np. jako policjanci i chcą, żebyśmy im dali pieniądze. W takim przypadku zawsze lepiej zakończyć połączenie i zadzwonić na policję, pod numer 112.
Nie można ufać ludziom, którzy dzwonią do nas, przedstawiają się np. jako policjanci i chcą, żebyśmy im dali pieniądze. W takim przypadku zawsze lepiej zakończyć połączenie i zadzwonić na policję, pod numer 112. Pixabay
Fałszywy policjant wyłudził od seniorki z Barcina dużą kwotę pieniędzy, po tym jak zadzwonił do niej i podał się za policjanta. Opowiedział "legendę" o tym jak to na jej konto pieniądze wpłacił gang hakerów, a ona musi je zwrócić co do złotówki. Czyli wszystko...

Do oszustwa doszło w środę (27.01.2021) po południu. To wtedy do Komisariatu Policji w Barcinie zgłosiła się 70-letnia kobieta, która została oszukana. W jaki sposób działał przestępca?

- Mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji, poinformowała telefonicznie 70-letnią mieszkankę Barcina, że na jej konto bankowe zostały wpłacone pieniądze przez gang hakerów. Oszust utwierdzał kobietę, że należy niezwłocznie wypłacić pieniądze, a następnie przekazać je policjantowi. Seniorka postąpiła według wskazówek. Wypłaciła z banku ponad 30 tysięcy złotych, a następnie przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie w ustalonym miejscu. Po kilku godzinach zorientował się, że padła ofiarą przestępstwa - informuje Komenda Powiatowa Policji w Żninie.

Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy ani innych cennych przedmiotów. Mundurowi ani kryminalni nie angażują do prowadzonych akcji polegających na łapaniu przestępców osób postronnych.

Mundurowi z powiatu żnińskiego apelują abyśmy byli ostrożni podczas rozmów telefonicznych z obcymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

- Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że zakończyliśmy rozmowę z poprzednim rozmówcą - dodaje policja.

Podobna sytuacja związana z oszukiwaniem seniorów miała miejsce w innych miejscach województwa kujawsko -pomorskiego. Na przykład w Mogilnie, we wtorek (26.01.2021), do stróżów prawa zgłosiły się dwie starsze osoby, do których telefonowała fałszywa policjantka. Próbowała je przekonać, że ich wnuk miał wypadek drogowy i teraz potrzebuje pieniędzy. Te osoby, na szczęście, nie dały się oszukać.

Gorzej było tego samego dnia w Bydgoszczy. W tym mieście metoda na policjanta zostało oszukanych troje seniorów. Przestępcy powiedzieli im, że ich mieszkania są obserwowane przez złodziei i powinni wynieść z domu pieniądze. Zanim zadzwonił do nich fałszywy policjant, do każdego telefonował kurier, który - aby przynieść paczkę - wyciągnął od nich dokładne adresy.

- Niestety pokrzywdzeni dali się nabrać na historie oszustów i stracili łącznie blisko 75 tysięcy złotych - informują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Jedna z oszukanych w Bydgoszczy seniorek z okna swojego mieszkania na dziewiątym piętrze bloku wyrzuciła zarówno pieniądze jak i biżuterię. W ten sposób straciła prawie 50 tys. zł. Inni pokrzywdzeni przekazali gotówkę w swoich mieszkaniach.

Zobacz wideo: Jak dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie szkodzić? Radzi ornitolog. Monika Wójcik-Musiał

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto