Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w województwie kujawsko-pomorskim. Ilu ich jest, gdzie przebywają?

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W województwie kujawsko-pomorskim jest nieco ponad 1,5 tysiąca osób bezdomnych
W województwie kujawsko-pomorskim jest nieco ponad 1,5 tysiąca osób bezdomnych Wojciech Alabrudziński
W całej Polsce bez dachu nad głową jest ponad 30 tysięcy mieszkańców, w województwie kujawsko-pomorskim żyje ponad 1,5 tysiąca bezdomnych. Większość z nich (ponad 85 procent), to mężczyźni. Jakie są najczęstsze przyczyny bezdomności? Gdzie w naszym regionie działają placówki udzielające pomocy bezdomnym?

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje 30 330 osób bezdomnych, z czego 83,6 procent (25 369 osób) stanowią mężczyźni, natomiast 16,4 procent kobiety (4961 osób). W województwie kujawsko-pomorskim jest ich nieco ponad 1,5 tysiąca: 1329 mężczyzn i 228 kobiet.

Dane, które zamieszczono w "Informatorze Zima 2020/2021" przygotowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, pochodzą z przeprowadzonego ostatni raz w lutym 2019 roku ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych. Poprzednie badanie przeprowadzono w 2017 roku. W ciągu dwóch lat liczba bezdomnych kobiet jak i mężczyzn, zarówno w Polsce, jak i naszym regionie spadła o ponad 9 procent.

Wiek osób bezdomnych w województwie kujawsko-pomorskim

Z badania wynika, że najliczniejszą grupę bezdomnych stanowią osoby w wieku od 41 do 60 lat (812 osób). - Blisko 30 proc. (439 osób) całej populacji osób bezdomnych w naszym województwie to osoby powyżej 60 roku życia. Odnotowano wzrost w tej kategorii wiekowej o 0,5 p.p. w stosunku do roku 2017. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby poniżej 40 roku życia – 18,5 procent (287 osób) – czytamy w Informatorze nadesłanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Wykształcenie osób bezdomnych

Największą grupę bezdomnych w Polsce stanowią osoby z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Najmniej liczną osoby, które mają wykształcenie wyższe i niepełne podstawowe.

- Przyjmuje się, że osoby bezdomne stanowią grupę słabo wykształconą. Według badania najczęściej legitymują się wykształceniem zawodowym (47,5%) oraz podstawowym (33,8%). W ostatnich latach zauważalny jest jednak wzrost liczby osób z wykształceniem średnim (wzrost o 0,9 p.p.) oraz wykształceniem wyższym (wzrost o 0,5 p.p.)

- czytamy w dalszej części Informatora.

W województwie kujawsko-pomorskim podział osób bezdomnych (liczba osób badanych 1488) ze względu na wykształcenie rozkłada się podobnie:

  • 47,5 procent - wykształcenie zawodowe,
  • 33,8 procent - wykształcenie podstawowe,
  • 12,1 procent – wykształcenie średnie,
  • 3,4 procent – wykształcenie gimnazjalne,
  • 1,7 procent – wykształcenie niepełne podstawowe,
  • 1,5 procent – wykształcenie wyższe.

Jak długo osoby bezdomne pozostają bez dachu nad głową?

Najwięcej osób w województwie kujawsko-pomorskim bez dachu nad głową pozostaje do 2 lat (28,4 procent z liczby 1515 osób badanych), w bezdomności od 50 do 10 lat pozostaje 26,6 procent; od 2 do 5 lat – 24,2 procent, od 10 do 15 lat – 11,2 procent. Najmniejszą grupę stanowią osoby będące bez dachu nad głową powyżej 20 lat - 4,4 procent i od 15 do 20 lat – 5,2 procent.
Najwięcej osób bezdomnych, jako miejsce przebywania, wskazało schronisko – 52,7 procent (z 1557 badanych. Est to wzrost o 3,1 procent w porównaniu z poprzednim badaniem, przeprowadzonym w 2017 roku. W pustostanach i domach na działkach przebywa 10,7 procent (w porównaniu do 2017 roku zauważalny jest tu spadek o 2,6 procent.

Przyczyny bezdomności w województwie kujawsko-pomorskim

Do najczęściej występujących przyczyn bezdomności należą: eksmisja i wymeldowanie, konflikty w rodzinie i uzależnienia. Więcej informacji na temat przyczyn bezdomności w województwie kujawsko-pomorskim prezentujemy w poniższej galerii:

Schroniska dla bezdomnych we Włocławku

W województwie kujawsko-pomorskim w 2020 roku funkcjonowało 26 placówek udzielających pomocy bezdomnym, które dysponowały miejscami na łącznie ponad 1200 osób, w tym:

  • 18 schronisk, w tym 4 z usługami opiekuńczymi na terenie Włocławka, Grudziądza, Chełmży (powiat toruński) i Koronowa (w powiecie bydgoskim)
  • 4 noclegownie
  • 4 ogrzewalnie.
  • 29 jadłodajni, z których 24 działają w trybie całorocznym, a 5 sezonowo (w okresie jesienno-zimowym).

We Włocławku funkcjonuje ogrzewalnia Caritas, z której korzystać mogą tylko bezdomni mężczyźni (czynna jest od godziny 18, dysponuje 15 miejscami), a także dwa schroniska:

  • Schronisko Caritas dla bezdomnych kobiet i mężczyzn przy ul. Karnkowskiego 7 (120 miejsc, w tym 15 dla kobiet),
  • Schronisko Caritas z usługami opiekuńczymi przy ul. Płockiej (22 miejsca, w tym 3 dla kobiet).
W województwie kujawsko-pomorskim jest nieco ponad 1,5 tysiąca osób bezdomnych

Bezdomni w województwie kujawsko-pomorskim. Ilu ich jest, gd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto