Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niektóre kwitną, a wszystkie są zielone przez cały rok. Sprawdź, jak uprawiać bluszcz pospolity. To pnącze ma wiele zalet!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bluszcz pospolity nie jest trudny w uprawie, a jego zimozielone liście zawsze wyglądają ładnie.
Bluszcz pospolity nie jest trudny w uprawie, a jego zimozielone liście zawsze wyglądają ładnie. Katarzyna Laszczak
Bluszcz jest niezbyt wymagającym pnączem, które jest ładne przez cały rok. Z powodzeniem można go uprawiać w ogrodach. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba zapewnić bluszczom i gdzie sadzić te pnącza, żeby wykorzystać ich walory. Zobacz, kiedy i jak przeprowadzić cięcie bluszczu pospolitego.

Spis treści

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to gatunek, który rośnie dziko w Polsce i na sporym obszarze Europy (a także w części Afryki i Azji). To ładne pnącze o stosunkowo niedużych wymaganiach uprawowych.

Jak wygląda bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity ma ładne, ciemnozielone liście. Kiedy są młode, pokrywa je delikatny meszek, starsze natomiast są gładkie i błyszczące. Na powierzchni blaszki najczęściej występuje jaśniejszy wzór. Co ciekawe, liście bluszczu mają różne kształty. Najczęściej występują na nich wyraźne wcięcia (tworzące 3 lub 5 tzw. klap), ale mogą też być jajowate lub lancetowate. Zależy to od wieku rośliny, warunków, ale też umiejscowienia liścia na bluszczu (inaczej wyglądają np. liście na pędach kwiatowych).

Liście bluszczu są wiecznie zielone, co oznacza, że nie opadają na zimą. Ich faktyczna trwałość to około trzech lat, a roślina wymienia je sukcesywnie. Warto wspomnieć, że wyhodowano też odmiany ozdobne o różnie ubarwionych liściach.

Liście bluszczu nie opadają na zimę, ani nie zmieniają koloru jesienią. Jeśli jesienią widzimy ścianę lub drzewo porośnięte żywo czerwonymi liśćmi, to mamy do czynienia z winobluszczem (pięciolistkowym lub trójklapowym). Te pnącza potocznie nazywa się bluszczami, jednak to zupełnie inne rośliny.

Sprawdź: Jakie pnącza warto sadzić przy ścianach domów

Bluszcz pospolity jest pnączem, ale równie dobrze może się wspinać na podpory, co płożyć po ziemi. „Wspinaczkę” ułatwiają mu korzenie przybyszowe. Wrastają one w nierówności podłoża i solidnie przytwierdzają roślinę do niego.
Młode pędy bluszczu, które najmocniej przyrastają wiosną, są zielone (pokryte włoskami) i elastyczne, starsze z wiekiem częściowo drewnieją.

Warto wiedzieć: bluszcze są długowieczne. Niektóre okazy tych roślin mają po kilkaset lat.

Czytaj także:

Kwiaty i owoce bluszczu

Bluszcz kojarzy się głównie z liśćmi, ale warto wiedzieć, że bluszcze czasem kwitną. Jednak, by tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków. Kwitną tylko starsze okazy (co najmniej 8-10-letnie). Poza tym muszą rosnąć w miejscu jasnym, ale nie bardzo nasłonecznionym. Kwitnieniu bluszczu sprzyja też ciepłe, długie lato i łagodna zima. W praktyce jednak – jeśli mamy bluszcz, który raz zakwitł, najprawdopodobniej będzie to robił co roku.

Kwiaty bluszczu nie wyglądają szczególnie okazale – są drobne, zielonkawe, zebrane w gwiazdkowate kwiatostany. Jednak zawierają mnóstwo nektaru. Czasem kwitnący bluszcz można poznać po brzęczeniu pszczół i innych owadów wokół niego. Kwiaty bluszczu mają słodkawy, lekko mdły zapach, ale jego odbiór jest subiektywny. Bluszcze kwitną we wrześniu-październiku.

Kiedy bluszcz przekwitnie, na jego pędach pojawią się okrągłe owoce. Początkowo są zielone, z czasem czernieją. Bardzo długo utrzymują się na pędach (do wiosny) i są bardzo chętnie jedzone przez ptaki.

UWAGA: owoce bluszczu, podobnie jak inne jego części są trujące dla ludzi (i innych ssaków). Jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, zwróćmy uwagę na ich bezpieczeństwo. Podrażnienia skóry może też wywoływać kontakt z sokami rośliny, więc jeśli np. tniemy bluszcz, róbmy to w rękawiczkach.g
Te bluszcze, które nie kwitną rozmnażają się wegetatywnie – przez ukorzeniające się pędy.

Polecamy:

Uprawa i wymagania bluszczu

Bluszcze mogą rosnąć na różnego rodzaju ziemi. Najlepiej czują się na ziemiach żyznych, próchniczych o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, jednak przystosowują się do różnych stanowisk. Te pnącza powinno się sadzić w cieniu lub półcieniu, najlepiej w miejscach osłoniętych. Na bardzo słonecznych i suchych stanowiskach nie będą dobrze rosły.
Bluszcz można zasilać nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu, bardzo dobrze sprawdza się także kompost.

Cięcie bluszczu

Cięcie bluszczu nie jest konieczne, bo pnącze ładnie wygląda nieformowane. Jednak jeśli chcemy, żeby młody bluszcz rozkrzewił się, jego pędy należy przyciąć wiosną (w marcu-kwietniu). Czasem trzeba też ograniczyć rozmiary bluszczu – w takim przypadku przycina się go również wiosną, a starsze egzemplarze – również w lipcu. Wiosną usuwa się też stare lub uszkodzone pędy.

Gdzie sadzić bluszcz w ogrodzie

Zimozielone pnącze, jakim jest bluszcz, to piękna ozdoba ogrodu. Można go sadzić pod drzewami, po których pniach będzie się piął (bluszcze nie uszkadzają drzew, ani nie pasożytują na nich). Bluszcz może także płożyć się po powierzchni w zacienionych miejscach zastąpić trawnik.

To pnącze można także sadzić przy różnych podporach, jednak powinny być solidne, bo to duże rośliny. Można go także wykorzystać do obsadzenia płotu, na których stworzy szczelny i zielony również zimą parawan.

Bluszcze pięknie też wyglądają, gdy pną się po murach. Jednak tu trzeba zachować pewną ostrożność. Lepiej nie sadzić ich przy ścianach domów pokrytych słabym lub uszkodzonym tynkiem. Korzenie na tyle mocno wczepiają się w jego nierówności, że kiedy będziemy chcieli usunąć bluszcz, możemy zerwać go razem z fragmentami tynku. Uważajmy też, żeby pędy nie zarosły rynien, ani nie dostały się pod podbitkę lub pokrycie dachu.

Polecamy: Pnącza, które ozdobią płot

Lecznicze właściwości bluszczu

Bluszcz, choć zawiera substancje toksyczne, ma także takie, które mają działanie lecznicze. Ma m.in. właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, a także wykrztuśne i przeciwskurczowe. Nie wolno go jednak stosować na własną rękę. Można za to sięgnąć po gotowe preparaty z bluszczu, np. o działaniu przeciwkaszlowym (ich nazwy najczęściej pochodzą od łacińskiej nazwy bluszczu – Hedera helix).

Bluszcz w kosmetyce

Wyciągi z bluszczu są stosowane także w kosmetyce, m.in. w preparatach przeciw cellulitowi. Łagodzą podrażnienia skóry i ułatwiają wnikanie różnych składników w jej głąb. Wywarem z liści można przyciemniać włosy.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niektóre kwitną, a wszystkie są zielone przez cały rok. Sprawdź, jak uprawiać bluszcz pospolity. To pnącze ma wiele zalet! - RegioDom.pl

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto