Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-recepta na kartce lub w smsie. Nowy Szpital w Świeciu wprowadza nowy system

Agata Kozicka
Agata Kozicka
E-recepty mogą wyglądać podobnie jak te dotychczasowe, choć najważniejszy jest w nich kod. Mogą być też samym kodem w smsie
E-recepty mogą wyglądać podobnie jak te dotychczasowe, choć najważniejszy jest w nich kod. Mogą być też samym kodem w smsie Grafika mz.gov.pl
Nowy Szpital w Świeciu wdraża projekt e-recept. Farmaceuta z kodu odczyta przepisane leki. Co więcej, ten kod lekarz może wysłać pacjentowi zarejestrowanemu w IKP smsem.

Pierwsze e-recepty otrzymują już pacjenci nocnej opieki zdrowotnej w Świeciu, poradni lekarza rodzinnego w Pruszczu i Serocku oraz niektórych przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Do końca roku, zgodnie z ustawą, tradycyjne recepty maja już całkowicie zostać zastąpione receptami elektronicznymi.

Kolejną placówką w regionie, która zaczyna przechodzić na e-recepty jest świecki Szpital Nowy. Nie wszyscy jego lekarze zrobią to od razu. - Na razie jest ich kilku. Kolejno się przyłączają następni. Przygotowujemy ich, jak takie recepty wypisywać. Okazuje się, że to nie jest dla lekarza poważna zmiana. Czas sporządzenia takiej recepty jest mniej więcej taki sam, jak recepty dotychczas wydawanej. Tym bardziej, że nasz szpital już od dawna wydaje recepty drukowane, a nie wypisywane ręcznie - zaznacza Przemysław Leśniewski, wiceprezes zarządu Nowego Szpitala w Świeciu.

Nowe e-recepty jednak fizycznie nie różnią się znacząco od tradycyjnych drukowanych. - Nadal widnieje na nich lista zapisanych leków, ale to nie z tej listy farmaceuta wydaje leki, ale z informacji zaszyfrowanej w kodzie na recepcie - wyjaśnia Leśniewski.

- Fizycznie recepta dotychczasowa może różnić się od e-recepty tylko tym, że na elektronicznej nie ma podpisu lekarza. W kodzie zawarty jest automatycznie jakby podpis elektroniczny lekarza - dodaje. - Stare recepty bywają wydrukowane i mają kody kreskowe, ale każda musi być fizycznie podpisana przez lekarza.

System e-recept już teraz pozwala na więcej. - Jeśli pacjent założy sobie Internetowe Konto Pacjenta, a może to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego bądź dowodu elektronicznego na platformie pacjent.gov.pl, to będzie mógł nawet dostawać recepty elektroniczne mailem lub poprzez sms - dowiedzieliśmy się w Nowym Szpitalu. - To może ułatwić życie np. osobom przewlekle chorym, które potrzebują regularnie dostawać recepty. Mogą złożyć na nie zamówienie w przychodni, a potem odbierać telefonicznie, nie wybierając się nawet do lekarza.

Obecnie w szpitalu w Świeciu elektroniczne recepty wydano kilkudziesięciu pacjentom.

- Do naszej apteki bardzo rzadko trafiają e-recepty wydane w Świeciu - przyznała farmaceutka w jednej ze świeckich aptek. Dobrze, że system jest wprowadzany sukcesywnie, że kolejne placówki, kolejni lekarze się przyłączają, bo w ciągu tego roku wszyscy, lekarze farmaceuci i pacjenci przyzwyczają się do nowych zasad - zauważa.

Przyznaje, że nie ma już problemu niewyraźnego pisma na recepcie wypisanej ręcznie, ale zwraca uwagę, że e-recepty wysyłane na telefon, to jednak nie jest rozwiązanie dla osób starszych, które rzadziej sprawnie posługują się nowymi technologiami.

Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: E-recepta na kartce lub w smsie. Nowy Szpital w Świeciu wprowadza nowy system - Gazeta Pomorska

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto