Fabian Barański wioślarz WTW Włocławek złotym medalistą mistrzostw Europy seniorów 2019

WA
Fabian Barański, zawodnik Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego w powodzeniem zadebiutował w mistrzostwach Europy seniorów w wioślarstwie. Impreza odbyła na jeziorze Rotsee w Lucernie, w dniach 31 maja - 2 czerwca.

Start w Szwajcarii był dla Fabiana Barańskiego debiutem w tej jednej z najważniejszych imprez sportowych (poza Igrzyskami Olimpijskimi i mistrzostwami świata), na której reprezentował Polskę w konkurencji dwójek podwójnych wraz z partnerem Mirosławem Ziętarskim z AZS Toruń.

Polska dwójka podwójna w piątkowych eliminacjach (do regat zgłoszono 20 dwójek podwójnych) wygrała przedbieg z czasem 6:22,34 (jak podaje PZTW wyprzedzili Holendrów - 6:22,56 i Litwinów - 6:38.66).

W sobotę nasz dwójka wygrała swój półfinał z jeszcze lepszym czasem - 6:09,48. Wyprzedzili Szwajcarów (6:10,58) i Rumunów (6:11,02).

W niedzielę (g. 11:16) Barański - Ziętarski wystąpili w finale A.
Od początku utrzymywali się w czołówce. Na półmetku, po 1000 metrach, zajmowali pierwszą pozycję.
Lokatę utrzymali do samego końca mimo szaleńczego pościgu Szwajcarów i wywalczyli mistrzostwo Europy.

Polacy uzyskali czas 6:13,51. Wyprzedzili Szwajcarów tylko o 9 setnych sekundy i Rumunów o 0,45 sekundy.
Kolejne miejsca zajęli: Wielka Brytania (1,2), Holandia (4,33) i Francja (12,36).

Fabian Barański podopieczny Krzysztofa Gabryelewicza to zeszłoroczny brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata w tej samej konkurencji. Mirosław Ziętarski, to czwarty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio i wicemistrz świata w dwójce podwójnej z 2017 roku.

Dodajmy, iż to pierwszy seniorski medal WTW Włocławek od 87 lat!
W 1932 roku w dwójce ze sternikiem brązowy "krążek" wywalczyli w Belgradzie Wiktor Szelągowski, Henryk Grabowski i Henryk Kawalec, którzy powtórzyli sukces z 1929 w Bydgoszczy. Wtedy jako sternik płynął Tadeusz Gaworski za Kawalca.

Występ Barańskiego to pierwszy od 8 lat finał mistrzostw Europy seniorów reprezentanta WTW Włocławek
W 2011 roku w Płowdiw (Bułgaria) 6. miejsce w ósemkach ze sterniczką zajęła polska osada w składzie z Kingą Kantorską, Martą Liniewską i Katarzyną Wołną.

Wide. Fabian Barański o przełomowym sezonie 2015.