Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria w Kowalu otwarta na gości

r
Państwo Łukaszewiczowie w Kłóbce
Państwo Łukaszewiczowie w Kłóbce AW
Antoni Benedykt Łukaszewicz to regionalista, kolekcjoner, gawędziarz. Jego żona Halina śpiewa w zespole "Melodia", który obchodzi w tym roku dziesięciolecie działania.

Oboje prowadzą w Kowalu "Galerię Kujawską", znajdującą się w starym młynie przy ul. Kopernika.

Można tu oglądać unikatowe eksponaty, począwszy od sprzętów rolniczych z dawnych lat, poprzez obrazy olejne, ikony i ryciny, meble, naczynia, stare pojazdy, a także pamiątki z PRL-u, między innymi sprzęt rtv i agd oraz cenne obiekty kultu religijnego.

Benedykt Łukaszewicz jest autorem m.in. "Kujawskich legend, gawęd i gadek", książki, która ukazała się w 2012 r. oraz "Słownika gwary Kujaw Wschodnich, wyrazów dawniej używanych, porzekadeł i powiedzonek". Ta książka mogła ukazać się dzięki stypendium marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, ukazał się więc "Słownik gwary Kujaw wschodnich, wyrazów dawniej używanych, porzekadeł i powiedzonek". To pierwsze tego typu wydawnictwo na Kujawach.

Z kolei dzięki stypendium, przyznanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydano książkę pt. "Bo óny korzyniamy w zimi sum głymboko".

Opisane są w niej Kujawy i mieszkańcy nadwiślańskich osad i terenów: Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i Włocławka. Część wiadomości pochodzi z pogranicza kujawskiego, łączącego się z Mazowszem, Wielkopolską i Pomorzem.

Jako gawędziarz pan Benedykt spełnia się także oprowadzając gości - najczęściej młodzież szkolną ale i dorosłych turystów - po galerii. Tworzenie kolekcji zaświadczającej o bogatej historii Kowala i regionu to pasja obojga małżonków.

- Jednak, z racji wieku, coraz trudniej jest nam zajmować się kolekcją - przyznają państwo Łukaszewiczowie. Nie mają następców. Działanie galerii stoi pod znakiem zapytania - ale , jak deklarują, póki sił im starczy, będą ją prowadzić i udostępniać chętnym do poznania historii.

Taka okazja - specjalna - bo związana z obchodzonym 18 bm. Międzynarodowym Dniem Muzeów.

- W niedzielę 21 bm., po święcie muzeów, zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania galerii - mówi Benedykt Łukaszewicz. Zwiedzanie, bez przewodnika, będzie w godzinach 10-18.

Rodzina Łukaszewiczów deklaruje, że chce pokazać kolekcję, którą stara się przekazać lokalnym władzom lub zainteresowanym, a która może służyć wielu pokoleniom jako lekcja historii, tradycji i kultury.

INFO Z POLSKI 11.05.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto