Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grill węglowy do ogrodu – czy warto? Wady i zalety grilla węglowego

Łukasz Grochulski
Poznaj wady i zalety grilla węglowego, najczęściej wybieranego urządzenia do grillowania w ogródku.
Poznaj wady i zalety grilla węglowego, najczęściej wybieranego urządzenia do grillowania w ogródku. GettyImages
Grill węglowy jest zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem sprzętu do grillowania. Oprócz wspaniałego aromatu i zapachu gwarantuje wyjątkową mobilność. Nie jest jednak pozbawiony wad. Podpowiadamy, czy warto zainwestować w grill węglowy do ogrodu.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Grill węglowy — najważniejsze zalety

Grille węglowe są tradycyjnym sprzętem wykorzystywanym do grillowania — nie tylko w ogrodzie, ale również na działce czy plaży (w wyznaczonych do tego miejscach). Jego najważniejszą zaletą jest charakterystyczny drzewny i dymny smak oraz zapach uzyskanych w ten sposób potraw. Wszystko za sprawą cząsteczek zapachowych obecnych w dymie, które przenikają do dań. Dzięki temu np. mięso czy warzywa mają intensywny smak, którego nie da się uzyskać poprzez grillowanie na innych rodzajach grilla. Warto także wspomnieć, że oprócz wykorzystywania węgla drzewnego lub brykietu możemy dorzucić kawałki drewna, np. śliwy lub jabłoni, aby uzyskać dodatkowe walory smakowe.

Przewagą grilla węglowego jest również niski koszt, zarówno jeśli chodzi o zakup sprzętu, jak i jego eksploatację. Oczywiście warto także wspomnieć o jego wyjątkowej mobilności (jeśli korzystamy z urządzeń przenośnych), ponieważ nie zabiera dużo miejsca i jest stosunkowo lekki — dlatego łatwo można go przenieść w dowolną część ogrodu lub zabrać na wakacje, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Grille węglowe charakteryzują się także nieskomplikowaną konstrukcją, więc rzadko się psują i są wyjątkowo wytrzymałe. Jeśli już dojdzie do poważnej awarii, kupno nowego modelu nie będzie dużym wydatkiem.

Grille węglowe w atrakcyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Wady grilla węglowego

Grill węglowy nie jest oczywiście pozbawiony wad. Największą z nich jest długi czas potrzebny do przygotowania potraw, zarówno jeśli chodzi o rozpalenie grilla, jak i samo grillowanie. Z tego względu na takim grillu nie przygotujemy np. szybkiego obiadu po pracy.

Grille węglowe do działania potrzebują paliwa w postaci węgla drzewnego, drewna lub brykietu. Rozpalony grill generuje stosunkowo dużą ilość dymu, a dodatkowo po gotowaniu musimy go przede wszystkim wygasić, a następnie dokładnie wyczyścić z pozostałego popiołu. Dla niektórych jest to po prostu uciążliwe.

Warto także zaznaczyć, że standardowy grill węglowy wymaga nieco wprawy ze względu na ograniczoną możliwość kontroli temperatury grillowania, którą niekiedy ciężko utrzymać na stałym poziomie na skutek m.in. podmuchów wiatru. Dodatkowo takie urządzenia mogą być stosunkowo niebezpieczne, jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności (mowa tu przede wszystkim o bezpośrednim kontakcie z ogniem i ryzyku poparzenia).

.pl;30;Najpopularniejsze modele grilli węglowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla węglowego?

Przed zakupem grilla węglowego powinniśmy dobrać jego rozmiar do naszych potrzeb, zarówno w kontekście dostępnego miejsca, jak i tego, jak często oraz dla ilu osób będziemy przygotowywać posiłki. Do okazjonalnego grillowania w ogrodzie dla kilku przyjaciół lub rodziny w zupełności wystarczy mały, przenośny model. Warto także pamiętać o dopasowaniu kształtu — ogólnie rzecz biorąc, okrągłe grille lepiej sprawdzą się przy grillowaniu metodą pośrednią, a kwadratowe lub prostokątne — bezpośrednią.

Kolejny czynnik to materiał, z którego został wykonany grill. W znakomitej większości do jego budowy wykorzystuje się lakierowaną proszkowo blachę stalową. Można także spotkać się ze stacjonarnymi grillami betonowymi przypominającymi kominek oraz modelami ceramicznymi (potrafią przez bardzo długi czas utrzymywać wysoką temperaturę).

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak np. termometr i możliwość kontrolowania dopływu powietrza, grillowanie pod pokrywą, kółka transportowe, wyjmowana popielnica czy wygodne półki.

Planujesz grilla? To może Ci się przydać!

Materiały promocyjne partnera

Czy warto kupić grill węglowy do ogrodu?

Pomimo tego, że grillowanie na grillu węglowym jest dosyć czasochłonne, jest dobrym wyborem, jeśli planujemy gotować w ogrodzie. Nie wymaga stałego podłączenia do zasilania elektrycznego lub gazu, dlatego świetnie sprawdzi się na naszym podwórku. Jeśli cenimy intensywny smak i aromat grillowanych potraw, to urządzenie na węgiel, brykiet lub drewno staje się w zasadzie jedyną rozsądną opcją.

Łatwo i szybko przygotj szaszłyki na grilla

Materiały promocyjne partnera

Grill węglowy nie wymaga także specjalnej konserwacji — warto jedynie czyścić ruszt i obudowę po każdym użyciu. Co więcej, mnogość dostępnych modeli oraz funkcje, jakie one oferują, pozwalają na wybranie urządzenia, które będzie dobrze dopasowane do naszych potrzeb — w dodatku za stosunkowo niewielką kwotę, w porównaniu z grillami elektrycznymi czy gazowymi.

Szczotki do czyszczenia rusztów z grilla

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grill węglowy do ogrodu – czy warto? Wady i zalety grilla węglowego - Strona Kuchni

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto