Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia rodziny Bohma we Włocławku. Jak powstała pierwsza we Włocławku fabryka cykorii ?

Jolanta Młodecka
RYS. Jolanta Młodecka
We Włocławku wszyscy wiedzieli: kto u Bohma robi, temu bieda nic nie zrobi

O tym, że nie sztuka jest coś wyprodukować, tylko to sprzedać,wiadomo od wieków Jednym z efektów rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w XVIII wieku była rosnąca konkurencja na rynku.

Producenci i handlowcy zastanawiali się, jak dotrzeć do klienta i przekonać go do zakupu tego, a nie innego produktu. I wymyślili... reklamę. Z pomocą przyszedł im jedyny wówczas środek masowego przekazu, czyli prasa. Reklamowa moda szybko dotarła nad Wisłę, a łamy polskich gazet zapełniły się ogłoszeniami.

Świat włocławskiej reklamy, oprócz ciekawych opisów i form graficznych, które nawiązywały do trendów ówcześnie panujących, pokazuje nam mapę zakładów, firm i sklepów Włocławka świadczących o jego dawnej prężności na polu handlu i przemysł u. Jednym z wiodących w XIX i XX wieku był zakład Bohma.

Włocławska historia Bohmów zaczęła się tuż pod katedralnymi wieżami w 1816 r.

Korzystne warunki, różne przywileje skłoniły braci Bogumiła Ferdynanda i Ludwika Wilhelma Bohmów do założenia na przedmieściach Włocławka manufaktury przerabiającej cykorię na surogat kawy. Przedmieście to, znane jako Zazamcze, to była po prostu podmiejska wioska, licząca 557 mieszkańców.

Pierwsze partie cykorii sprowadzono do Włocławka z Prus rzecznymi barkami. Rozładunek miał miejsce prawdopodobnie w okolicach dzisiejszej ulicy Matebudy. Wkrótce cykoria pojawiła się na kujawskich polach, ale dopiero od lat 80. XIX w. rozwinęła się na pełną skalę.

Prawdopodobnie w końcu lat 30. XIX w. wzniesiono w pobliżu ujścia Zgłowiączki do Wisły budynki fabryczne. W 1838 r. zmarł Ludwik Wilhelm, w 1847 - Bogumił Ferdynand. Jedyną właścicielką firmy została jego żona, Augusta. Zajęta wychowywanie pięciorga dzieci, prowadzenie firmy powierzyła pełnomocnikom.

Pomysł przetwarzania cykorii na kawę znalazł naśladowców i firma Bohma musiała się liczyć z ostrą konkurencja. Nie zawsze była ona uczciwa, o czym świadczy skarga złożona w 1875 r. przez Augustę Bohm do magistratu miasta Włocławka na fabryki Kuczyńskiego, Lipszyca i Lewnesztejna, które opatrywały swoje produkty etykietami imitującymi wyroby Bohma.

W 1850 r. w fabryce Bohma zainstalowano pierwszą we Włocławku maszynę parową. W 1860 r. zatrudnionych tu było 40 pracowników, wytwarzających 245 700 kg wyrobów cykoriowych wartości 42 tys. rubli w srebrze.
W połowie XIX wieku Włocławek rozwijał się gospodarczo, powstawała nowa infrastruktura. W latach 40. rozpoczęto budowę bulwarów, w 1862 r. powstał dworzec kolejowy, łączący Warszawę z Bydgoszczą.

U Bohma często pracowały całe rodziny, wtedy też powstało powiedzenie: Kto u Bohma robi, temu bieda nic nie zrobi. Na przełomie XIX i XX w. fabryka zapewniała pracownikom opiekę medyczną, działała kasa zapomogowa, zaś w 1908 r. powstało Stowarzyszenie Spożywcze Robotników Fabryki Ferdynanda Bohma.

Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 22.03.2018

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto