Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pracował zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2021 roku? Komentuje radny KO Stanisław Pawlak

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Radny wojewódzki Stanisław Pawlak (KO) jest m. in. przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
Radny wojewódzki Stanisław Pawlak (KO) jest m. in. przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Wojciech Alabrudziński
W piątek 27 maja 2022 roku radni sejmiku wojewódzkiego spotkają się na sesji absolutoryjnej. Najistotniejszym punktem obrad będzie głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. O sprawę głosowania nad absolutorium zapytaliśmy radnego Stanisława Pawlaka (KO).

Czy w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium poprze pan zarząd województwa?

Będę głosował za udzieleniem absolutorium. Przemawia za tym dobre wykonanie budżetu województwa za ubiegły rok, ponieważ przy planowanym niedoborze finansowym na koniec 2021, wypracowaliśmy ponad 100-milionową nadwyżkę budżetową. Rozdysponowaliśmy te środki na zadania w 2022 roku. Drugie „za”, dlatego że zarząd województwa wykonał większość zadań, które zlecił mu sejmik, którego jestem członkiem.

Jakie były największe sukcesy zarządu województwa w 2021 roku?

Oprócz dobrego wykonania budżetu i większości zadań, mogę dodać np. przebudowę Pałacu w Wieńcu i plan budowy - co popieram - Filharmonii Włocławskiej. Z pozytywnych działań można dodać też bieżące funkcjonowanie województwa - proszę spojrzeć np. na Kłóbkę, jak w ostatnim czasie się rozwija. Za dwa tygodnie będzie odbiór przebudowanego spichrza i magazynu w Kłóbce.

Co zalicza Pan do porażek zarządu województwa w 2021 roku?

Opóźnienia w realizacji przebudowy dróg wojewódzkich. Przykładem jest droga nr 265 Brześć Kujawski- Kruszyn- Kowal, która miała być zrealizowana w ciągu roku od podpisania umowy (czerwiec 2017). Odbiór planowany jest na czerwiec 2022, więc została wykonana w 5 lat. Inne drogi też nie są realizowane na czas. Marszałek się broni, że to jest sprawa wykonawców, wzrostu cen itd. Gdyby drogi były budowane w odpowiednich terminach, to byłoby taniej. Gdyby droga 265 została wykonana w rok, to nie musielibyśmy dołożyć do niej 20 proc. środków.

Bardzo negatywnie oceniam też przebudowę Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Inwestycja za ponad 165 mln zł, rozpoczęła się w sierpniu 2021 i miała być zakończona w czerwcu 2023. Słyszę jednak, że będzie opóźniona i to znacznie z uwagi na źle wykonaną dokumentację - nie zgadzały się podziemne urządzenia techniczne i wentylacyjne, które trzeba było przeprojektować i dlatego powstało opóźnienie o około pół roku. Ze szpitalem wiążą się także moje negatywne uwagi odnośnie jego funkcjonowania, a precyzując zarzut - co do sposobu kierowania nim przez obecną panią dyrektor.

Będę głosował przeciw udzieleniu absolutorium, ponieważ Zarząd Województwa m.in. słabo zrealizował program inwestycyjny, co wynika ze sprawozdania budżetowego za rok ubiegły - mówi Wojciech Jaranowski, radny wojewódzki PiS.

Rozmowa z nim w poniższym materiale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto