Juniorzy TKM Włocławek w finale mistrzostw Polski 2016

Grzegorz Oleradzki
Półfinał rozgrywany w weekend w Hali Mistrzów we Włocławku nie był jednak dla gospodarzy łatwym spacerkiem.

W inauguracyjnym pojedynku z zespołem warszawski nic początkowo nie zapowiadało nerwowej końcówki.
Włocławianie w pierwszej połowie pojedynku wywalczyli sporą przewagę, którą jednak roztrwonili w trzeciej kwarcie. Przyczyną była spora ilość strat oraz przestrzelone wolne (w całym meczu 13 niecelnych).

W ostatniej odsłonie podopieczni trenera Grzegorza Kożana potrafili się jednak zmobilizować, szybko odrobili niewielką stratę, wyszli na prowadzenie które w końcówce pojedynku potrafili powiększyć. Szalenie wyrównany był pojedynek z zespołem poznański.

Od początku trwała w nim walka kosz za kosz, a żadnej z ekip nie udało się się zbudować większej przewagi. Wynik często się zmieniał, jednak gospodarze w decydujących momentach byli skuteczniejsi, a w pierwszoplanowych rolach wystąpili Rafał Komenda i Adrian Bogucki (po 21. pkt).

Ta wygrana sprawiła, że już po dwóch spotkaniach TKM pewien był awansu (z pierwszego miejsca) do finału mistrzostw kraju. Miało to istotne znacznie bowiem decydowało o rozstawieniu w zbliżającym się wrocławskim finale. W ostatnim pojedynku z zespołem gdańskim, który wyraźnie odstawał od stawki, włocławianie już w pierwszej kwarcie zapewnili sobie wysokie prowadzenie. Później gra się wyrównała głównie dzięki temu, że w zespole gospodarzy na parkiecie przebywali głównie zmiennicy.

Sukces włocławian to w dużej mierze zasługa pary Komenda - Bogucki. Zdobyli razem sto punktów, a ten drugi zdominował walkę pod tablicami (średnio 14 zbiórek w meczu).

W finale mistrzostwa kraju, który w dniach 18-22 maja rozegrany będzie we Wrocławiu w fazie grupowej TKM zagra z WKK Wrocław, MKS Dąbrowa Górnicza i Siarką Tarnobrzeg (w drugiej wystąpią Śląsk Wrocław, Trefl Sopot, Rosa Radom i Biofarm Poznań)