Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny rajd rowerowy po ziemi radziejowskiej

Redakcja
Rajd rowerowy
Rajd rowerowy Karol Szmagalski
13 czerwca 2012 roku grupa rowerzystów z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kujaw oraz Radziejowskiego Domu Kultury odbyła rajd rowerowy po ziemi radziejowskiej – „Szlakiem dawnych siedzib ziemiańskich” Sygnalizowałem o kolejnym rajdzie rowerowym. .

Będzie to organizowany przez Lokalna Grupę Działania "Razem dla powiatu radziejowskiego" wspieraną przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Kujawskim, który w dniu 7 lipca (sobota) 2012 roku rozpocznie się w Świeszu o godz.9,oo. Będzie to impreza o charakterze masowym a grupę docelową stanowić będą pełnoletni mieszkańcy gmin Radziejów, Osięciny, Topólka, Bytoń, Dobre oraz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski. Każdy z uczestników ( przewiduje się 50 ), otrzyma ulotkę przedstawiającą trasę rajdu. Organizatorzy przewidzieli postój : Dworek Świesz - Góra Jażwica –Gradowo –Wójcin –Szewce-Dębołęka-Połajewo z zakończeniem trasy w Piotrkowie Kujawskim. Na jednym z tych przystanków uczestnicy będą mieli zapewniony poczęstunek ( drożdżówka, batony, woda - Dębołęka). 
A oto szczegółowy harmonogram tego rajdu.
Termin rajdu : 7 lipca 2012 rok (sobota)Długość trasy : 37-42 kmTrasa rajdu : Świesz -Góra Jażwica-Kozy-Lubsin-Gradowo-Wójcin-Szewce-Połajewo-Piotrków Kujawski.
9,ooZbiórka uczestników przed Dworkiem w Świeszu, tu nastąpi sprawdzenie listy zgłoszeń, rozdanie ulotek z mapą jazdy oraz tzw. Zestawu bezpieczeństwa rowerzysty (brelok pulsacyjny, zawieszka odblaskowa, opaska identyfikacyjna) 9,3oZwiedzanie wnętrza Dworku Neoklasycystycznego z II poł. XIX w. W dworze prof. Janusza Migdalskiego mieści się prywatne muzeum, w którym można zobaczyć galerię obrazów, dawnych sprzętów. Miejsce mają również wystawy czasowe, takie jak „Żniwa na Kujawach", na których zgromadzono dzieła malarzy polskich i niemieckich. W muzealnych zbiorach znajdują się eksponaty związane z epoką napoleońską i Księstwem Warszawskim oraz polskie ziemiaństwem. W księgozbiorze znajduje się pierwszy przekład „Iliady" Homera. Wokół dworu rosną szpalery dorodnych lip. Jest ich tam około 50. Są to jedne z najstarszych okazów lip w Polsce. Już w 1805 roku ówczesny właściciel dworku w Świeszu Franciszek Ksawery Dmochowski w swoich pamiętnikach porównywał je do lip w ogrodzie Saskim w Warszawie. 10,3oStart rajdu obok dworku w Świeszu. Przejazd poprzez Lubsin do Kóz z postojem Góra Jaźwicka na zwiedzanie poniemieckich bunkrów. ( czas postoju 11,3o-12,3o), Na górze Jaźwica znajdował się umocniony punkt oporu niemieckich żołnierzy. Z tego powodu możemy tam znaleźć wiele bunkrów typ Ringstad 58c czyli "tobruk". Organizatorzy zapewnia informacje o tym miejscu.  12,3oWyjazd z Góry Jaźwica poprzez Kozy- Gradowo-Wójcin-Szewce-Dębołękę do Połajewa 13,3oPrzyjazd do Gradowa – tu uczestnicy zjedzą obiad. . 15,ooWyjazd z Gradowa poprzez Wójcin – Szewce- Dębołękę nad jezioro Gopło do Połajewa.  16,3oPrzyjazd do Połajewa. W Połajewie przewidziano szereg atrakcji. Spacer wzdłuż Ośrodka, pobyt na pomoście, przejażdżki motorówką (ok 18,oo), ognisko nad jeziorem(18,3o). Ponadto: przeprowadzenie loterii fantowej wśród uczestników rajdu ( 17,15), uhonorowanie najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu(17,3o). Będzie również możliwość odświeżenia się pod prysznicem. 19,ooPrzejazd z Połajewa i do Piotrkowa Kujawskiego ( 19,3o) . Tu zakończenie rajdu.
Sprawy organizacyjne:
Uczestnicy jadą swoimi rowerami.Warto zabrać lornetkę i aparat fotograficzny.Organizator zapewnia ubezpieczenie uczestników rajdu.Karta zgłoszenia oraz regulamin rajdu dostępne są w biurze LGD oraz na stronie internetowej www.lgd.com.plZgłoszenia do rajdu do dnia 30 czerwca 2012 roku
Adres/Telefon :Lokalna Grupa Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego"ul. Kościuszki 58, Radziejów530 900 618
UWAGA!
Ponieważ obszar działania Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego" obejmuje gminy wiejskie oraz miejsko – wiejskie w rajdzie mogą brać udział jednie mieszkańcy gmin: Radziejów, Osięciny, Dobre, Topólka, Bytoń oraz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski.MGOKSiR Piotrków Kujawski

54( 261 41 27) 
W dniu 15 czerwca 2012 roku objechałem rowerem wspomniana trasę. W sumie jest to droga asfaltowa z niewielkimi odcinkami drogi wiejskiej ( kamień wapienny oraz polnej - w sumie ok 6 km). Łączna trasa wg licznika roweru wyniosła ok 37 km. Trasa długości ok.37 kilometrów pokonywać można w tempie rekreacyjnym, więc w rajdzie każdy będzie mógł wziąć udział. Na trasie nie występuje nasilenie ruchu drogowego. Dla rowerzystów startujących z Radziejowa ok 55 km. 
O organizatorach.
Gminy powiatu radziejowskiego zawarły już wstępne porozumienie w lutym 2007 roku, oraz przeprowadziły kampanię szkoleniową promującą podejście Leader jako skuteczną metodę rozwoju wsi.
Ponadto złożyły „Deklarację o przystąpieniu do realizacji projektu w ramach podejścia Leader". Głównym celem zadania jest wzmacnianie i rozwijanie porozumienia na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru gmin: Bytoń, Dobre, Osięciny, Piotrków Kujawski, Radziejów i Topólka. Porozumienie ma w efekcie doprowadzić do powstania partnerstwa trójsektorowego, tj. przedstawicieli organizacji społecznych, podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych i samorządu lokalnego. Połączenie sił organizacji pozarządowych, sektora prywatnego, publicznego i społecznego ma na celu zintegrowanie działań na rzecz rozwoju wszystkich gmin powiatu radziejowskiego. Rozwój ma przyczynić się do podniesienia jakości życia mieszkańców, lepszego wykorzystania lokalnych zasobów, wzmocnienia spójności podejmowanych lokalnie decyzji, wzmocnienia kapitału społecznego w społecznościach wiejskich, a także do stosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozwoju danego obszaru. Podejmowanie wspólnych działań ma na celu osiągnięcie efektu synergii, wypracowanie wspólnego poczucia odpowiedzialności oraz masy krytycznej potrzebnej dla podniesienia konkurencyjności gospodarczej regionu powiatu radziejowskiego. Celami szczegółowymi zadania są:
1. mobilizacja mieszkańców i partnerów wszystkich sektorów do aktywnego udziału w procesie tworzenia i realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju opartej na promocji partnerskiego współdziałania i współodpowiedzialności za aktywizację lokalnej społeczności obszarów wiejskich,
2. powołanie partnerskiej, skutecznej i dobrze zorganizowanej Lokalnej Grupy Działania, łączącej sektor publiczny, prywatny i społeczny, celem budowania spójności obszaru,
3. opracowanie i przyjęcie spójnej i kompleksowej Lokalnej Strategii Rozwoju, zgodnej z lokalnymi strategiami rozwoju, celem realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów łączących zasoby ludzkie, naturalne, kulturowe, historyczne.
Zarząd Stowarzyszenia LGD „Razem dla Powiatu Radziejowskiego" wybrany na posiedzeniu Walnego Zebrania Członków w dniu 21 września 2011 roku (uchwała nr 14/2011):
1. Marek Szuszman – prezes2. Wojciech Kotarski – wiceprezes3. Wanda Wiatrowska – sekretarz4. Roman Szczerbiak – skarbnik5. Marcin Korzeniewski – członek Zarządu6. Krzysztof Staszak - członek Zarządu7. Kazimierz Świątczak - członek Zarządu
KS. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejny rajd rowerowy po ziemi radziejowskiej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto