Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne „Stop Powodzi” we Włocławku

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Tak wyglądała sytuacja na tamie we Włocławku w lutym 2021 roku
Tak wyglądała sytuacja na tamie we Włocławku w lutym 2021 roku PC
Do 22 czerwca trwać będą ogólnopolskie konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. We wtorek 13 kwietnia zdalne spotkania konsultacyjne zorganizowano we Włocławku. Pisemne uwagi i wnioski dotyczące planów przeciwdziałania powodziom wciąż można składać. Jak to zrobić?

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Konsultacje w sprawie aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym

Konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym rozpoczęły się 22 grudnia ubiegłego roku i trwać będą do 22 czerwca 2021 roku. Spotkania konsultacyjne zaplanowano w 28 miastach w całym kraju. Obecnie, ze względu na epidemię koronawirusa, organizowane są online. W województwie kujawsko-pomorskim spotkania konsultacyjne zorganizowano w dwóch miastach: Bydgoszczy (16 marca) i Włocławku (13 kwietnia).

– Konsultacje społeczne to najlepszy sposób na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących ochrony przeciwpowodziowej w danym regionie. Nikt nie potrafi lepiej zdefiniować lokalnych problemów i wyartykułować obaw, niż mieszkańcy zagrożonych żywiołem terenów

– mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za sprawy związane z gospodarką wodną oraz realizację inwestycji w sektorze gospodarki morskiej i wodnej.

Jakie działania przeciwpowodziowe planowane są we Włocławku?

Podczas konsultacji we Włocławku zaprezentowany zostanie katalog 23 działań technicznych i nietechnicznych, planowanych w tamtejszych obszarach problemowych zlewni: Wisły Mazowieckiej, Wkry-Nowego Dworu Mazowieckiego i zlewni Bzury. Jak informują organizatorzy spotkania, jedno z największych zadań planowanych w całym regionie, to makroniwelacja w czaszy Zbiornika Włocławskiego. Chodzi o pogłębienie obiektu, który ma już 50 lat i przez ten czas nagromadził się w nim różnorodny materiał organiczny i zanieczyszczenia niesione przez Wisłę. Prowadzi to do zmniejszania się głębokości zbiornika, co staje się źródłem coraz większych problemów. Ostatnio pojawiły się one w lutym tego roku.

– Dzięki sprawnej, lecz niełatwej akcji lodołamania udało się zlikwidować zator i zapobiec zalaniu wielu domostw m.in. na obszarze Płocka, jednak problem wciąż istnieje i wymaga pilnego rozwiązania. Konieczne działania związane ze zbiornikiem Włocławek pochłoną ok. 210 mln zł. Do tego trzeba dodać kolejne 31 mln na akcje lodołamania, zaplanowane na terenie zlewni planistycznej Wisły Mazowieckiej, jednak na pewno będą to dobrze wydane pieniądze

– zaznacza Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Jak zgłosić uwagi do planów zarządzania ryzykiem powodziowym?

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) są opracowywane na sześć lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane. Znalazły się w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców terenów zagrożonych powodzią. Lista zawiera ponad 1100 pozycji działań zaplanowanych dla całego kraju na lata 2022-2027 (plany projektów i mapa działań dla poszczególnych obszarów, dostępne są tutaj). Zaktualizowane projekty, uzupełnione o wnioski i uwagi zgłaszanie w czasie konsultacji, powinny zostać przyjęte w grudniu 2021 roku w drodze rozporządzeń ministra właściwego ds. gospodarki wodnej.

Wnioski i uwagi można zgłaszać nie tylko podczas spotkań online. Każdy zainteresowany może zrobić to na kilka sposobów, między innymi poprzez:

Tak wyglądała sytuacja na tamie we Włocławku w lutym 2021 roku

Konsultacje społeczne „Stop Powodzi” we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto