Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konwencja Lewicy we Włocławku. Przedstawili program dotyczący mieszkalnictwa [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Przy ul. Celulozowej we Włocławku trwa budowa czterech bloków z mieszkaniami na wynajem. W sobotę 28 maja 2022 roku, Lewica zorganizowała tam konwencję programową "Mieszkanie prawem, nie towarem".
Przy ul. Celulozowej we Włocławku trwa budowa czterech bloków z mieszkaniami na wynajem. W sobotę 28 maja 2022 roku, Lewica zorganizowała tam konwencję programową "Mieszkanie prawem, nie towarem". Paweł Czarniak
W sobotę 28 maja 2022 roku politycy Lewicy zorganizowali we Włocławku – na placu budowy mieszkań na wynajem przy ul. Celulozowej, konwencję pn. „Mieszkanie prawem, nie towarem”, dotyczącą mieszkalnictwa w Polsce. Przedstawili na niej propozycje na realizację art. 75 Konstytucji RP w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Konwencja Lewicy we Włocławku

W sobotę 28 maja 2022 roku politycy Lewicy zainaugurowali we Włocławku cykl konwencji programowych dotyczących mieszkalnictwa. Zaprezentowali na niej propozycje na realizację art. 75. Konstytucji RP w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, który zakłada, że „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania”.

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy zaznaczył, że obecnie brakuje w Polsce 1 miliona mieszkań na rynku pierwotnym i tyle samo na rynku wtórnym. Dodał, że 60 procent Polaków w wieku między 25-29. rokiem życia mieszka z rodzicami. Porównał to z innymi krajami: np. w Dani 4 procent, Szwecji 9 procent, w Niemczech 18 procent.

- Brak tanich mieszkań to jeden z największych problemów społecznych w Polsce. To nie jest zagadnienie, z którym mierzą się tylko duże miasta, ale ten problem dotyczy także mniejszych miejscowości. Rząd deklarował, że do końca 2019 roku powstanie 100 tysięcy mieszkań. Potem ta lokomotywa miała tylko przyspieszać. Tymczasem dwa lata po terminie mieszkań było ledwie 15 tysięcy – informuje Lewica.

„Mieszkanie prawem, nie towarem” – program Lewicy dotyczący mieszkalnictwa w Polsce

Lewica przygotowała narodowy program mieszkaniowy pn. „Mieszkanie prawem, nie towarem”, który zakłada budowę – w latach 2025-2029 - 300 tysięcy tanich mieszkań komunalnych na wynajem (z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i prefabrykatów), których właścicielami mają być samorządy. Program ma kosztować około stu miliardów złotych.

- Chcemy, aby BGK wyemitowało obligacje mieszkaniowe. Chcemy, żeby te obligacje i pieniądze z nich zasiliły samorządy. Chcemy, żeby samorządy budowały mieszkania – mówił Włodzimierz Czarzasty dodając, że do 2023 roku przygotują pakiet ustaw, który to unormuje.

W konwencji uczestniczyła też posłanka partii Razem z Krakowa Daria Gosek-Popiołek i warszawski poseł Razem Adrian Zandberg. Zwrócili m. in. uwagę na wysokie ceny najmu mieszkań i brak zdolności kredytowej wielu młodych ludzi, dlatego planują m. in. wprowadzenie kredytów z niską i stałą stopą oprocentowania, zamrożenie raty kredytów hipotecznych na poziomie z grudnia 2019 roku. A także przekazanie na budowę mieszkań komunalnych określonej kwoty z budżetu państwa.

- Każdego roku z budżetu na publiczne budownictwo mieszkaniowe przekazywanych będzie 20 miliardów złotych. W skali budżetu to jest ułamek, to kwota która nie przekracza 1 procenta PKB, ale dla naszego społeczeństwa to będzie pozytywna rewolucja, bo w końcu samorządy dostaną wystarczająco dużo pieniędzy, żeby budować na dużą skalę mieszkania czynszowe na wynajem. Wprowadzimy zasadę, że mieszkania budowane z naszych wspólnych pieniędzy z budżetu, nie podlegają prywatyzacji. To jest uczciwa zasada – mówił Zandberg, dodając że czynsze w tych mieszkaniach będą stabilne i regulowane.

Państwo ma pomóc samorządom w budowie tanich mieszkań na wynajem

Program „Mieszkanie prawem, nie towarem” zakłada też pomoc samorządom ze strony państwa w budowie tanich mieszkań na wynajem. W tym celu planują powołanie jednej państwowej agencji mieszkaniowej, która będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za sytuację na rynku mieszkań i pomoc dla gmin. Ma być odpowiedzialna przed parlamentem. Do Agencji chcą przenieść też publiczny Bank Ziemi. Na poziomie województw planują powołać wojewódzkie spółki mieszkaniowe, żeby gminy miały wybór, czy budować mieszkania samodzielnie czy przekazać odpowiedzialność publicznemu deweloperowi.

W programie znalazły się także inne postulaty:

  • stworzenie możliwości powołania przez rady gminy rzecznika praw lokatorów i spółdzielców. Do jego zadań należeć ma m. in. monitorowanie przestrzegania praw lokatorów i spółdzielców na terenie gminy oraz podejmowanie interwencji w przypadku podejrzenia ich naruszania;
  • wprowadzenie ustawowych granic dopuszczalnych czynszów, by chronić lokatorów;
  • przywrócenie ulgi remontowej dla właścicieli mieszkań;
  • walka z tzw. patodeweloperką poprzez uniemożliwienie budowy mieszkań o powierzchni poniżej 25 metrów kwadratowych.

We Włocławku powstają mieszkania na wynajem. Tyle będzie wynosił czynsz

Konwencję zorganizowano we Włocławku przy ul. Celulozowej, gdzie powstaje osiedle z 288 mieszkaniami na wynajem, które jeszcze w 2022 roku zostaną oddane do użytku. Wybrali to miejsce, ponieważ uważają że jest przykładem tego, jak powinna wyglądać polityka mieszkaniowa w naszym kraju.

- Te mieszkania będą wykończone pod klucz. Mają od 27 do 74 m kw. Dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z chwilą przekazania będą gotowe do zamieszkania. Każde z nich będzie miało przypisaną komórkę lokatorską i miejsce postojowe. Na osiedlu znajduje się m. in. plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Zakładamy, że miesięczny czynsz za metr kwadratowy będzie wynosił 15 złotych, w tym przewidziana jest zaliczka na ogrzewanie – mówił Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Przypomniał też, że równolegle z budową bloków, trwają także prace związane z zagospodarowaniem terenów przyległych: układu komunikacyjnego, nowych chodników, dróg rowerowych i miejsc postojowych. Dodał też, że w pobliżu powstać mają dwa kolejne bloki ze 144. mieszkaniami. Miasto ma już pozwolenie na budowę.

- To osiedle jest przykładem, że można politykę mieszkaniowa prowadzić inaczej. We Włocławku udowodniliśmy, że jest to możliwe. Czas najwyższy, żeby z naszych doświadczeń skorzystali wszyscy Polacy – mówił Krzysztof Kukucki.

W konwencji Lewicy we Włocławku uczestniczyli również: posłanka i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Anna Maria Żukowska - przewodnicząca warszawskich struktur Nowej Lewicy oraz poseł i przewodniczący klubu parlamentarnego Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Przy ul. Celulozowej we Włocławku trwa budowa czterech bloków z mieszkaniami na wynajem. W sobotę 28 maja 2022 roku, Lewica zorganizowała tam konwencję programową "Mieszkanie prawem, nie towarem".

Konwencja Lewicy we Włocławku. Przedstawili program dotycząc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto