Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania osocza [lista miast w Kujawsko-Pomorskiem, telefony]

Online
arch.
W obliczu epidemii Covid-19 wzrasta zapotrzebowanie na krew niezbędną do ratowania ludzkiego życia. Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddawać ten drogocenny lek, czekać będzie w czwartek (12 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Osoby, które przechorowały Covid-19, z w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i Włocławku.

- Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji. Jednocześnie przyłączam się do apelu medyków kierowanego do osób, które przechorowały Covid-19. Ich osocze jest dziś na wagę złota, bo może uratować życie osobom zakażonym. W naszym województwie można je oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i pięciu stacjonarnych oddziałach terenowych - mówi marszałek Piotr Całbecki.

W związku z epidemią Covid-19, podczas czwartkowej zbiórki krwi przed Urzędem Marszałkowskim zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa parkuje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca. Obsługa czeka zawsze w godzinach 13-17.

W 2020 roku pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się jeszcze 17 grudnia.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. Tylko w tym roku udało się zebrać blisko 100 litrów krwi. Wszystkim dawcom dziękujemy za pomoc.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 236 dawców, zebrano ponad 100 litrów krwi,
  • od początku 2020 roku do udziału zgłosiło się ponad 200 osób, zebrano blisko 100 litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut(pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

Koronawirus. Twoje osocze to bezcenny lek

Dodajmy, iż Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).

10 stycznia 2021 - Koronawirus w Kujawsko Pomorskiem i w Polsce

Kujawsko Pomorskie koronawirus - 923 nowe przypadki. W Polsc...



Koronawirus. Kim jest ozdrowieniec ?

  • Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).
  • Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Koronawirus. Kto może być dawcą osocza ?

  • Wszystkie osoby, które: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami) są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów, u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
  • Ponadto spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale "Kto nie może oddać krwi"
  • Są w wieku 18-65 lat, Ważą min. 50 kg
  • W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Koronawirus. Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. Jest to metoda powszechnie stosowana, którą na co dzień pobierane jest osocze od Dawców. Jest to proces całkowicie bezpieczny, trwający ok 30-40 min., do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

W punktach poboru krwi obowiązują szczególne środki ostrożności, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Dawcom.

Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcą podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem.

Wszystkich chętnych proszeni są o kontakt:

Tel.: (52) 322 18 73, 604 - 972 - 100
e-mail: [email protected]
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)

Koronawirus Kujawsko-Pomorskie. Placówki pobierające osocze

  • Bydgoszcz:
    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Markwarta 8
    Tel: (52) 322 18 71
  • Brodnica:
    Terenowy Oddział Brodnica, ul. 18 Stycznia 36a
    tel:  (056) 493-19-83
  • Grudziądz:
    Terenowy Oddział Grudziądz, ul. Włodka 16-18 I piętro
    tel:  (056) 642-34-46
  • Inowrocław:
    Terenowy Oddział Inowrocław, Szpital Powiatowy w Inowrocławiu, ul. Poznańska 97
    tel:  (052) 354-53-28
  • Toruń:
    Terenowy Oddział Toruń, ul. Gagarina 212-216
    tel:  570 587 214 
  • Włocławek:
    Terenowy Oddział Włocławek, budynek Pogotowia Ratunkowego, ul. Lunewil 15
    tel.: (054) 234-69-59

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto