Kujawiak Lumac Kowal - Łokietek Brześć Kujawski 1:3 w 15. kolejce 5 ligi kujawsko-pomorskiej [relacja, zdjęcia]

Wzielonym stroju o piłkę walczy kpt. Kujawiaka Alan Czerwiński z kpt. Łokietka Marcinem Pałczyńskim
W niedzielę 14 listopada 2021 roku o godz. 11:00 na stadionie miejskim im. Kazimierza Górskiego w Kowalu MGKS Kujawiak Lumac w ostatniej 15. kolejce rundy jesiennej 5. ligi kujawsko-pomorskiej – grupa 2 podejmował wicelidera Łokietka Brześć Kujawski, któremu uległ 1:3. Fotorelacja

Pojedynek derbowy wicelidera z trzecią drużyną był hitem ostatniej kolejki rundy jesiennej. Mimo zimnej aury, na trybunach kowalskiego stadionu zasiadły liczne grupy kibiców dwóch królewskich miast, Brześcia Kujawskiego oraz Kowala. Na murawie rywalizowali piłkarze, a na trybunach kibice, zagrzewając głośnym dopingiem swoich piłkarzy do walki. W przedmeczowych rozważaniach trudno było jednogłośnie wskazać faworyta derbowego spotkania. Obie drużyny dzieliło tylko 5 punktów oraz zbliżony bilans bramkowy. Gospodarze podbudowani dwoma imponującymi zwycięstwami z bilansem bramkowym 14:0, z najskuteczniejszym napastnikiem Bartoszem Śmiglem, który dwukrotnie zaaplikował rywalom po 4 gole, chcieli się pożegnać z kibicami kolejnym zwycięstwem. Ale pojedynki derbowe lubią się rządzić swoimi prawami, nie inaczej było w Kowalu.

Mecz poprowadziła trójka sędziów z Kolegium Sędziowskiego w Toruniu, jako główny Marcin Drogowski, a na liniach asystowali: Maciej Lanckowski i Jarosław Gryckiewicz.

Od pierwszych minut goście narzucili swój styl gry, częściej byli w posiadaniu piłki, raz za razem wyprowadzając groźne kontry na bramkę Jakuba Stawickiego, notabene byłego wychowanka i piłkarza Łokietka, który już w 9 minucie musiał wyciągać piłkę z siatki po samobójczym golu Dawida Kwiatkowskiego. Szybko stracona bramka podcięła skrzydła podopiecznym Łukasza Ramzy, a dodała wiatru w żagle podopiecznym Billego Abbotta. Mimo niekorzystnego wyniku, piłkarze Kujawiaka od czasu do czas starali się przedostać pod bramkę Tomasza Zielińskiego. W 29 minucie Mieszkalski sprawdził czujność brzeskiego golkipera, który popisał się przednią paradą, piąstkując piłkę po uderzeniu Adriana z prawego narożnika pola karnego.

Kolejną okazję do wyrównania miał w 32 minucie Bartosz Śmigiel, ale piłka uderzona z główki przeszła obok prawego słupka. Futbolówkę z rzutu rożnego wrzucił Łukasz Grube. Kolejną okazję do podwyższenia wyniku miał w drużynie gości Kacper Kamiński, ale z bliska posłał piłkę wysoko nad poprzeczką Stawickiego. W końcówce pierwszej połowy gra się zaostrzyła. W 39 minucie sędzia Marcin Drogowski ukarał żółtą kartką Dawida Kwiatkowskiego, który sfaulował na 18 metrze Michała Skoniecznego. Z kolei w 44 i 45 minucie ukarał dwóch piłkarzy gości żółtymi kartkami, pierwszy zobaczył Łukasz Lewandowski za faul na Shvetsie, a Marcin Dorsz za faul na Mieszkalskim. Tak, więc pierwsza połowa zakończyła się jedno bramkowym prowadzeniem przyjezdnych.

Równo z początkiem drugiej połowy do ataku rzucili się goście. W 49 minucie niezdecydowanie obrońcy Adriana Rybki i bramkarza Stawickiego wykorzystał Michał Skonieczny kierując piłkę do siatki. Piłkę z lewej strony pola karnego dograł na 4 metr Dawid Marciniak. W odpowiedzi 4 minuty później bramkę dla Kujawiaka strzelił Adrian Mieszkalski. Podbudowani kowalanie golem kontaktowym i głośnym dopingiem swoich kibiców rzucili się do ataku, chcąc za wszelką cenę jak najszybciej zmienić niekorzystny wynik. W 56 minucie blisko tego był Shvets, ale piłka po jego strzale przeszła tuż przy prawym słupku. W 57 minucie żółtą kartką w Kujawiaku został ukarany Damian Ratajczyk za faul na Skoniecznym. Kolejną okazję do wyrównania miał w 62 minucie Kamil Bógdał, jego soczyste uderzenie z prawej strony pola karnego minimalnie przeszło nad poprzeczką. W 63 minucie trener Abbott dokonał pierwszej zmiany w swoim zespole, boisko opuścił Marcin Dosz, a wszedł Jakub Kosztowny.

W 65 minucie za krytykę decyzji sędziego w ekipie gości żółtą kartką został ukarany Szymon Bołkowiec. Minutę później super okazję na wyrównanie miał Ratajczyk, ale z 4 metrów z ostrego kąta źle uderzył i piłka opuściła boisko. W 71 minucie trener Ramza dokonał pierwszej zmiany w swoim składzie, boisko opuścił pechowy zdobywca samobójczej bramki Dawid Kwiatkowski, którego zmienił Bartosz Bąkała. Pięć minut później sędzia Drogowski ukarał na ławce rezerwowych Dawida Kwiatkowskiego drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną za krytykę sędziego, który musiał opuścić boisko. W 79 minucie Billy Abbott dokonał podwójnej zmiany, boisko opuścili: Michał Skonieczny i Damian Rutkowski, a weszli Gabriel Boniec i Łukasz Kraszewski.

W 81 minucie wynik spotkania ustalił po wyprowadzeniu zabójczej kontry lewą strona boiska najskuteczniejszy strzelec grupy drugiej - Dawid Marciniak, który płaskim strzałem w długi róg pokonał Stawickiego, piłka jeszcze po drodze odbiła się od wewnętrznej strony słupka i wpadła do siatki. W 86 minucie Adrian Rybka został ukarany żółtą kartką. Do regulaminowego czasu gry sędzia doliczył 3 minuty. W 91 minucie trener Łokietka chcąc zyskać na czasie dokonał kolejnej podwójnej zmiany, boisko opuścili: kapitan drużyny Marcin Pałczyński i Dawid Marciniak, a weszli Szymon Gryczewski oraz Mateusz Kołowski. Równo z 93 minutą piłkarze usłyszeli po raz ostatni gwizdek sędziego w rundzie jesiennej na kowalskim stadionie.

Gospodarze na przełomie całego spotkania starali się zmienić niekorzystny dla siebie wynik, lecz tylko jeden raz zdołali pokonać Tomasza Zielińskiego. Patrząc obiektywnie, było to w miarę wyrównane spotkanie, powiedzmy z minimalną przewagą gości. Remis byłby najbardziej sprawiedliwym odzwierciedleniem derbów naszego regionu. Po przegranym meczu, Kujawiak stracił miejsce na pudle na rzecz Noteci Łabiszyn, ostatecznie zajął wysokie 4 miejsce. Przed piłkarzami dłuższa przerwa. Dla działaczy i zarządu czas na podsumowanie rundy jesiennej oraz osiągniętych wyników.

Kujawiak Lumac Kowal w rozegranych 15. kolejkach zdobył 30 punktów z bilansem bramkowym 42-20. Wygrał 8 spotkań, w tym po 4 na wyjeździe i u siebie. Przegrał 3 mecze, w tym 2 u siebie i 1 na wyjeździe, 3 mecze zremisował, 2 u siebie i 1 na wyjeździe oraz otrzymał 1 walkower ze Zdrojem Ciechocinek. Najskuteczniejszymi strzelcami tej rundy byli: Bartosz Śmigiel, zdobywca 13 goli, na drugim miejscu uplasował się Łukasz Grube - 5, a na trzecim ex aequo Alan Czerwiński i Vitalji Shvets – po 4.

Kujawiak Lumac Kowal: Łukasz Ramza – trener
J. Stawicki, D. Stawicki, kpt. A. Czerwiński, A. Mieszkalski, K. Bógdał, V. Shvets, B. Śmigiel (52' Sz. Lewandowski), D. Kwiatkowski (71' B. Bąkała), A. Rybka, Ł. Grube, D. Ratajczyk.
Rezerwowi: K. Rosiak, Sz. Lewandowski, Sz. Dorsz, B. Bąkała, J. Mieszkowski.

Łokietek Brześć Kujawski: Billy Abbott – trener
T. Zieliński, P. Szczęsny, Ł. Lewandowski, K. Kamiński, D. Rutkowski, kpt. M. Pałczyński, M. Skonieczny, E. Mętlewicz, M. Dorsz, Sz. Bołkowiec, D. Marciniak.
Rezerwowi:A. Sołtysiński, B. Abbott, Ł. Kraszewski, Sz. Gryczewski, J. Kosztowny, G. Boniec, M. Kołowski.

Wideo - bramki. Lider Włocławek - Włocłavia Włocławek 0:2. Wypowiedzi pomeczowe trenerów Rafała Lewandowskiego i Tomasza Szablewskiego