Łukasz Zapała bramkarz Włocłavii wykorzystał rzut karny i został bohaterem finału Pucharu Polski, a miał nie zagrać w meczu [zdjęcia, wideo]

Marcin Gołembiewski
Łukasz Zapała z rzutu karnego pokonał Dawida Kuchnickiego o Włocłavia zdobyła puchar Pcz
Miał nie zagrać w tym meczu, nie wyjść drugą na połowę, a został bohaterem sobotniego finału Pucharu Polski K-PZPN 2021. Łukasz Zapała, bramkarz Włocłavii Włocławek, to pucharowy specjalista w Kujawsko-Pomorskiem. Trofeum zdobył już po raz czwarty w historii. Wcześniej wygrywał trzy razy z Wdą Świecie.

Wideo. Bramkarz Łukasz Zapała strzela rzut karny i Włocłavia zdobywa Puchar Polski K-PZPN 2021

Drugi raz rzędu finał rozegrano we Włocławku na stadionie OSiR przy ul. Leśnej. I drugi raz do wyłonienia triumfatora potrzebna była dogrywka i rzuty karne. W 2020 trzecioligowa Unia Janikowo okazała się lepsza od Zawiszy, w tym 2021 roku zwyciężył czwartoligowiec. Obie ekipy w tegorocznych rozgrywkach Pucharu Polski przed finałowym spotkaniem nie straciły jeszcze bramki. Elana zdobyła 15 goli (w 4. meczach), a Włocłavia 14 (w 5. spotkaniach).

Faworytem spotkania byli goście. Włocłavia, która sensacyjnie w ostatniej kolejce straciła szansę na awans do trzeciej ligi, była rozbita. Wpłynął na to konflikt niektórych piłkarzy i trenera z kibicami, którzy mają pretensje o postawę w meczu kończącym sezon z Kujawianką Izbica Kujawska. Baner (zdjęty po przerwie) był dowodem fatalnej atmosfery. Mało kto więc wierzył w sukces (prezes klubu nawet nie kupił szampanów). Nie było pewne czy niektórzy piłkarzy wystąpią w tym spotkaniu. Ostatecznie wszyscy zagrali i zrehabilitowali się za przegraną w 33. kolejce 4. ligi kujawsko-pomorskiej.

Bohaterem spotkania został Łukasz Zapała, który bardzo dobrze spisywał się przez 120 minut (gola samobójczego strzelił mu tylko obrońca Bartosz Czyżewski).

Jestem charakterny chłopak. Mieliśmy problemy przed tym meczem, ale zagrałem przede wszystkim dla trenera i kolegów. Miałem dwa razy piłkę na rękach i mogłem to szybciej zakończyć. Chłopacy chcieli żebym strzelał karnego szybciej, ale chciałem właśnie podejść do takiej decydującej "jedenastki" - powiedział Łukasz Zapała, bramkarz Włocłavii. Zobacz tez wideo.

Golkiper Włocłavii bardzo dobrze spisywał się w niedawno zakończonym sezonie 4. ligi kujawsko-pomorskiej. Włocłavia straciła w 30 meczach tylko 22 bramki (dwie przyznano walkowerem). Łukasz Zapała zachował aż 14 czystych kont (plus 5 w regionalnych rozgrywkach Pucharu Polski). Obronił dwa rzuty karne strzelne przez Łukasza Dormowicza (Legia Chełmża) i Rafał Jankowskiego (Kujawiak Kowal). Licząc sezon 2019/20 gdzie grał jeszcze w Pomorzaninie oraz trzy kolejki minionego zanotował aż 581 minut bez straconego gola. We Włocłavii w tym sezonie najdłużej niepokonany był przez 445 minut. To głównie dzięki niemu włocławianie do końca walczyli z Zawiszą Bydgoszcz o awans.

Włocłavia po raz drugi zdobyła Puchar Polski na szczeblu województwa kujawsko-pomorskiego. Co ciekawe triumfowała 26 czerwca 2021 roku czyli dokładnie 8 lat po pierwszym sukcesie.

- Zdobycie pucharu to miała być taka kropka nad i w tym sezonie. Jednak główny cel nie został zrealizowany. Nie wywalczyliśmy awansu do 3. ligi. Mam nadzieję, że to trofeum nam trochę osłodzi tę porażkę w rozgrywkach ligowych - powiedział Rafał Lewandowski, trener Włocłavii.

Ile zarobili?
Stawką spotkania oprócz okazałych pucharów były także atrakcyjne nagrody finansowe. Triumfator wzbogacił się o 40 tysięcy złotych (nagroda od Polskiego Związku Piłki Nożnej), zaś przegrany w finale otrzymał 15 tysięcy złotych (10 z PZPN i 5 tys. od K-PZPN). Ponadto obie ekipy otrzymały także vouchery na zakup sprzętu sportowego o wartości 5. tysięcy złotych.

Kto rywalem
Zdobywca trofeum awansował do 1/32 (I runda) rozgrywek na szczeblu ogólnopolskim. Mecze 22 września. W tej fazie zagrają zwycięskie zespoły z rundy wstępnej, triumfatorzy Regionalnych Pucharów Polski, 16 zespołów z PKO Ekstraklasy z sezonu 2020/21, 18 zespołów I ligi z sezonu 2020/21 oraz 9 ekip II ligi z sezonu 2020/21.

WŁOCŁAVIA - ELANA TORUŃ 1:1 (1:0, 1:1). Karne 8:7

Bramki: Adam Kujawski (33) - Bartosz Czyżewski (71, samobójcza)
WŁOCŁAVIA: Zapała - Behlke - ż (107, P. Szablewski), Wypij - ż, Feter (113, Feter), Czyżewski, Wojtylak, Jankowski (85, T. Szablewski), Cichowlas, Kujawski (90+2, Łojewski - ż), Witucki - ż.
ELANA: Kuchnicki - Nogales, Pawlicki - ż, Świeciński, Pisarek, Antkowiak, Jóźwicki (74, Stawski), Niemiec (46, Szczyrba, 108, Wienczek), Kowalski, Rak, Lenkiewicz.
Karne: 0:1 - Esteban Munoz Nogales; 1:1 - Tomasz Szablewski; 1:2 - Aleksander Kowalski; 2:2 - Tomasz Wypij; 2:3 - Damian Lenkiewicz; 3:3 - Piotr Szablewski ; 3:4 - Hubert Antkowiak; 4:4 - Patryk Wojtylak; 4:5 - Sebastian Rak; 5:5 - Kamil Kuropatwiński; 5:6 - Jakub Świeciński; 6:6 - Stanisław Łojewski; 6:7 - Jakub Stawski; 7:7 - Bartosz Czyżewski; 7:7 - Jakub Pawlicki; 8:7 - Łukasz Zapała.