MGKS Kujawiak Lumac Kowal - Cuiavia Bank Spółdzielczy Inowrocław 1:2. 4. liga kujawsko-pomorska - grupa spadkowa [relacja, zdjęcia]

W walce o piłkę w zielonym stroju strzelec dwóch goli dla Cuiavii Brazylijczyk Gabriel Santos Falciano z kowalskim obrońcą Bartoszem Kaczorem fot. Wojciech Nawrocki
W sobotę 24 kwietnia 2021 roku o godz. 16:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego przy ul. Dobiegniewskiej 16 w Kowalu w 4. kolejce IV ligi kujawsko-pomorskiej gospodarze przegrali w grupie spadkowej kolejny ważny mecz z Cuiavią Inowrocław 1:2 (0:1).

Mecz z Cuiavią, która była w tabeli bezpośrednim sąsiadem, miał wielkie znaczenia dla podopiecznych Łukasza Ramzy w walce o poprawienie sytuacji spadkowej. Niestety, przebieg meczu miał iście podobny scenariusz, jak w poprzednim spotkaniu z Lechem Rypin, też przegrany. Gospodarze atakowali, a gole strzelali przyjezdni. Dopiero w drugiej połowie nastąpił zryw gospodarzy, ale zabrakło czasu na wyrównanie czy zdobycie zwycięskiego gola.

Spotkanie poprowadziła trójka sędziów z KS Żnin, jako główny Piotr Kośmider, a na liniach A1 Daniel Błaszczyk i A2 Jacek Siwa.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego, piłkarze obu drużyn uczcili na środku boiska minutą ciszy zmarłego nagle w dniu 21 kwietnia 2021 roku byłego piłkarza Kujawiaka – Jarosława Kwiatkowskiego lat 54, rodzonego brata Jana Kwiatkowskiego, byłego piłkarza, trenera i członka zarządu Kujawiaka Kowal.

Do Kowala Cuiavia przyjechał w najsilniejszym składzie z dwoma Brazylijczykami, którzy poprowadzili swoją drużynę do zwycięstwa. Było to pierwsze i jakże ważne zwycięstwo w rundzie rewanżowej podopiecznych Daniela Osińskiego. Obie bramki zdobył Gabriel Santos Falciano, a przy drugiej asystę zaliczył jego rodak Vinicius De Oliveira Veneranda.

Pierwsze minuty meczu nie wskazywały na to, że gospodarze przegrają ten mecz. W 9 minucie w czasie kontry na bramkę gości obrońca Cuiavii Bartosz Burzyński sfaulował na 20 metrze Dawida Kwiatkowskiego, do wykonania rzutu wolnego podszedł kapitan Rafał Jankowski. Jego soczyste uderzenie zmierzające w światło bramki powstrzymał jeden z obrońców, według piłkarzy Kujawiaka zagrał ręką w polu karnym, ale sędzia Piotr Kośmider nie reagował na sygnały piłkarzy, nakazując grać dalej.

W 12 minucie wynik meczu otworzył pięknym strzałem w prawy róg z 20 metrów Santos Falciano, który otrzymał piłkę w prezencie od kowalskiego obrońcy. W odpowiedzi w 18 minucie groźną kontrę wyprowadzili lewą stroną kowalanie, ale Kwiatkowski nie dał rady z 4 metrów umieścić piłki w siatce, piłka po drodze trafiła w nogę obrońcy i wyszła na rzut rożny. W 26 minucie skontrowali przyjezdni prawą stroną, ale w dogodnej sytuacji z 18 metrów Vinicius Veneranda strzelił obok prawego słupka. W 29 minucie żółtą kartką został ukarany Hubert Majtczak po faulu na nogi Jakuba Brandta. Tuż przed ostatnim gwizdkiem żółtą kartką w drużynie Kujawiaka został ukarany Damian Ratajczyk po sfaulowaniu Venerandy. Mimo doliczenia 2 minut, wynik nie uległ zmianie.

Z pierwszym gwizdkiem drugiej połowy trener Ramza zdjął z boiska Witolda Jakubowskiego, którego zastąpił Vitalii Shvets. W 49 minucie piękną kontrę wyprowadzili dwaj Brazylijczycy prawą stroną boiska. Veneranda ograł kowalskich obrońców i wyłożył piłkę do swojego rodaka na 13 metr, który nie dał najmniejszych szans Jakubowi Stawickiemu. Tak więc po 49 minutach goście prowadzili 2:0 po golach Gabriela Santosa Falciano.

Od tego momentu uwidoczniła się przewaga gospodarzy, którzy za wszelką cenę dążyli do zmiany wyniku. Goście co raz częściej wybijali piłkę gdzie popadnie, momentami na oślep, aby jak najdalej od swojej bramki. Ponadto w grze jednych i drugich pojawiła się niepotrzebna nerwowość, gra znacznie się zaostrzyła, pomiędzy piłkarzami zaczęło iskrzyć, dochodzić do niepotrzebnych fauli, których efektem były kolejne żółte kartki. W 54 minucie żółtą kartką w drużynie przyjezdnych został ukarany Bartosz Burzyński po faulu na Hubercie Szymczaku.

Kolejne 15 minut, to napór gospodarzy oraz szereg zmian w składach obu drużyn. W 60 minucie trener gości dokonał pierwszej zmiany, Huberta Majtczaka zastąpił Kordian Mrotek, a w 63 minucie w Kujawiaku boisko opuścił Dawid Kwiatkowski, za którego wszedł Mateusz Krzemiński. W 70 minucie trener Cuiavii dokonał drugiej zmiany, Kacpra Maciejewskiego zmienił Maksymilian Wołczek, a minutę później w Kujawiaku nastąpiła trzecia zmiana, Damiana Ratajczyka zmienił Mikołaj Jakubowski, a w 75 minucie Jakuba Brandta zmienił Konrad Kujawski.

W 78 minucie bramkę kontaktową dla Kujawiaka strzelił z 8 m Hubert Szymczak, który mimo nacisku obrońców potrafił z ostrego konta umieścić piłkę w krótkim rogu. W 80 minucie groźną szarżę na bramkę przyjezdnych poprowadził prawą strona boiska Szymczak, którego brutalnie powstrzymał faulem od tyłu na nogi Mateusz Brzóstowski, za co zobaczył żółtą kartkę, po czym został zmieniony przez Mikołaja Michalaka. Kolejną żółtą kartkę w Cuiavii po faulu na Mateuszu Krzemińskim zobaczył Kordian Mrotek.

Mimo doliczenia 4 minut do regulaminowego czasu, wynik nie uległ zmianie, choć w kolejnej akcji w 93 minucie na 26 metrze został sfaulowany Vitalii Shvets, ale gospodarze nie wykorzystali tej szansy, przegrywając całe spotkanie 2:1. Kolejna przegrana Kujawiaka przybliża podopiecznych Łukasza Ramzy do spadku z IV ligi. Cuiavia rozegrała w Kowalu dobre spotkanie, mądrze realizowała przedmeczową taktykę trenera i wyjechała z grodu króla Kazimierza Wielkiego z kompletem punktów, powiększając swoją przewagę na Kujawiakiem do 6 punktów.

Kolejne spotkanie Kujawiak rozegra na wyjeździe w najbliższą sobotę 1 maja 2021 r. o godz. 16:00 z Legią Chełmża, która swoje ostatnie spotkanie wygrała na wyjeździe z Chełminianką Chełmno 2:0. Ciężkie zadanie czeka Kujawiak, ale wywiezienie jednego punktu z Chełmży z pewnością będzie miłą niespodzianką.

Kujawiak Kowal: Łukasz Ramza – trener
J. Stawicki, B. Kaczor, A. Rybka, A. Czerwiński, D. Ratajczyk (71' M. Jakubowski), A. Suchomski, R. Jankowski, D. Kwiatkowski (63' M. Krzemiński), J. Brandt (75' K. Kujawski), W. Jakubowski (46' V. Shvets).
Rezerwowi: M. Struciński, J. Jabłoński, M. Krzemiński, F. Pieczkowski, K. Kujawski, M. Jakubowski, W. Shvets.

Cuiavia Inowrocław: Daniel Osiński – trener
M. Piernik, H. Majtczak (60' K. Mrotek), O. Lytviak, J. Przybylak, O. Kowalczyk, M. Brzóstowski (80' M. Michalak), D. Pieszak, G. S. Falciano, V. De O. Veneranda, B. Burzyński, K. Maciejewski (70' M. Wołczek).
Rezerwowi: K. Panek, M. Michalak, K. Mrotek, . Wołczek, D. Adamski, F. Cięgotura, J. Ciesielski.