RedakcjaZaktualizowano
W miniona niedzielę 12 maja 2019 roku o godz. 17:00 na stadionie im. Kazimierza Górskiego przy ul. Dobiegniewskiej 16 w Kowalu w 27. kolejce o mistrzostwo IV ligi kujawsko-pomorskiej gospodarze zremisowali z Cuiavią Inowrocław 1:1, do przerwy 0:0.

Był to drugi mecz walki o punkty na własnym boisku w wykonaniu podopiecznych Dawida Kwiatkowskiego. Rywal był w zasięgu ręki gospodarzy, choć w tabeli zajmował wyższą pozycję, dokładnie 11 miejsce z 35 punktami nie gwarantuje przyjezdnym utrzymania. W rundzie jesiennej w Inowrocławiu Cuiavia rozgromiła Kujawiak 6:1. W rundzie wiosennej już tak się nie spisuje, więc faworytem tego spotkania nie była. Kibice i działacze Kujawiaka nie tracili nadziei na korzystne rozstrzygnięcie w tym meczu za sprawą gry na własnym boisku.

Mecz poprowadziła trójka sędziów z KS Bydgoszcz, jako główny: Sławomir Winiecki, na liniach asystowali: Marek Semrau i Sławomir Radzik. Mimo zimnej i deszczowej aury, na trybunach zasiadła liczna grupa wiernych kibiców Kujawiaka.

Początek spotkania, jak i jego pozostała część gry częściej miała miejsce w środkowej części boiska, a nieliczne kontry napastników jednej i drugiej drużyny kończyły się na liniach defensywnych. Ale to goście stworzyli sobie pierwszą okazję w 6 minucie do strzelenie gola. W sytuacji sam na sam z Tomaszem Wojnowskim – bramkarzem Kujawiaka znalazł się Dawid Pieszak, ale Wojnowski szybkim wyjściem z bramki wybił pikę na środek boiska. Był to sygnał dla gospodarzy, że Cuiavia nie przyjechała do Kowala tylko się bronić. W odpowiedzi w 15 minucie super niebezpieczną kontrę prawą strona wyprowadzili kowalanie. Kamil Malinowski dograł piłkę na krótki słupek, a zamykający akcję Bartosz Śmigel naciskany przez obrońców i nie trafił w piłkę, którą opanował b. słupku bramkarz Michał Piernik. Dwie minuty później główkę Śmigla z 8 m wybronił dobrze ustawiony golkiper Cuiavii, asystę z prawej strony pola karnego zaliczył Witold Jakubowski.

Super groźną kontrę w 30 minucie wyprowadził lewą stroną boiska duet Śmigiel – Kwiatkowski, ale podanie do Dawida przeczytał w ostatniej chwili obrońca gości i w ostatniej chwili wybił piłkę na aut. W odpowiedzi Wojnowski obronił strzał Mikołaja Ruty z 22 metrów. W 35 minucie za faul na nogi Bartosza Śmigla w środkowej części boiska sędzia ukarał żółtą kartką Ariela Jastrzembskiego. W 37 minucie kowalski bramkarz zażegnał utracie bramki w sytuacji sam na sam z Patrykiem Wiśniewskim. W końcówce pierwszej połowy zaczęła się uwidaczniać przewaga gości. W 39 minucie na strzał z 25 m zdecydował się Damian Ratajczyk, ale bramkarz gości pewnie obronił jego strzał. W 41 minucie sędzia ukarał żółtą kartką Bartosza Śmigla, a w 45 minucie za dyskusje z sędzią żółtą zobaczył kapitan Kujawiaka Kamil Malinowski. Mimo doliczenia 1 minuty do przerwy wynik meczu 0:0.

Po zmianie stron do szybkiej kontry ruszyli gospodarze, kilkanaście sekund po rozpoczęciu gry w tzw. 100% sytuacji znalazł się Bartosz Śmigiel, ale nie zdołał pokonać bramkarz gości z 10 metrów, a piłka po jego soczystym uderzeniu odbiła się po drodze od nogi obrońcy i wyszła na rzut rożny. Identyczną okazję miał Śmigiel również w 58 minucie, lecz tym razem na strzał zdecydował się z 17 metrów, lecz i tym razem piłkę zmierzającą w światło bramki po drodze rykoszetem odbiła się od nogi obrońcy i wyszła na rzut rożny.

W 64 minucie Alana Czerwiński wdał się w niepotrzebne dryblingi z piłkarzami gości, co zaowocowało stratą piłki w środkowej części boiska. Skorzystał z tego prezentu Mikołaj Ruta, który mimo nacisku Łukasza Grube i wyjścia z bramki Wojnowskiego zdołał płaskim strzałem umieścić piłkę w kowalskiej bramce. Głupi błąd młodego piłkarza i niepotrzebna strata gola w tak ważnym meczu. Po stracie gola gospodarze nie mając już nic do stracenia ruszyli ostro do odrabiania strat. W 68 minucie Piotr Szablewski uderzył piłkę z 18 m, ale przeszła ona tuż nad poprzeczką. Minute później grający trener Dawid Kwiatkowski zdjął z boiska Damiana Ratajczyka, którego zastąpił Piotr Markowski. W 75 minucie kolejny raz Tomasz Wojnowski ratuje swoją drużynę od utraty kolejnej bramki. Tym razem w sytuacji sam na sam wygrał pojedynek z Mikołajem Rutą. Dwie minuty później Dawid Kwiatkowski zmarnował tzw. 100% okazję, piłkę z lewej strony pola karnego na 8 metr dograł Szymczak, a grający trener nie atakowany przez nikogo strzelił płasko w sam środek bramki, gdzie Michał Piernik poradził sobie z obroną piłki. Minutę później w Kujawiaku zszedł Witold Jakubowski, którego zastąpił Witalij Shvets. W 79 minucie Alan Czerwiński strzelił na bramkę z 30 metrów, ale piłka przeszła tuż przy lewym słupku.

WYNIKI 27. KOLEJKI 4.LIGI. TABELA

W 80 w drużynie gości trener Michał Nadolski dokonał pierwszej zmiany, Wiktora Majchrzaka zmienił Dawid Jastrzębski, a w 86 minucie strzelca bramki Mikołaja Rutę zmienił Marcin Wiśniewski. Końcówka meczu, to nieustające ataki kowalan na bramkę Cuiavii. W 87 minucie z ostrego kąta z 55 m strzelił na bramkę Hubert Szymczak, ale piłka po nodze obrońcy wyszła na rzut rożny. Do regulaminowego czasu gry sędzia doliczył 3 minuty, które jak się okazało dały gospodarzom okazję do wyrównania. W 91 minucie w szarzy na bramkę gości Mikołaj Błaszczyk sfaulował w polu karnym Huberta Szymczaka, a sędzia Sławomir Winiecki wskazał tzw. wapno dla Kujawiaka. Do wykonania rzutu karnego podszedł Piotr Szablewski i pewnym uderzeniem w lewy róg bramki pokonał Michała Piernika, mimo że ten wyczuł lot piłki. Tak więc rzutem na taśmę gospodarze wyrwali w meczu walki cenny jeden punkt. Z przebiegu całego spotkania można spokojnie napisać, że wynik ten nie krzywdzi żadnej drużyny.

Przed Kujawiakiem dwa jakże ważne i ciężkie wyjazdowe mecze pod rząd, oba w Bydgoszczy. Pierwszy już w najbliższą sobotę 18 maja o godz. 12 z walczącą o utrzymanie Polonią Bydgoszcz, a 25 maja o godz. 12:00 również z walczącym o utrzymaniu BKS Bydgoszcz. Dopiero 29 maja czekają nas derby regionu w Kowalu, gdzie o godz. 17:00 Kujawiak podejmował będzie sąsiada za miedzy Włocłavię.

Kujawiak Kowal: Dawid Kwiatkowski – trener**
T. Wojnowski, Mateusz Jakubowski, D. Ratajczyk 69' P. Markowski), A. Czerwiński, K. Malinowski, B. Śmigiel, H. Szymczak, D. Kwiatkowski, P. Szablewski, Ł. Grube, W. Jakubowski (78' V. Shvets).
Rezerwowi: M. Bednarski, J. Frank, Mikołaj Jakubowski, V. Shvets, K. Juśkiewicz, P. Markowski.

Cuiavia Inowrocław: Michał Nadolski – trener
M. Piernik, M. Maciejewski, A. Jastrzembski, W. Majchrzak (80' D. Jastrzębski), D. Pieszak, D. Słupski, P. Wiśniewski, B. Burzyński, M. Ruta (86' M. Wiśniewski), K. Maciejewski, M. Błaszczyk.
Rezerwowi: J. Ciesielski, O. Lytviak, M. Wiśniewski, P. Matykiewicz, P. Timm, M. Zubko, D. Jastrzębski.

Wideo. Mecz 4. ligi piłki nożnej Włocłavia Włocławek - Legia Chełmża

Materiał oryginalny: MGKS Kujawiak Lumac Kowal – Cuiavia Inowrocław 1:1 w 27. kolejce 4. ligi kujawsko-pomorskiej [relacja, zdjęcia] - Włocławek Nasze Miasto